Jak zacząć

0
Rate this post

Ortoreksja: przy zdrowym odżywianiu liczenie kalorii i uprawianie sportu staje się „toksyczne” dla umysłu

Wybieranie zdrowej żywności, pilnowanie kalorii i uprawianie sportu jest słuszne, ale jeśli właściwe zasady zamienią się w obsesyjne zachowania, istnieje ryzyko popadnięcia w niebezpieczny dryf.

Oto jak rozpoznać objawy problemu opis obrazu

Zdrowe intencje lub nawyki mogą stać się „toksyczne” dla umysłu, a na dłuższą metę niebezpieczne również dla ciała. Dzieje się tak, gdy narzucone sobie zasady stają się maniakalne: „pułapka”, której muszą się wystrzegać zwłaszcza nastolatki.

  • Obszary, które najłatwiej poddają się temu dryfowi, to w rzeczywistości nadmierna dbałość o zdrową żywność i ćwiczenia fizyczne, które w przypadku młodych ludzi mogą znaleźć praktyczne wsparcie w niezliczonych aplikacjach pobieranych ze smartfonów, które mogą przekazywać błędne komunikaty.
  • „Wydaje się, że oferują ważne opcje, które pomogą Ci rozpocząć zdrową podróż i często to robią” – zauważa Stefano Erzegovesi, psychiatra i podstawowy dietetyk w Centrum Zaburzeń Odżywiania w szpitalu San Raffaele w Mediolanie „ale mogą również prowadzić do nadmiernej kontroli rutynowych treningów i zachowań żywieniowych, czego konsekwencją jest demonizacja niektórych pokarmów, błędne przekonanie, że istnieją składniki odżywcze, które są złe i dobre.

Ludzie, którzy wchodzą w ten porządek idei, nie zwracają już uwagi na ograniczanie ekscesów, a jedynie na eliminację pewnych pokarmów, które zaczynają być postrzegane niemal jak „trucizny”. Obsesja na punkcie „zbyt” zdrowej żywności może wywołać chorobę, jeśli prowadzi do zasadniczo niezrównoważonego sposobu odżywiania.

Jawny nieład

Istnieje zaburzenie odżywiania zwane ortoreksją, które dokładnie opisuje ten rodzaj „driftu”: „W diecie ortorektycznej to, co określa się jako właściwa” częstotliwość stosowania „pokarmów, nie jest modulowane, więc prostsze pokarmy są spożywane częściej i mniej często najbogatszych – mówi Erzegovesi – bo z biegiem czasu ten sposób odżywiania się (zdrowy i urozmaicony) już nie wystarcza.

W ten sposób coraz więcej produktów uważanych za „niezdrowe” zostanie usuniętych, aż do momentu, gdy niezbędne składniki odżywcze nie będą wystarczające. Jest to mechanizm, który w podstępny i stopniowy sposób nie zatrzymuje się i może zacząć od zdrowego celu ».

Ortoreksja jest często powiązana z innym zdrowym nawykiem

ortoreksja-jest-czesto-powiazana-z-innym-zdrowym-nawykiemKtóry może stać się szkodliwy, jeśli jest przeżywany obsesyjnie, pragnieniem ruchu: „Aktywność fizyczna, którą wszyscy powinniśmy wykonywać, obejmuje regularne poruszanie się, słuchanie swojego ciała i poczucie, że czujesz się lepiej z powodu psychicznego, fizycznego i energetycznego punktu widzenia – wyjaśnia ekspert –.

Kiedy ludzie czują się „zmuszeni” do uprawiania sportu za wszelką cenę (bieganie podczas deszczu lub trening, nawet jeśli czują się zmęczeni lub doznali kontuzji), stają się ofiarami mechanizmu, dzięki któremu zdrowy nawyk nabiera cech uzależnienia, więc do tego stopnia, że ​​jeśli to zachowanie nie jest realizowane, można czuć się chorym prawie tak, jakby ktoś był abstynentem od narkotyków”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj