Ciąża to nie koniec bycia aktywną fizycznie kobietą – Zdrowie w ciąży – uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków

0
Rate this post

Wiele kobiet niesłusznie uważa, że początek ciąży to koniec ich aktywności fizycznej. Wręcz odwrotnie, zajście w ciążę przez kobietę to powinien być początek jej aktywności fizycznej nie tylko dla niej samej dla jej zdrowia i urody, ale dla przyszłego dziecka, które także tak jak ona wymaga aktywności fizycznej dla zdrowego i prawidłowego rozwoju w łonie matki. Najlepiej aby w tej aktywności fizycznej uczestniczył życiowy partner kobiety, aby wspólnie spędzali czas, wzajemnie wspomagając się w różnych aktywnościach fizycznych.

Aktywność fizyczna,  to obok prawidłowej diety, także element wspomagający kobietę w normalizacji masy ciała, zapobiegający osłabienia siły mięśniowej niezbędnej w pokonywaniu wysiłku fizycznego i dźwiganiu coraz większego ciężaru własnego ciała. To profilaktyka zaburzeń równowagi wynikająca z przesunięcia środka ciężkości poza czworokąt podparcia związany ze stopami ciężarnej kobiety. Właśnie dlatego, że środek ciężkości przemieszcza się do przodu, swoją masę zwiększają piersi kobiety i brzuch w którym przybiera na wadze płód, wszystko to powoduje, że kobieta ciężarna jest podatna na upadki, które w jej stanie mogą być niebezpieczne dla zdrowia jej i jej dziecka.

Bezpieczna aktywność fizyczna w ciąży

Bezpieczna aktywność fizyczna w czasie ciąży to sport czy zwykła aktywność fizyczna? Odpowiedź na te postawione pytania nie jest jednoznaczna i musi być indywidualnie dopasowana do każdej kobiety. Związane jest to z jej poziomem wydolności i sprawności fizycznej przed ciążą, charakteru wykonywanych aktywności fizycznych przed ciążą oraz sposobu odżywiania. Kobiety które przed ciążą aktywnie uprawiały sport mogą go również uprawiać w trakcie jej trwania o ile ciąża jest fizjologiczna. Kobiety prowadzące rekreacyjne aktywności fizyczne przed ciążą powinny je nadal kontynuować.

O ile są to aktywności fizyczne związane z grami kontaktowymi (np.: piłka ręczna) powinny je zaniechać i zastąpić innymi bezpiecznymi aktywnościami fizycznymi takimi jak pływanie czy marsze, spacery. Kobiety które przed ciążą nie prowadziły żadnych aktywności fizycznych powinny je rozpocząć pod postacią marszów i spacerów o prędkości 5-6 km/h i trwaniu 30-60 minut. Wskazane jest następnie wykonywanie bardziej aktywnych ćwiczeń przez 20-60 minut 3-5 razy w tygodniu w zależności od samopoczucia, dolegliwości kobiety.

Nadmierny wysiłek w ciąży nie jest wskazany!

Oczywiście konieczne jest wyeliminowanie nadmiernego wysiłku fizycznego, szczególnie w III trymestrze ciąży. Niewskazane są ćwiczenia związane z koniecznością pokonywania ciężaru własnego ciała, bardzo intensywne fizycznie i związane ze wzrostem temperatury ciała. Wzrost temperatury ciała matki jest niekorzystny dla płodu szczególnie w I trymetrze ciąży, dlatego prowadzony wysiłek fizyczny pod postacią sportu czy innej aktywności fizycznej, powinien odbywać się w pomieszczeniach dobrze wentylowanych, o regulowanej temperaturze pokojowej. Na świeżym powietrzu przyszła matka powinna unikać wysiłku fizycznego w bardzo gorące dni i w miejscach bezpośrednio nasłonecznionych.

Utrzymanie właściwego uwodnienia organizmu matki jest czynnikiem zabezpieczającym przed przegrzaniem płodu. Średnie zapotrzebowanie w trakcie ciąży na płyny jest większe niż zwykle, szczególnie podczas wysiłku fizycznego. Kobieta powinna wypijać 8-12 szklanek płynów dziennie w zależności od temperatury, typu budowy i aktywności fizycznej. Istotne znaczenie ma uzupełnienie ilości płynów zanim nasili się pragnienie. Najlepiej uzupełniać ilość niezbędnych płynów wypijaniem niegazowanej wody mineralnej i rozcieńczonymi sokami owocowo-warzywnymi.

W trakcie rozwoju ciąży fizjologicznej i postępujących zmian organizmu kobiety, należy zmniejszać obciążenia aktywnościami fizycznymi uwzględniając poziom zmęczenia i samopoczucie. Należy bezwzględnie unikać wyczerpujących wysiłków fizycznych, szczególnie w III trymestrze ciąży. Po 12 tygodniu ciąży należy unikać ćwiczeń w pozycji leżenia tyłem. Od 5 miesiąca ciąży przeciwskazane są pozycje leżenia przodem. Należy od tego czasu wykonywać ćwiczenia w leżeniu na boku, w siadzie, w klęku i na stojąco.

W II trymestrze ciąży ciężarna powinna, najlepiej wraz ze swoim partnerem, uczęszczać do Szkoły Rodzenia. Prowadzone tam zajęcia teoretyczne i praktyczne przygotowują ciężarną do porodu i okresu połogi oraz dalszych etapów życia.

Fot.: © yellowj – Fotolia.com