Nawyki, które przekazujemy naszym dzieciom w dzieciństwie, są bardzo trudne do wykorzenienia, więc ryzyko, że dziecko otyłe lub z nadwagą będzie najpierw nastolatkiem, a potem dorosłym z poważnymi problemami z wagą jest bardzo duże.
Nadwaga jest nieunikniona, co prowadzi do rozwoju poważnych chorób metabolicznych (takich jak cukrzyca typu 2), sercowo-naczyniowych (takich jak nadciśnienie) oraz przewlekłych chorób zwyrodnieniowych, takich jak nowotwory.
Myślenie, że nasze dzieci będą w stanie zmienić swoje nawyki żywieniowe podczas wzrostu, jest błędną myślą i obecnie obalane przez wiele badań, a także „Okkio alla salute”, które pokazuje nam, jak liczba otyłych dorosłych idzie w parze z liczbą otyłych dzieci .
Co więcej, gdy dziecko od najmłodszych lat przyzwyczaja się do niewłaściwej diety
Od tego wieku zaczyna zagrażać swojemu zdrowiu i łatwiej zapada na choroby, gdy osiągnie dorosłość. Z pewnością uczenie naszych dzieci zdrowego odżywiania się od najmłodszych lat nie oznacza zagwarantowania im zdrowia na wieczność, ale z pewnością oferuje im mniejszy procent ryzyka rozwoju pewnych patologii.
Kiedy jesteśmy młodzi, najczęściej używa się metody uczenia się, polegającej na wykorzystaniu 5 zmysłów: smaku, dotyku, węchu i słuchu, więc dobrym nawykiem byłoby gotowanie razem z dziećmi, aby umożliwić im poznanie wszystkich smaków , zapachy i kolory, które są częścią naszego stołu i dlaczego nie poprosić o pomoc podczas przygotowania posiłku.
Inną powtarzającą się cechą dzieci jest naśladowanie zachowań osób z ich otoczenia: dlatego ważne jest, aby rodzina dawała dziecku dobry przykład i aby wspólnie podążały za prawidłowymi nawykami żywieniowymi.
Jeśli chodzi o „prawidłowe” odżywianie może być bardzo niejasne, jednak tym terminem z pewnością obejmujemy dwa podstawowe pojęcia, takie jak „różnorodny” i „kompletny”, co oznacza, że nie może grzeszyć odpowiednio żadnej żywności oraz mikro i makroelementów . Nie może być „selektywności” w doborze jedzenia ani „neofobii”, czyli lęku przed degustacją nowych potraw.
- Pomaganie dziecku na tej ścieżce „odkrycia” z pewnością będzie torturą, ale edukacja żywieniowa, którą zdobędą jako dzieci, będzie dla nich „bagażem”, którego prawie nie porzucą i która „opancerza” je przed wszystkimi negatywnymi rzeczami, które może zaszczepić społeczeństwo w nich kłamiesz, choć nieświadomie.
- Poza tym nie można lekceważyć faktu, że zdrowa dieta pomaga dziecku w okresie wzrostu w taki sposób, aby prawidłowo rozwijało wszystkie tkanki i narządy, począwszy od tkanki kostnej, mięśniowej i nerwowej.
Wielu chciałoby jeść zdrowiej. Wszystko, co robimy, to czytanie artykułów, ustalanie planów i stosowanie się do aktualnej diety. Ale wtedy poddajemy się, dieta jest zbyt drastyczna, zbyt zaporowa, zbyt trudna do przestrzegania.
Oto 5 prostych wskazówek dotyczących zdrowszej diety.
Wielu chciałoby jeść zdrowiej, niezależnie od naszych nawyków żywieniowych. Wszystko, co robimy, to czytanie artykułów, ustalanie planów i stosowanie się do aktualnej diety. Dlatego zawsze próbujemy, zaczynamy od nowa, resetujemy rutynę zdrowia / diety / fitness i wreszcie znajdujemy równowagę.
Ale wtedy poddajemy się, dieta jest zbyt drastyczna, zbyt zaporowa, zbyt trudna do przestrzegania. Wyrzekamy się dobrych intencji wyeliminowania węglowodanów, cukrów, nabiału czy glutenu.
Oto 5 prostych wskazówek dotyczących zdrowszej diety. Możesz zacząć od razu, a nawet jeśli przegapisz jeden dzień, możesz zacząć od nowa następnego dnia. Nie ma rewolucyjnych pomysłów, tylko łatwe do przestrzegania zasady, żadnych wymówek.