Jakie są ograniczenia aktywności fizycznej w ciąży – Zdrowie w ciąży – uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków

0
Rate this post

prof. nzw. dr hab. n. med. Piotr Majcher, Ośrodek Rehabilitacji Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie Data publikacji: 04 maj 2017 sport_16-min-3575850-9995689

Dla kobiety i rozwijającego się w jej łonie dziecka, okres ciąży to czas szczególny pod względem zmian zachodzących w ciele kobiety. W okresie ciąży u płodu dochodzi do wstępnego ukształtowania wielu cech dziecka, a jest to związane ze stanem zdrowia matki. Jej stan zdrowia oraz stan zdrowia rozwijającego się płodu uzależniony jest od wielu czynników.

Jednym z nich jest stan sprawności fizycznej matki oraz poziom jej wydolności fizycznej. Sprawność fizyczna i poziom wydolności fizycznej matki zależy od jej aktywności fizycznej lub uprawiania sportu przed ciążą. Jednakże aktywność fizyczna zarezerwowana jest dla kobiet z ciążą fizjologiczną, w innych przypadkach mamy do czynienia z ograniczeniami.

Kiedy nie wolno ćwiczyć w ciąży

Kiedy aktywność fizyczna w czasie ciąży ma ograniczenia, a kiedy nie jest zalecana, a nawet jest przeciwskazana, aby nie zaszkodzić sobie i nienarodzonemu dziecku, to pytanie zadaje sobie każda ciężarna. O tym decyduje zawsze lekarz prowadzący. O ciąży patologicznej mówimy wtedy, gdy występują zaburzenia stanu zdrowia u matki lub rozwijającego się płodu. Jest ona przeciwskazaniem do aktywności fizycznej.

Odmiennym problemem są ograniczenia aktywności fizycznej, które należy przedsięwziąć gdy mamy do czynienia z ciężarną w trakcie wykonywania aktywności fizycznej. Aktywności fizyczne należy natychmiast przerwać gdy u ciężarnej wystąpią zawroty głowy, zasłabnięcie, narastające bóle głowy, skrócony, nierówny oddech, arytmia serca, skurcze lub wzmożone napięcie macicy, krwawienie z dróg rodnych, odejście wód płodowych. Natychmiast w tych stanach należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym i/lub z pogotowiem ratunkowym lub Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym (SOR-em).

Obecnie uważa się, że bezpieczne tętno u ciężarnej jest do wartości 120 uderzeń na minutę. W trakcie aktywności fizycznej powinno się wyeliminować ćwiczenia mięśni prostych brzucha, a zwłaszcza ich napinanie izometryczne. Jest to związane z możliwością pogorszenia dopływu krwi do dziecka i zwiększenia nacisku na narządy wewnętrzne. Należy także unikać ćwiczeń w pozycji na stojąco trwających dłuższy czas. Mogą się wtedy u ciężarnej pojawić bóle stawów krzyżowo-biodrowych i/lub bóle spojenia łonowego. Niezmiernie ważne jest zaniechanie ćwiczeń w trakcie których dochodziłoby do wydmuchiwania powietrza z płuc do nosa przy zamkniętych ustach i zatkanych skrzydełkach nosa. Powoduje to zwiększenie ciśnienia krwi i ciśnienia wewnątrzbrzusznego co jest w ciąży bezwzględnie przeciwskazane. Dobierając ćwiczenia należy także unikać pozycji kifotyzujących kręgosłup piersiowy, ponieważ zmiany spowodowane ciążą, pod postacią powiększonych piersi oraz kompensacyjnie zwiększonej, pogłębionej lordozy lędźwiowej, prowadzą do zwiększenia zgięciowego ustawienia kręgosłupa. We wszystkich tych przypadkach, po ich wystąpieniu, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciężarną.

Przeciwskazania do aktywności fizycznej

Przeciwskazaniem do aktywności fizycznej w czasie ciąży ze strony zdrowia matki są choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, astma i przewlekłe choroby płuc, choroby mięśni i stawów oraz problemy z masą ciała. Nadwaga jak i niedowaga są czynnikami obciążającymi dla matki dziecka. Dopiero po wstępnej normalizacji masy ciała, można rozważyć podjęcie aktywności fizycznej. Dlatego niezmierne ważne przed planowaną ciążą jest normalizacja masy ciała, ustalenie prawidłowej i racjonalnej diety wzbogaconej o witaminy oraz makro- i mikroelementy.

Aktywność fizyczna w czasie ciąży jest również przeciwskazana gdy w wywiadzie u kobiety występowały wcześniejsze poronienia lub porody przedwczesne. Przeciwskazaniami są również ciąża mnoga, skrócenie i/lub rozwarcie szyjki macicy, krwawienia i problemy z łożyskiem.

Niejednokrotnie te stany zmuszają przyszłą matkę do bardzo spoczynkowego trybu życia, czasami nawet bezwzględnego leżenia. Uniemożliwiają nawet uczęszczanie do Szkoły Rodzenia.

Fot.: © Fotolia.com