18 z 30 członków CSS potwierdzonych przez ministra Speranzę

0
Rate this post

Kiedy w 1958 r. powołano Ministerstwo Zdrowia, organ przeszedł pod jurysdykcję tej struktury. Jego obecne obowiązki reguluje dekret ustawodawczy 266/1993, który wśród jego funkcji wskazuje:

Wziąć pod uwagę fakty dotyczące zdrowia publicznego

  1. proponować badania problemów związanych z higieną i zdrowiem, a także badania naukowe i dochodzenia;
  2. formułować zarysy zasad i przepisów dotyczących ochrony zdrowia publicznego;
  3. proponują formułowanie standardów budowlanych i organizacyjnych dla budowy szpitali, zakładów opieki i innych prac higienicznych przez administrację publiczną.

Rada wyraża również obowiązkową opinię na temat całego szeregu środków zdrowotnych. Wewnątrz podzielona jest na 5 sekcji, których funkcje zostały w ostatnim czasie przedefiniowane rozporządzeniem Ministra Zdrowia.

Kompozycja

Kasa składa się z 30 członków z mocy prawa i 30 członków mianowanych (rozporządzenie Ministra Zdrowia 44/2013). Udział w zgromadzeniu oraz w sekcjach CSS jest honorowy i w związku z tym nie przysługuje wynagrodzenie, z wyjątkiem zwrotu kosztów.

Wśród członków prawnych są sekretarz generalny ministerstwa zdrowia, dyrektorzy generalni, niektórzy szefowie instytucji zdrowia, tacy jak prezes Wyższego Instytutu Zdrowia i dyrektor generalny Włoskiej Agencji suplementów oraz prezesi różnych odpowiednich stowarzyszeń zawodowych ma znaczenie.

Składniki CSS. Prawa.

Pozostałych 30 członków powołuje minister, sprawują urząd przez 3 lata i muszą być wybrani spośród profesorów wyższych uczelni, kierowników służby zdrowia, ekspertów branżowych lub sędziów.

Można ich uznać za najważniejszych członków tego organu, ponieważ dekret ministerialny 342/2003 stanowi, że członkowie z mocy prawa uczestniczą w zgromadzeniu ogólnym i posiedzeniach sekcji tylko wtedy, gdy załatwiane są sprawy należące do ich kompetencji.

I to właśnie zgromadzenie ogólne wybiera prezydenta i wiceprzewodniczących bezwzględną większością spośród swoich członków.

CSS w biurze podczas sytuacji kryzysowej związanej z koronawirusem

Gdy w 2019 r. minister zdrowia Giulia Grillo powołała członków nadrzędnej rady zdrowia, skorzystała ze szczególnego mechanizmu systemu łupów przewidzianego w ustawie 145/2002 (art.6). Właściwie w tym momencie członkowie rady nie wygasali, wręcz przeciwnie zostali powołani kilka miesięcy temu.

  • css-w-biurze-podczas-sytuacji-kryzysowej-zwiazanej-z-koronawirusemUstawa 145 faktycznie pozwala, w szczególnych okolicznościach, na anulowanie nominacji, o których zdecydował poprzedni rząd, jeżeli zostały one dokonane w ciągu 6 miesięcy poprzedzających wygaśnięcie kadencji ustawodawczej.
  • Decyzja ta, w pełni uprawniona, wywołała jednak kilka zarzutów, zarówno merytorycznych, jak i metodycznych, w tym wybór tylko 3 kobiet na 30 członków. Minister uznał jednak ten wybór za oznakę zmiany.

Z drugiej strony, kiedy Roberto Speranza został ministrem zdrowia drugiego rządu Contego, warunki nie pozwoliły na nowe wykorzystanie systemu łupów. Dlatego nie możemy wiedzieć, jak by się zachował w takim przypadku. Faktem jest jednak, że w latach kryzysu pandemicznego to CSS wyznaczona przez ministra Grillo do realizacji zadania doradzania ministrowi Speranzie.

Na tym etapie jednak szczególnego znaczenia nabrał prezes organu Franco Locatelli, także z racji jego powołania w komisji naukowo-technicznej utworzonej przez ochronę ludności.

  • Koronawirus, który decyduje w stanie wyjątkowym Czytaj.
  • Ciągłość i nowe twarze

Jednak w lutym ub.r. wygasł mandat członków CSS powołanych przez ministra Grillo, a minister Speranza wydał nowy dekret o powołaniu.

Wśród nich był jednak sam Franco Locatelli, który później potwierdził również rolę prezydenta. Paola Di Giulio i Paolo Vineis, pełniący funkcję wiceprezydentów, zostali również zatwierdzeni przez ministra. Jednak stanowisko wiceprezesa utrzymał tylko Di Giulio, a Vineisa zastąpił w tej roli Enrico Alleva.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj