Zdrowie w ciąży – strona o uzależnieniach – Jak rozmawiać z dziećmi o dopalaczach?

0

Jak rozmawiać z dziećmi o dopalaczach?

dopalacze_rozmowa-3832572-3227247

Jeżeli chcesz porozmawiać z dziećmi o dopalaczach musisz również wiedzieć, jak taką rozmowę przeprowadzić. Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby mieć pewność, że młodzi ludzie wiedzą, iż bez względu na to czy dopalacze są legalne czy też nie, są one przede wszystkim niebezpieczne. Dlatego rola rodziców oraz opiekunów jest tak istotna.

Rodzice mogą pomóc upewniając się, że mają dokładną i wystarczającą wiedzę o dopalaczach, aby następnie móc o nich rozmawiać ze swoimi dziećmi i pomóc im zdać sobie sprawę z ryzyka. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek o tym, jak rozmawiać z dziećmi na temat dopalaczy:

– znajdź czas żeby słuchać swojego dziecka i słuchaj go uważnie. Zorientuj się, co Twoje dziecko wie na temat dopalaczy i ich szkodliwości i czy ma jakieś problemy, o których jeszcze nie wiesz.

– uspokój swoje dziecko, że nie ma nic złego w byciu niezależnym lub innym – czasami dzieci myślą, że powinni spróbować narkotyków/dopalaczy, żeby być częścią grupy, lub żeby się do niej dopasować.

– przedstaw jasno swoje zdanie na temat dopalaczy. Wyjaśnij, że dopalacze są niebezpieczne i ponieważ kochasz dzieci, nie chcesz aby zażywając ich szkodziły sobie.

– poznaj przyjaciół swojego dziecka – jeżeli zauważysz, że środowisko, w którym się obraca może zachęcać je do spróbowania dopalaczy, pomóż dziecku znaleźć inny krąg znajomych.

– zapewniaj swoje dziecko, że zawsze może na ciebie liczyć.

– chwal swoje dziecko – to pomaga dziecku być bardziej pewnym siebie i zachęca je do unikania wyborów, które w rezultacie powodują szkody.

– miej pozytywne oczekiwania – oczekuj od swojego dziecka tego co najlepsze, a nie tego co najgorsze.

– powtarzaj swoje przesłanie kiedy możesz – ale w sposób, który rozumie Twoje dziecko. Użyj przykładów i problemów prezentowanych na przykład w telewizji aby skierować uwagę dziecka na rozmowę z Tobą o dopalaczach.

– ustal jasne zasady dotyczące dobrego i złego zachowania – dzieci obserwują rodziców aby sprawdzić, czy ich zachowanie mieści się w akceptowalnych granicach. Jeśli w domu panują jasne zasady dotyczące kwestii zachowania, na przykład odrabiania pracy domowej, albo oglądania telewizji, łatwiej Ci będzie ustalić zasady dotyczące innych zachowań, między innymi takich jak zażywanie dopalaczy.

– nigdy nie jest za wcześnie aby zacząć rozmawiać o dopalaczach – warto już zacząć rozmawiać w młodszym wieku, aby dziecko wiedziało, że narkotyki są niebezpieczne. Im starsze dziecko, tym więcej szczegółowych informacji można przekazać dziecku.

Fot.:© doble.d- Fotolia.com

Źródło:

  1. www.oasispartnership.org, Oasis Partnership Advice Booklet Legal Highs: What can I do as a parent?
  2. http://www.nhs.uk/Livewell/drugs/Pages/Drugsandyourkids.aspx
  3. https://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-dopalaczy

24.09.2015 dr n.med. Agnieszka Wojtecka, Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej, Gdański Uniwersytet Medyczny