Czego należy unikać w ciąży – nikotyna

0
Rate this post

Czego należy unikać w ciąży - nikotyna Czego należy unikać w ciąży - nikotyna

W Polsce ok. 30% społeczeństwa pali papierosy. Chociaż niekorzystny wpływ palenia tytoniu przez ciężarne został bardzo dobrze udokumentowany, każdego roku w naszym kraju rodzi się około sto tysięcy dzieci, narażonych na toksyczne oddziaływanie nikotyny w trakcie życia płodowego. Z pozostałych ciężarnych około połowa, narażona jest na bierne wdychanie dymu papierosowego.

Wpływ nikotyny na matkę i dziecko

Nikotyna, tlenek węgla, cyjanki i tiocyjanki, węglowodory, kadm to tylko niektóre wśœród składników dymu tytoniowego, które negatywnie oddziałują na zdrowie człowieka. Zarówno palenie tytoniu, czynne, jak i bierne, przez matkę, podnosi poziom tlenku węgla i nikotyny we krwi obydwu organizmów. Tlenek węgla powoduje niedotlenienie płodu i może być przyczyną wystąpienia przedwczesnego oddzielenia się łożyska. Dodatkowo u palących częściej występuje łożysko przodujące, poronienia, przedwczesne pęknięcie błon płodowych. Wskaźnik zachorowalności i śmiertelności u dzieci jest wyższy a szczególnie ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia.

Występuje związek między ilością wypalanych papierosów, a zmniejszoną masą ciała noworodka. U dzieci kobiet palących najmniej, czyli od 1 do 5 papierosów dziennie masa ciała jest mniejsza o około 11% i występuje u 61% noworodków urodzonych przez ciężarne palące. Substancje pochodzące z dymu tytoniowego zawarte we krwi już od pierwszych tygodni życia płodu wpływają na niego negatywnie, powodując zaburzenia w układzie sercowo-naczyniowym. Dym tytoniowy zmniejsza odporność płodu, zwiększając przez to prawdopodobieństwo infekcji wewnątrzmacicznej. Najpoważniejszą konsekwencją jest śmierć wewnątrzmaciczna dziecka oraz zwiększone ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej po porodzie (SIDS, Sudden Infant Death Syndrome). Dzieci palących matek są obarczone 2 razy większym ryzykiem śmierci. W dalszym życiu dziecka wykazano związek z nieprawidłowym rozwojem psychicznym, słabymi wynikami w nauce, zachowaniami przestępczymi, zwiększonym ryzykiem wystąpienia nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) oraz występowaniem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP). Ponadto wykazano związek pomiędzy występowaniem astmy i chorób alergicznych u dziecka a paleniem tytoniu.

Należy wspierać ciężarną mamę

Ważne jest, aby wspierać kobietę, która nie pali lub świadomie zrezygnowała z palenia papierosów ze względu na ciążę. Osoby z najbliższego otoczenie (partner, rodzina), które na co dzień palą papierosy, powinny starać się nie palić, gdy spotykają się z ciężarną. Przyszłe mamy powinny także unikać pomieszczeń, w których palenie jest dozwolone (np. w pracy, w miejscach publicznych, w barach, restauracjach, itp.), aby ograniczyć ekspozycję na szkodliwe działanie dymu tytoniowego.

Wśród kobiet, które paliły papierosy przed zajściem w ciążę, ale zrezygnowały z tego nałogu w jej trakcie, warto rozważ sensowność powrotu do dawnych nawyków. U palących kobiet stwierdza się bowiem m.in. zwiększenie częstości cykli miesięcznych bezowulacyjnych, zwiększone ryzyko stanów zapalnych jajowodów i jajników, występowanie wcześniejszej menopauzy i osteoporozy. Palenie tytoniu przez matki naraża ich dzieci na bierne palenie, co  skutkuje zwiększoną zapadalnością dzieci na różnego rodzaju choroby układu oddechowego. W przypadku dziecka osoby palącej dwukrotnie wzrasta ryzyko zachorowania w przyszłości na raka płuc. Świadomość zagrożeń zdrowotnych wynikających z palenia papierosów dla kobiety, ale także dla jej potomstwa, powinna skłonić ją do podjęcia decyzji o zaprzestaniu ich używania.

Bibliografia:

  • Szychta W., Skoczylas M., Laudański T. Spożywanie alkoholu i palenie tytoniu przez kobiety w ciąży – przegląd badań. Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia 2008; 1(4): 309-313.
  • Zdrowie i zachowanie zdrowotne mieszkańców Polski w świetle Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS) 2014 r. Notatka informacyjna Głównego Urzędu Statystycznego, Warszawa 2015.
  • Krzyścin M., Kulza M., Chuchracki M., Markwitz W., Bręborowicz G. H. Palenie papierosów w samoocenie kobiet ciężarnych. Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia 2013; 6(3): 152-160.
  • Adamek R., Florek E., Piekoszowski W. i wsp.: Wpływ narażenia na dym tytoniowy oraz wybranych czynników społeczno-ekonomicznych na występowanie małej urodzeniowej masy ciała. Przegl. Lek. 2005; 62: 967.
  • Florek E., Piekoszewski W. Ocena narażenia płodu, noworodka i dziecka na dym tytoniowy. Ginekol Prakt. 2002; 67: 10-14.
  • Jaddoe V. W., Troe E. J., Hofman A., Mackenbach J. P., Moll H.A. i wsp. Active and passive maternal smoking during pregnancy and the risks of low birthweight and preterm birth: the Generation R Study. Paediatr Perinat Epidemiol. 2008; 22: 162–171.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj