Jak aktywnie fizycznie przejść przez ciążę, poród i połóg – Zdrowie w ciąży – uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków

0
Rate this post

Aktywność fizyczna obok diety jest naturalnym elementem wpływającym na zdrowie i dobre samopoczucie każdej kobiety. Rola aktywności fizycznej, według najnowszych badań naukowych, jest znacząca w czasie ciąży, porodu i połogu.

Dlatego właśnie należy aktywnie przejść przez ten najpiękniejszy etap w życiu kobiety. Jak dawkować aktywność fizyczną w czasie ciąży, aby nie zaszkodzić sobie i nienarodzonemu dziecku, to pytanie zadaje sobie każda ciężarna.

Wysiłek fizyczny w ciąży

Systematyczna i ukierunkowana aktywność fizyczna podczas niepowikłanej ciąży jest w pełni bezpieczna i wywiera pozytywny wpływ nie tylko na narząd ruchu, ale na cały organizm kobiety i dziecka. Badania naukowe jasno dowodzą, że wysiłek fizyczny w ciąży wpływa na ogólną sprawność fizyczną, poprawia siłę mięśniową, wpływa na gospodarkę cukrów w organizmie kobiety, uczestnicząc w zapobieganiu i regulacji cukrzycy ciążowej.

Aktywność fizyczna w I trymestrze

Badania wskazują, że należy w I trymestrze ciąży stosować codziennie wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności (czyli 3-5 MET). W celu wyjaśnienia to 1 MET jest to wydatek energetyczny jaki ponosi nasz organizm spokojnie siedząc, 3-5 MET to wydatek energetyczny ponoszony przy lekkich pracach domowych, marszu z prędkością 4-5 km/h, a 5-7 MET to wydatek energetyczny odpowiadający cięższym pracom fizycznym, grze w tenisa lub marszowi z ciężkim plecakiem, 9 MET to np.: gra w piłkę ręczną. Zalecane są również intensywniejsze ćwiczenia fizyczne wykonywane 3-5 razy w tygodniu i trwające 20-60 minut.

U ciężarnych najbardziej godne polecenia są marsze, spacery, pływanie i odpowiednio dobrane ćwiczenia na przyrządach gimnastycznych, jazdę na rowerze stacjonarnym, pilates i callanetics. Jeszcze raz należy podkreślić, że kobieta musi mieć ciążę niepowikłaną, fizjologiczną i dobre samopoczucie oraz brak dodatkowych dolegliwości np.: związanych z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego.

W trakcie rozwoju ciąży fizjologicznej i postępujących zmian organizmu kobiety, należy zmniejszać obciążenia aktywnościami fizycznymi uwzględniając poziom zmęczenia i samopoczucie. Należy bezwzględnie unikać wyczerpujących wysiłków fizycznych, szczególnie w III trymestrze ciąży. Po 12 tygodniu ciąży należy unikać ćwiczeń w pozycji leżenia tyłem. Od 5 miesiąca ciąży przeciwskazane są pozycje leżenia przodem. Należy od tego czasu wykonywać ćwiczenia w leżeniu na boku, w siadzie, w klęku i na stojąco.

Aktywność fizyczna w II trymestrze

W II trymestrze ciąży ciężarna powinna, najlepiej wraz ze swoim partnerem, uczęszczać do Szkoły Rodzenia. Prowadzone tam zajęcia teoretyczne i praktyczne przygotowują ciężarną do porodu i okresu połogi oraz dalszych etapów życia.

Wpływ ćwiczeń na ciążę i poród

Aktywność fizyczna w czasie ciąży ma bezpośrednie przełożenie na skrócenie czasu porodu naturalnego i ogranicza liczbę cięć cesarskich. Wpływa na poprawę ogólnego samopoczucia kobiet, wpływa także na zmniejszenie drobnych dolegliwości związanych z ciążą.

Ma to także bezpośrednie przełożenia na sylwetkę i poprawę jej w czasie połogu, gdy dochodzi do zwijania się rozciągniętej macicy i kurczenia powłok brzusznych i redukcji masy ciała. Aktywność fizyczna powinna być kontynuowana pomimo znacznego obciążenia kobiety nowymi obowiązkami, pielęgnacją swojego nowonarodzonego dziecka.

Karmienie piersią po porodzie powoduje zmniejszenie dostępności wolnego wapnia w organizmie kobiety. Może to spowodować, oczywiście przy ograniczonym jego dostarczaniu w diecie, do zmniejszenia gęstości jej tkanki kostnej i skutkować osteopenią. Zjawisko to szczególnie może być spotęgowane, po szybko po sobie następujących kolejnych ciążach. Odpowiednia aktywność fizyczna w okresie poporodowym oraz racjonalna dieta powinny skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku i nie skutkować późniejszą osteoporozą u kobiety.

Fot.: © luckybusiness – Fotolia.com