Mając na uwadze skutki gospodarcze wynikające z kryzysu Covid-19, przyjęto pewne zasady mające na celu ochronę podatników znajdujących się w największym stopniu w trudnej sytuacji.
W szczególności
- Odroczenie spłaty rat ułatwionych definicji ładunków powierzonych do odbioru (tzw. „scrapping-ter” oraz „balance and excerpt”) pierwotnie należnych od 2020 r.
- W szczególności rat należnych w 2020 r. i należnych od 28 lutego do 31 lipca 2021 r.
- Termin samoistnej realizacji wezwania do zapłaty zgłoszonych od 1 września do 31 grudnia 2021 r. zostaje wydłużony do 150 dni od zgłoszenia, zamiast 60. windykator nie będzie mógł prowadzić działań windykacyjnych.
- W przypadku planów ratalnych już istniejących przed rozpoczęciem okresu zawieszenia poboru, liczba rat wydłuża się z 10 do 18, co w przypadku niespłacenia skutkuje utratą przyznanej raty.
Dokonano pewnych korekt w dyscyplinie ulgi podatkowej w badaniach i rozwoju, aby przezwyciężyć pewne wątpliwości interpretacyjne związane z pierwotnym sformułowaniem środka. Ponadto przewiduje się uproszczenia przepisów dotyczących skrzynki patentowej.
Fundusz na odnowę floty samochodowej jest refinansowany w 2021 roku.
Czterdzieści
Przewiduje się refinansowanie środków podjętych w celu wyrównania kwarantanny dla Covid 19 z chorobą.
Urlop rodzicielski
Pracownicy najemni lub rodzice dzieci poniżej 14 roku życia prowadzący działalność na własny rachunek mogą wstrzymać się od pracy w przypadku zawieszenia działalności dydaktycznej lub edukacyjnej dziecka na cały lub część okresu zarażenia lub z powodu kwarantanny zarządzonej przez właściwe władze.
Dla pracowników Alitalii w administracji nadzwyczajnej zorganizowano środki wspierające dochód.
Zwolnienia z powodu COVID-19
Dekret refinansował również fundusz odpraw dla pracodawców, którzy zawieszają lub ograniczają pracę z powodu zdarzeń związanych z zagrożeniem COVID-19; w związku z rosnącą liczbą wniosków 200 mln euro przeznaczono na dochód z obywatelstwa na rok 2021.
PRAWNIK PAŃSTWA
Rozporządzenie określające zasady organizacji i działania Prokuratury Państwowej (rozporządzenie Prezydenta RP – egzamin końcowy)Rada Ministrów, na wniosek Prezydenta Mario Draghiego i Ministra Administracji Publicznej Renato Brunetta, zatwierdziła do ostatecznego rozpatrzenia rozporządzenie, które ma zostać przyjęte dekretem Prezydenta RP, wprowadzające zasady organizacja i działalność Prokuratury Krajowej.
Rozporządzenie ingeruje w obowiązujące przepisy, także w świetle zmian dyktowanych ustawą nr. 145, która wprowadziła do składu prokuratury figurę „kierownika drugiego stopnia”.
Nowe rozporządzenie określa uprawnienia i funkcje tej nowej osoby, przewidując sześć niegeneratywnych stanowisk kierowniczych.
Wśród innych innowacji przewiduje się zdefiniowanie kadry personelu administracyjnego Prokuratury Krajowej z uwzględnieniem liczby spraw sądowych i doradczych otwartych w ciągu ostatnich trzech lat oraz dodatkowych parametrów, takich jak rzeczywiste nakłady pracy;
Aby umożliwić Prokuraturze Stanowej wyposażenie się w strukturę, która monitoruje rozwój ustawodawstwa i orzecznictwa oraz zapewnia prawnikom i prokuratorom narzędzia niezbędne do prowadzenia ich działalności zawodowej, powołano „Służbę Studiów i Doskonalenia Zawodowego”.
Wreszcie uregulowano liczbę osoby odpowiedzialnej za transformację cyfrową i wprowadzono liczbę osoby odpowiedzialnej za zapobieganie korupcji i przejrzystości oraz osobę odpowiedzialną za ochronę danych osobowych.