Jak być mężem żony w ciąży? – Zdrowie w ciąży – uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków

0
Rate this post

prof. dr hab. Marta Makara-Studzińska, Zakład Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Data publikacji: 14 czerwiec 2017 depresja_12-min-3756444-1631382

Czas ciąży jest szczególnym wydarzeniem w życiu kobiety, obfitującym w zmiany natury fizycznej, jak i psychicznej. To etap przygotowania do macierzyństwa, który zmienia sens i cel życia. Należy pamiętać, iż ciąża dla jednych kobiet to stan „błogosławiony” i okres radości, dla innych ciężar trudny do udźwignięcia, jednak nie można zapominać o tym, iż zawsze jest to stan odmienny.

Ciąża to trudny czas dla kobiety

Szczególnie pierwsza ciąża wzbudza wiele emocji i dla każdej kobiety jest stanem wyjątkowym. Czas oczekiwania na urodzenie się dziecka niewątpliwie powoduje reorganizację systemu małżeńskiego lub partnerskiego w każdym aspekcie jego istnienia i funkcjonowania, począwszy od zmiany statusu społecznego, poprzez przeformułowanie ról społecznych, kończąc na zmianie relacji pomiędzy partnerami. Znaczenie lęku i obaw pojawiających się w trakcie trwania ciąży, sam fakt planowania, jak i nieplanowania ciąży, a także doświadczenie wcześniejszych poronień formują postawę wobec macierzyństwa u kobiety oraz jej osobiste nastawienie do owego odmiennego stanu.

Co powinien wiedzieć mąż kobiety w ciąży?

Każdy maż przede wszystkim musi wiedzieć, że humory i zmienne nastroje żony to nie wina jej charakteru tylko hormonów, które w okresie ciąży to zwiększają, to zmniejszają swój poziom w organizmie kobiety, powodując niezłą huśtawkę nastrojów. To dlatego raz jest szczęśliwa i wesoła bez żadnej przyczyny, raz wściekła albo smutna – również bez powodu. Na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety nic nie można poradzić.

Charakterystyczny dla kobiet oczekujących dziecka jest strach przed porodem, przed byciem matką i ciągła obawa o zdrowie dziecka. WAŻNE JEST wspieraie emocjonalne żony a nie wyśmiewanie jej lęków. Warto jest tłumaczyć żonie, że wszystko jest pod kontrolą, wspieranie i zapewnianie, że we dwoje dacie sobie radę z każdym problemem. Okazanie zrozumienia w tej stresującej dla kobiety sytuacji przyniesie jej spokój i poprawi relacje małżeńskie.

Mąż powinien towarzyszyć żonie na pierwszym USG. Podobnie warto uczesniczyć razem w zajęciach w szkole rodzenia. Wbrew pozorom, można tam się dowiedzieć nie tylko tego, jak powinna oddychać twoja partnerka podczas porodu, ale także na czym ma polegać męskie wsparcie. Najważniejsze w wielu sytuacjach życiowych dla kobiety w ciaży jest poczucie bezpieczeństwa. Od momentu, gdy zaczną się skurcze, do czasu faktycznego porodu mija wiele godzin i warto, aby mąż towarzyszył żonie.

Mąż przy porodzie

Trzeba też wcześniej uzgodnić w parze małżeńskiej obecność męża przy porodzie. Niezależnie od tego, jaką ostatecznie podejmą małżonkowie decyzję, warto jest aby obydwoje znali przebieg porodu. Wsparcie społeczne ze strony partnera korzystnie wpływa na stan emocjonalny kobiety ciężarnej, na zakres, w jakim korzysta ona z prenatalnej opieki zdrowotnej oraz minimalizuje natężenie stresu, niepokoju i depresji, co w konsekwencji łączy się z pozytywnymi wynikami porodów .

Tendencja ta widoczna jest nawet wtedy, gdy inne źródła wsparcia są dostępne. Ponadto kobiety, które otrzymują więcej wsparcia od swoich mężów, doświadczają sprawniejszej akcji porodowej, ich dzieci rodzą się z wyższą skalą Apgar, a w okresie połogu są mniej podatne na depresję poporodową.

Fot.: © Fotolia.com