Depresja a alkohol u młodzieży – Zdrowie w ciąży – uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków

0
Rate this post

Prof. dr hab. Marta Makara-Studzińska, Zakład Psychologii Stosowanej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie Data publikacji: 06 październik 2015

kobieta_alkohol1-2336830-2067407-6095830

Depresja wiąże się z przeżyciami, emocjami, wydarzeniami, które rzutują na życie człowieka. Jest to stan, który wymaga podjęcia terapii zarówno farmakoterapii jak i psychoterapii. Termin ,,depresja” jest wieloznaczny; w języku codziennym używa się go w odniesieniu do złego samopoczucia, obniżonego nastroju, przygnębienia niezależnie od przyczyn tego stanu. W psychiatrii terminem tym określa się szczególny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji, który bezwzględnie wymaga pomocy lekarskiej.

Alkoholizm, a depresja

Związek pomiędzy depresją a alkoholizmem jest znany od dawna. Istnieje założenie, że częste picie alkoholu może być konsekwencją depresji. Pierwsze spotkanie z alkoholem jest na ogół przyjemne. Pijący odkrywa, że wypicie kieliszka lub dwóch poprawia nastrój, odpręża i dostarcza miłych przeżyć. Powoli powstać może nawyk picia alkoholu. Teraz pijący świadomie dąży do zmiany nastroju poprzez alkohol. Osoba skłonna do depresji może szybko odkryć pozytywny wpływ alkoholu na swój nastrój (choć jest to oprawa krótkotrwała, niekiedy chwilowa). To pozorne polepszenie nastroju może jednak sprzyjać wzmocnieniu zachowania polegającego na sięganiu po alkohol w sytuacjach trudnych, a to z kolei może prowadzić do nadużywania go i do uzależnienia.

Kto jest podatny na uzależnienie od alkoholu?

Osoby o niskiej pewności siebie, zaniżonej samoocenie, których każda porażka doprowadza do apatii i depresji łatwo sięgają po alkohol. Kiedy jesteś w depresji, brak ci energii sięgasz po alkohol, zaczynasz pić regularnie używając go jako lekarstwa lub środka na nieśmiałość. Osoby cierpiące na zaburzenia nastroju zapijają swoje smutki, a w konsekwencji uzależniają się. Alkohol jest wtedy spożywany w celu tak zwanego „samoleczenia depresji”. Ze względu na działanie euforyzujące, może rzeczywiście przynieść krótkotrwałą ulgę, ale efektem takiej „kuracji” jest nasilenie zmian biochemicznych w mózgu, które mogą stanowić przyczynę stanów depresyjnych, co oczywiście powoduje intensywniejsze picie alkoholu. Nazywamy to efektem błędnego koła. Picie alkoholu nie rozwiąże żadnego problemu tym bardziej depresji, która w rzeczywistości będzie się tylko nasilać. Alkohol nasila stany depresji (smutek, przygnębienie, myśli samobójcze) i objawy lęku. Naukowcy zaobserwowali, że objawy depresyjne często poprzedzają okres rozwoju zależności od alkoholu.

Pamiętamy więc o innych alternatywnych sposobach rozwiązywania trudności i łagodzeniu stanów depresji poprzez farmakoterapię i psychoterapię.

depresja_03-min-9826092

Źródło:

  1. Malczewski, A. (2014).Młodzież a substancje psychoaktywne w: Grabowska i inni (2014).
  2. Młodzież 2012, Warszawa. 2014. Sierosławski, J. (2011), Używanie alkoholu inarkotyków przez młodzieź szkolną.”
  3. Raport z ogólnopolskich badań ankietowych zrealizowanych w 2011 r. Europejski program badań ankietowych w szkołach ESPAD, Instytut Psychiatrii I Neurologii.