POWIĄZANIE KOSMETYKÓW Z SAMOPOCZUCIEM PSYCHOLOGICZNYM

0
Rate this post

Bardzo często podchodzimy do produktów kosmetycznych lub zabiegów w celu uzyskania nie tylko efektu kosmetycznego, ale także lepszego samopoczucia psychofizycznego.

Ale czy dbanie o siebie naprawdę może poprawić jakość życia i nasze samopoczucie psychiczne?

Zapewne czuliśmy się szczęśliwsi, bardziej zrelaksowani lub bardziej naładowani energią po zakończeniu naszej „kurtyny pielęgnacyjnej” lub po masażu, wizycie u fryzjera lub jakimkolwiek innym zabiegu upiększającym.

Albo uciekać się do nich w momencie szczególnego stresu lub w okresie, gdy czujemy się trochę przygnębieni na wysypiskach. To, czego doświadczamy w takich sytuacjach, oprócz bezpośredniego działania kosmetyku lub zabiegu, ma również pośredni wpływ na nasze samopoczucie psychiczne.

  1. To ostatnie zależy nie tyle od konkretnej substancji funkcjonalnej, ani od skuteczności leczenia, ale od całego doświadczenia i znaczenia, jakie mu przypisujemy.
  2. Gestuelle, mentalne skojarzenie z dbaniem o siebie i poświęcaniem czasu dla siebie, efekty stymulacji dotykowej, rytuały: to wszystko elementy, które determinują korzyści psychologiczne.
  3. One też wyróżniają podejście psycho-kosmetyczne, które rozpoznaje i podkreśla dwukierunkowy związek, jaki istnieje między kosmetyką a dobrostanem psychicznym.

Mówimy o relacji dwukierunkowej, ponieważ dbanie o skórę poprzez stosowanie produktu lub zabiegu kosmetycznego, który warunkuje przyjemne doznania sensoryczne i poczucie komfortu, jest w stanie wywołać pozytywne skutki dla naszego stanu psychicznego (m.in. np. zmniejszenie odczuwania stresu i niepokoju, poprawa nastroju), a to z kolei poprawia stan i integralność naszej bariery skórnej..

Podejście to zbliża się do dyscypliny psycho-neuro-endokrynologicznej immunologii (PNEI), która bada wzajemne interakcje między zachowaniem, aktywnością umysłową, układem nerwowym, układem hormonalnym i odpowiedzią immunologiczną człowieka.

I tutaj to, co odczuwamy jako przyjemne na naszym ciele, ma korelację na poziomie psychiki. Dbanie o siebie poprzez stosowanie produktów i zabiegów kosmetycznych to zachowanie, które ma odległe korzenie: od czasów starożytnych szerzyły się wglądy i świadectwa o dobroczynnym działaniu szeregu rytuałów.

Które dziś moglibyśmy podsumować terminem „wellness.

Od rytuałów piękna starożytnej Grecji, przez łaźnie rzymskie, po wkład Galena i Kryto w medycynę i preparaty kosmetyczne, jasne jest, że temat związku między pięknem a dobrym samopoczuciem zawsze znajdował się w centrum uwagi.

To, co zmieniło się w porównaniu z przeszłością, to coraz bardziej naukowe podejście do przejawów tego skojarzenia: z prostych intuicji zostały one przekształcone w dowody dzięki zastosowaniu coraz bardziej wyrafinowanych narzędzi, które pozwalają nam ocenić zarówno parametry psychologiczne, jak i fizjologiczne dobrego samopoczucia.

ktore-dzis-moglibysmy-podsumowac-terminem-wellnessDbanie o siebie poprawia samoocenę, a co za tym idzie wszystko wokół nas. Oto 5 wskazówek, które musisz zobaczyć, aby poprawić swoje samopoczucie

Dbanie o swój wygląd to nie tylko narcystyczne pytanie o osiągnięcie ideału piękna, ale dzięki niemu możemy osiągnąć wewnętrzny spokój, który sprawia, że ​​czujemy się dobrze ze sobą i odbija się na otaczającym nas świecie, poprawiając w ten sposób poczucie własnej wartości.

Bardzo często czujesz się przytłoczony pracą i tysiącem zobowiązań poza pracą, wieczorem czujesz się zmęczony, ale przede wszystkim niezadowolony. Dzieje się tak dlatego, że chcąc nadążyć za setkami tysięcy codziennych czynności, często zapominamy o najważniejszym: dbaniu o siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj