Zdrowie w ciąży – strona o uzależnieniach – Skutki brania dopalaczy w ciąży

0

Skutki brania dopalaczy w ciąży

ciaza_doplacze-7077131-6261454

Wszystkie kobiety w okresie ciąży powinny szczególnie dbać o swoje zdrowie i zdrowie swojego nienarodzonego dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, żeby uświadomić sobie, że wszelkie środki psychoaktywne, w tym dopalacze, mogą mieć potencjalnie bardzo poważne i negatywne skutki dla prawidłowego rozwoju ciąży.

Mimo, że przyznanie się do zażywania dopalaczy może od ciebie wymagać odwagi, to jednak należy powiedzieć o tym lekarzowi. Jest to szczególnie ważne ze względu zarówno ze względu na szkodliwe działanie tych substancji, ale także na możliwe problemy związane z ich odstawieniem. Matki, które w czasie ciąży zażywają środki psychoaktywne często rodzą dziecki z mnóstwem problemów rozwojowych. Używanie tych środków, a w tym także dopalaczy, oraz alkoholu i papierosów w czasie ciąży ma bezpośredni wpływ na płód.

Pamiętaj, że twoje nienarodzone dziecko, podobnie jak ty, także odczuwa wpływ szkodliwych substancji. Branie narkotyków, w tym dopalaczy w czasie ciąży, zwiększa ryzyko wad wrodzonych, urodzenia dziecka przedwcześnie, z niedowagą lub nawet martwego. Ponadto istnieje ryzyko pojawienia się problemów z zachowaniem twojego dziecka we wczesnym dzieciństwie, oraz może wystąpić negatywny efekt zaburzeń pamięci i koncentracji.

Niektóre substancje psychoaktywne mogą też uszkadzać strukturę mózgu dziecka, szczególnie jeśli zażywasz je pijąc alkohol i paląc papierosy. Ponadto istnieje ryzyko pojawienia się deficytów w takich dziedzinach jak zdolności poznawcze, przetwarzanie informacji oraz budowanie zdań. Są to obszary bardzo ważne nie tylko ze względu na osiąganie sukcesów w szkole ale i w całym życiu twojego dziecka. Ważnej jest też abyś wiedziała, że do produkcji dopalaczy wciąż stosuje się wiele nowych substancji i dlatego trudno jest powiedzieć jakie jeszcze szkodliwe skutki dla zdrowia twojego i twojego dziecka mogą wystąpić.

Fot:© Oksana Kuzmina – Fotolia.com

Źródło:

  1. www.pregnancyandchildren.com
  2. www.webmd.com

04.11.2015 dr n.med. Agnieszka Wojtecka, Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej, Gdański Uniwersytet Medyczny