Zdrowie w ciąży – strona o uzależnieniach – Fakty i mity o paleniu – aspekt fizyczny

0

Fakty i mity o paleniu – aspekt fizyczny

tyton_3-8511364-5837117

Paląc tylko jednego papierosa dziennie nie można wpaść w nałóg…

To nie prawda. Podobnie jak w przypadku alkoholu czy marihuany, wystąpienie uzależnienia nie jest uwarunkowane dawką, tylko regularnością jej przyjmowania. Osoba podatna może wpaść w nałóg, wypalając tylko jednego papierosa codziennie!

Można z dnia na dzień rzucić palenie bez pomocy żadnych leków i terapii…

To prawda, chociaż wielu ludzi sądzi, że to niemożliwe. Jednak jest wśród nas sporo osób, którym się to udało. Niezbędnym warunkiem jest posiadanie silnej motywacji do rzucenia nałogu (jak np. obawa o stan zdrowia własnego lub członków rodziny), świadomość objawów, które mogą być skutkiem zaprzestania palenia i wiedza, jak im zapobiegać. Informacje na ten temat łatwo wyszukać w prasie czy internecie, a więc czemu nie spróbować? A jeśli się nie uda, zawsze można skorzystać z pomocy psychologa i/lub lekarza.

Palenie zapobiega nadwadze…

To nie prawda. Twierdzą tak osoby, które próbując rzucić palenie czują się bez przerwy głodne. Sięgają po cukierki czy inne kaloryczne przekąski, a wtedy tyją. Nadmierny apetyt jest efektem głodu nikotynowego. Jeśli jednak zaspokajamy go pokarmami niskokalorycznymi, najlepiej surowymi warzywami, wcale nie musimy przytyć. Natomiast wśród palaczy zdarza się nadwaga czy wręcz otyłość, co jest dowodem, że nie samo palenie ma na nią wpływ.

Już jeden papieros wypalany dziennie powoduje niebezpieczeństwo dla zdrowia…

To prawda. U osoby wrażliwej na działanie czynników rakotwórczych już minimalna ilość papierosów może spowodować wystąpienie po pewnym czasie zmian nowotworowych. Spostrzeżenia w rodzaju “a mój dziadek palił i umarł w wieku 90 lat ze starości” bywają zawodne, ponieważ nasz zestaw genów dziedziczymy po wielu przodkach i nigdy nie wiemy, czy nie trafiły do nas akurat te najbardziej podatne na uszkodzenie.

Mniej szkodzi fajka lub cygaro…

To nie prawda. U palaczy fajki ryzyko nowotworów jelita grubego, przełyku, krtani, płuca, nosogardzieli i trzustki, jak również choroby wieńcowej serca, udaru mózgu i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest wprawdzie mniejsze niż u palaczy papierosów – ale i tak znacznie większe niż u osób niepalących. Natomiast przy paleniu fajki, jak i cygar najdłuższy kontakt z toksycznymi substancjami ma błona śluzowa jamy ustnej i gardła. Choć nieco mniejsze jest ryzyko raka płuc, nowotwory jamy ustnej i górnego odcinka dróg oddechowych występują częściej niż u palących papierosy i aż 20 razy częściej niż u niepalących.

Papierosy light są zdrowsze…

To nie prawda. Badania naukowe wykazały, że ryzyko wystąpienia zawału serca nie różni się w zależności od gatunku palonych papierosów.

Palę – to tylko moja sprawa…

To nie prawda . Paląc, szkodzimy nie tylko sobie! Osoby niepalące, narażone w domu lub w pracy na dym tytoniowy, obarczone są zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby nowotworowe (zwłaszcza raka płuc i jajnika), astmę lub chorobę wieńcową serca. Kobiety mogą mieć problemy z zajściem w ciążę i z jej donoszeniem. Zaś dzieci wdychające dym papierosowy częściej chorują na infekcje dróg oddechowych i gorzej wypadają w testach psychologicznych oceniających m.in. umiejętności logicznego myślenia i rozumowania.

Opr. AWS Źródło: Medycyna i zdrowie, nr 2/2007

Fot.: © southmind – Fotolia.com

02.10.2013 Anna Włoszczak-Szubzda, Instytut Medycyny Wsi