Był przewodniczącym Krajowej Komisji Bioetyki oraz członkiem Narodowej Rady Zdrowia

0
Rate this post

Dlatego priorytetem staje się inwestowanie w ten sektor

Wzmacniając doświadczenia, które poruszają się w perspektywie kulturowej i technicznej odnowy opieki zdrowotnej, zamiast wyobrażać sobie zmniejszenie zaangażowania gospodarczego.

Wszystkie najnowsze analizy, przede wszystkim bardzo aktualne Censis, pokazują, jak negatywny wpływ planów spłat i przeglądu wydatków był negatywny właśnie pod względem adekwatności, przestrzegania protokołów terapeutycznych i dostępności usług.

  • Dlatego nie ma już czasu na czekanie, aby szybko przejść do rewitalizacji sektora, która usprawnia: kontrolę odpadów i działania na rzecz dobrego wykorzystania zasobów;
  • integracja usług społecznych i zdrowotnych oraz rozwój medycyny i zdrowia terytorialnego;
  • eksploatacja wszystkich zasobów prywatnych, które są obecnie źle wykorzystywane (od środków z własnej kieszeni po dodatkową opiekę zdrowotną); zdecydowana zmiana w procesach wykorzystywania i przekazywania informacji niezbędnych osobom pracującym i tym, które muszą uzyskać dostęp do usług (system informacyjny, upodmiotowienie operatorów i użytkowników, przejrzystość zarządzania i komunikacji).

Wszystko to wymaga zasobów, a także dobrej woli i uczciwości intelektualnej. Ale to jedyny sposób na budowanie lepszej przyszłości, który zapobiega znacznie poważniejszym obciążeniom, nawet ekonomicznym.

Priorytety w medycynie a priorytet zdrowia

Na podstawie etycznych i praktycznych powodów, które muszą być jasno sprecyzowane.
Giovanni Berlinguer Giovanni Berlinguer (Sassari, 9 lipca 1924 – Rzym, 6 kwietnia 2015). Włoski polityk i profesor medycyny społecznej. Pełnił funkcję kierownika pierwszego Narodowego Planu Zdrowia w ramach zatwierdzonego przez Sejm programu rozwoju gospodarczego;

  • Powiedział, że jest „absolwentem medycyny, ale nie doradcą”, nigdy nie wykonywał zawodu, i że jest „laikiem” wśród doradców i doradcą wśród polityków. Nie „technik”, ale osoba, która zawsze ma swobodę wyboru tego, co uważa za słuszne (De Fiore L. Recent Prog Med 2015).
  • Najczęściej poruszanym zagadnieniem w etyce zdrowotnej jest to, na jakiej podstawie ustalać priorytety w alokacji środków przeznaczonych na świadczenia zdrowotne, które stały się rzadkie (ale czy kiedykolwiek były obfite?)

Z kilku współistniejących powodów. Wśród tych, które zawsze słyszałem, wymieniono starzenie się społeczeństwa, rosnące koszty nowych suplementów i nowych technik, zwiększone zapotrzebowanie na pomoc, dążenie nie tylko do przedłużenia życia, ale także do uniknięcia śmierci, przesunięcie popytu z jednego „Medycyna potrzeb” do „suplementówa pragnień”.

Każdy z tych punktów można by omówić.

Można na przykład powiedzieć, że ciężar leży nie tylko w liczbie osób starszych, ale jeszcze bardziej w tym, że zbyt wielu z nich starzeje się w stanie półzdrowia; można wykazać, że niektóre nowe suplementy, takie jak suplementy przeciwwrzodowe, zmniejszają koszty resekcji żołądka;

kazdy-z-tych-punktow-mozna-by-omowicMożna argumentować, że lepiej wspierana populacja wytwarza większe bogactwo, a zatem tworzy dodatkowe zasoby; można udokumentować, że wśród osób, które znalazły się u kresu życia, jest więcej osób przerażonych uporczywym leczeniem niż tych, które nie aspirują do nieśmiertelności;

  1. Wreszcie można zgodzić się, że aby dać każdemu to, co konieczne, konieczne jest opisanie zbędnych, przeznaczonych dla nielicznych.
  2. Ale można też zarzucić temu, że w zasadzie ograniczałoby to wolność, a w rzeczywistości byłoby to niewykonalne, bo ci, którzy sprawują władzę, to w zasadzie „niektórzy”.

Podsumowując, nawet jeśli każdy z argumentów za lub przeciw może mieć wiele argumentów po swojej stronie, lepiej najpierw osiągnąć porozumienie co do faktu, że zasoby, nie tylko planety, ale także społeczeństw ludzkich, chociaż są multiplikowalne, nie są nieograniczone; oraz o potrzebie przedyskutowania priorytetów, które w przeszłości zawsze były ustalane w sposób „spontaniczny” i często niejasny, a które teraz muszą być zdefiniowane i uzasadnione na podstawie wyraźnych powodów etycznych i praktycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj