Zdrowie w ciąży – strona o uzależnieniach – Wpływ dopalaczy na zdrowie kobiet w ciąży

0

Wpływ dopalaczy na zdrowie kobiet w ciąży

dopalacze44-4751622-6230312

Jeżeli jesteś w ciąży lub myślisz o tym aby zajść w ciążę i chcesz urodzić zdrowe dziecko, bardzo ważne jest abyś unikała wszelkich substancji psychoaktywnych, w tym dopalaczy, w czasie ciąży. Pamiętaj, że negatywne skutki dopalaczy, odczuwane przez ciebie, są tak samo odczuwane przez twoje dziecko.

Jednym z problemów związanych z dopalaczami jest to, że nie możesz stwierdzić na pewno, co jest w ich składzie. Dlatego niewiele jest badań, które opisują krótko-, średnio- i długookresowe ryzyko brania dopalaczy. Ale jest pewne, że wszystkie są bardzo szkodliwe i niosą za sobą podobne zagrożenia jak inne substancje psychoaktywne.

Dopalacze mogą mieć bardzo różny wpływ na zdrowie twoje i twojego dziecka. Skutki uboczne są jeszcze większe, szczególnie kiedy zażywasz alkohol i palisz papierosy lub zażywasz jeszcze inne substancje psychoaktywne. Wówczas może dojść nawet do przedawkowania. Zażywanie dopalaczy bardzo często kończy się leczeniem w szpitalu a w najgorszym przypadku może skończyć się śmiercią.

Dopalacze „stymulujące” mogą sprawić, że będziesz czuła się pewna siebie, ale też mogą wywołać uczucie niepokoju, paniki, paranoi a nawet psychozy. Substancje zawarte w dopalaczach stymulujących bardzo obciążają serce, układ nerwowy oraz odpornościowy. Możesz łatwiej zapadać na różne infekcje, które są groźne dla zdrowia twojego dziecka.

Dopalacze „uspokajające” powodują, że będziesz czuła się ospale. Może również wystąpić zaburzenie koordynacji ruchów, co zdecydowanie podwyższa ryzyka wypadków i urazów. Dopalacze te mogą również prowadzić do utraty przytomności a nawet śmierci, szczególnie po zmieszaniu z alkoholem
i innymi lekami. Do odstawienia tych substancji może być potrzebna pomoc medyczna.

Dopalacze „halucynogenne” są przyczyną występowanie halucynacji. Niektóre środki psychodeliczne mogą nawet prowadzić do efektu dysocjacji czy poczucia oddzielenia ciała i umysłu, a także mogą być przyczyną aktów autoagresji.

Fot.:© ipag – Fotolia.com

Źródło:

21.10.2015 dr n.med. Agnieszka Wojtecka, Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej, Gdański Uniwersytet Medyczny