Zdrowie w ciąży – strona o uzależnieniach – Dopalacze pochodzenia naturalnego

0

Dopalacze pochodzenia naturalnego

leki_dopalacze-2148564-1703452

Dopalacze pochodzenia naturalnego – powój hawajski (Argyreia nervosa) ,Dream Herb, liście bogów, gorzka trawa (Celea zacatechichi), Szałwia wieszcza (Salvia divinorum) – opisana w dziale halucynogenów, mieszanki ziołowe

Argyreia nervosa – powój hawajski Roślina z rodziny powojowatych pochodząca z południowej Azji, występuje na Hawajach, w Afryce i Ameryce Środkowej Głównymi substancjami czynnymi są pochodne kwasu lizergowego Ergina, zwana często LSA– czyli amid kwasu D-lizergowego, jest najważniejszym psychoaktywnym składnikiem surowca. Syntetycznym odpowiednikiem LSA jest LSD (dietyloamid kwasu D-lizergowego). Działanie LSA jest 10 – 50 razy słabsze od LSD. W powoju hawajskim występują także inne alkaloidy.

Postać fizyczna : – duże pnącze z liśćmi o kształcie sercowatym o długości do 5 cm, pokrytymi srebrzystymi włoskami. Kwiaty czerwone o długości 1-1,5 cm. LSA występuje w nasionach, które są twarde, brązowe, o średnicy około 5 mm.

Substancja objęta kontrolą

Efekty działania:

• nadwrażliwość na światło;

• silne halucynacje wzrokowe związane z odbiorem barw i zaburzeniami w postrzeganiu kontrastu

• halucynacje słuchowe;

• uspokojenie lub przeciwnie – pobudzenie i euforia;

• bezsenność

• silna potrzeba rozciągania czy masowania swoich mięśni a także „wiercenie się” spowodowane trudnością usiedzenia na miejscu.

Efekty psychiczne po spożyciu LSA mogą być bardziej przygnębiające i depresyjne niż po LSD. Często opisywane jest występowanie wyjątkowo głębokich autorefleksji i przemyśleń o niepokojącym, a nawet ponurym charakterze.

• Nie jest łatwo przewidzieć działanie powoju hawajskiego a spektrum doznań jest w tym przypadku bardzo szerokie i uwarunkowane indywidualnie.

• Efekty odurzające zaczynają się nasilać po ok. 2 godzinach od momentu zażycia (a więc później niż w przypadku LSD czy grzybów halucynogennych) i trwają z reguły od 4 do nawet 14 godzin, co przy braku silnej i zdrowej psychiki może być wyjątkowo nieprzyjemne i uciążliwe;

Dream Herb, liśce bogów, gorzka trawa (Celea zacatechichi)

 • Gatunek rośliny z rodziny astrowatych występujący w Meksyku i Kostaryce. – roślina stosowana przez meksykańskich Indian do obrzędów szamańskich. Określana jest często mianem Dream Herb, liści bogów lub gorzkiej trawy (od bardzo gorzkiego smaku).
 • Nie ma badań wskazujących jednoznacznie, która substancja czynna odpowiedzialna jest za działanie psychoaktywne rośliny.
 • Najczęściej występuje w postaci suszu, a także w postaci świeżych liści.
 • Na polskim rynku występuje w mieszankach ziołowych oferowanych przez sklepy z dopalaczami.
 • Roślina palona lub przyjmowana jest w postaci wywaru. -Wg. Niektórych źródeł ekstrakt rośliny wpływa na nasilenie aktywności mózgu podczas snu i zwiększenie liczby zapamiętanych snów. Przypuszczalnie jest to spowodowane wydłużeniem czasu trwania fazy REM (Rapid Eye Movement), tj. fazy snu, w której pojawia się wzmożona aktywność mózgu oraz marzenia senne.
 • Poza wyżej opisanymi efektami, użytkownicy wskazują na działanie zbliżone do marihuany i na lekkie działanie euforyzujące. Część osób stwierdza brak działania psychoaktywnego.

Mieszanki Ziołowe

 • Susz roślinny, często aromatyzowany, także w postaci skrętów.
 • Badania i analizy chemiczne wykazały, że przynajmniej w kilku mieszankach ziołowych oferowanych także na polskim rynku znajduje się co najmniej kilka syntetycznych agonistów receptorów kanabinoidowych takich jak JWH-018 czy CP-47,487 najprawdopodobniej dodawanych do materiału roślinnego w procesie produkcyjnym.
 • Niektóre mieszanki mają w swoim składzie nawet do 10 różnych roślin zawierających składniki psychoaktywne (alkaloidy). Niektóre z tych roślin zawierają nie jeden, ale wiele różnych alkaloidów, dlatego nie jest możliwe przewidzenie działania takich mieszanin na organizm człowieka.
 • Nawet jeśli poszczególne rośliny nie są tak szkodliwe, jak np. amfetamina, i nawet jeśli nie uzależniają tak, jak np. heroina, nie znaczy to wcale, że ich mieszanie jest bezpieczne.
 • Paląc mieszankę, wprowadza się do organizmu jednocześnie kilka różnych substancji oraz bliżej nieokreśloną liczbę produktów (niecałkowitego) spalania.

Efekty działania:

Działanie, podobnie jak w przypadku konopi, lekko psychodeliczne; w zależności od typu mieszanki, indywidualnych cech organizmu użytkownika oraz jego nastroju może działać bardziej euforyzująco i stymulująco lub uspokajająco i relaksująco.

Działania niepożądane: Bóle głowy, bóle w okolicy klatki piersiowej, bezpośrednio po paleniu chwilowe problemy z oddychaniem (płytki oddech), znużenie, brak chęci do działania, problemy z koncentracją, stany lękowe (nasilające się przy wysokich dawkach).

Fot: @ewais – fotolia.com

12.06.2015 Maciej Zygo, MONAR Lublin