Około 85% krajów ma obecnie biura odpowiedzialne za zdrowie i zmiany klimatyczne w swoich ministerstwach zdrowia, podczas gdy w 54% krajów ministerstwo zdrowia powołało komisję uczestniczącą do spraw zdrowia i zmian klimatycznych.
Lub obecnie przeprowadza ocenę zmian klimatu oraz wrażliwości na zdrowie i przystosowanie, podczas gdy praktycznie wszystkie kraje (94%) uwzględniają kwestie zdrowotne w swoich wkładach określanych na poziomie krajowym (NDC) do Porozumienia paryskiego.
„Nowe badanie WHO pokazuje
Jesteśmy tutaj na COP 26, aby wezwać świat do lepszego wspierania krajów w potrzebie i zapewnienia, że razem wykonujemy lepszą pracę, aby chronić ludzi przed największym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia, z jakim mamy dziś do czynienia ”- powiedziała dyrektor WHO Maria Neira Środowisko, zmiany klimatyczne i zdrowie.
Niepowodzenie krajów w ochronie zdrowia przed zmianami klimatu jest bardziej szkodliwe dla ich grup znajdujących się w najbardziej niekorzystnej sytuacji, w tym mniejszości etnicznych, ubogich społeczności, migrantów i przesiedleńców, osób starszych oraz wielu kobiet i dzieci.
„Argumenty zdrowotne przemawiające za zwiększeniem działań na rzecz klimatu są bardzo jasne. Na przykład prawie 80 procent zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza można by uniknąć, gdyby obecny poziom zanieczyszczenia powietrza został zredukowany do wytycznych WHO dotyczących jakości powietrza – powiedziała Neira.
Z badania WHO wynika, że niewystarczające finansowanie nadal jest główną przeszkodą w pełnej realizacji krajowych planów dotyczących zdrowia i zmian klimatycznych, przytaczaną przez 70% krajów (w porównaniu z 56% w 2019 r.).
- Ograniczenia zasobów ludzkich są drugą największą przeszkodą, podczas gdy około jedna trzecia krajów wskazała brak współpracy międzysektorowej jako kluczową przeszkodę.
- Około połowa krajów zgłasza, że kryzys związany z COVID-19 spowolnił postępy w przeciwdziałaniu zmianom klimatu poprzez skierowanie personelu i zasobów służby zdrowia i nadal zagraża zdolności krajowych organów ds. zdrowia do planowania i przygotowania się na związane z tym stresy i wstrząsy zdrowotne.
Pierwszy raport z tej serii został opublikowany w 2019 r. Drugi raport zawiera cenny obraz ogólnego postępu, jaki poczyniły rządy w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom dla zdrowia wynikającym ze zmiany klimatu. „Obecnym wyzwaniem jest usunięcie barier, które uniemożliwiają krajom sfinalizowanie i wdrożenie planów”, powiedziała Tara Neville, oficer techniczny w Departamencie Środowiska.
Zmian Klimatu i Zdrowia WHO i główny autor raportu z badania
ASHRAE: zdrowie jako priorytet
Przy okazji ostatniej konferencji ASHRAE, która odbyła się w czerwcu 2019 r. w Kansas City, amerykańskie stowarzyszenie ogłosiło, że podjęło szereg inicjatyw mających na celu włączenie zdrowia ludzi do podstawowych parametrów oceny wydajności budynków.
Najważniejszym z nich jest utworzenie multidyscyplinarnej grupy poświęconej zdrowiu i dobremu samopoczuciu (Multidyscyplinarna Grupa Zadaniowa ds. Zdrowia i Wellness w Zabudowanym Środowisku).
- Grupa skupia ekspertów nie tylko z różnych komitetów ASHRAE, ale także z innych dziedzin, takich jak architektura (AIA), medycyna i badania (CDC), uniwersytety (Harvard), zielone budownictwo (USGBC) i przemysł (Google).
Celem jest wzmocnienie i rozszerzenie relacji w celu dzielenia się wynikami badań i doświadczeniem w tej dziedzinie, które muszą być uwzględnione w normach, publikacjach i dobrych praktykach projektowania, instalacji i zarządzania.