Kiedy aktywność fizyczna w ciąży jest przeciwskazana – Zdrowie w ciąży – uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków

0
Rate this post

prof. nzw. dr hab. n. med. Piotr Majcher, Ośrodek Rehabilitacji Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie Data publikacji: 17 kwiecień 2017 sport_14-min-2996846-5671446

Aktywność fizyczna obok diety jest naturalnym elementem wpływającym na zdrowie i dobre samopoczucie każdej kobiety. Rola aktywności fizycznej, według najnowszych badań naukowych, jest znacząca w czasie ciąży, porodu i połogu. Wskazaniem do aktywności fizycznej jest ciąża fizjologiczna i brak przeciwskazań ze strony zdrowia przyszłej matki.

Kiedy nie wolno ćwiczyć w ciąży

Kiedy aktywność fizyczna w czasie ciąży nie jest zalecana, a nawet jest przeciwskazana, aby nie zaszkodzić sobie i nienarodzonemu dziecku, to pytanie zadaje sobie każda ciężarna. O tym decyduje zawsze lekarz prowadzący. O ciąży patologicznej mówimy wtedy, gdy występują zaburzenia stanu zdrowia u matki lub rozwijającego się płodu. Jest ona przeciwskazaniem do aktywności fizycznej.

Przeciwskazaniem do aktywności fizycznej w czasie ciąży ze strony zdrowia matki są choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, astma i przewlekłe choroby płuc, choroby mięśni i stawów oraz problemy z masą ciała. Nadwaga jak i niedowaga są czynnikami obciążającymi dla matki dziecka. Dopiero po wstępnej normalizacji masy ciała, można rozważyć podjęcie aktywności fizycznej. Dlatego niezmiernie ważne przed planowaną ciążą jest normalizacja masy ciała, ustalenie prawidłowej i racjonalnej diety wzbogaconej o witaminy oraz makro- i mikroelementy.

Aktywność fizyczna w czasie ciąży jest również przeciwskazana gdy w wywiadzie u kobiety występowały wcześniejsze poronienia lub porody przedwczesne. Przeciwskazaniami są również ciąża mnoga, skrócenie i/lub rozwarcie szyjki macicy, krwawienia i problemy z łożyskiem.

Niejednokrotnie stany te zmuszają przyszłą matkę do bardzo spoczynkowego trybu życia, czasami nawet bezwzględnego leżenia. Uniemożliwiają nawet uczęszczanie do Szkoły Rodzenia.

Kiedy być ostrożnym z ćwiczeniami

Odmiennym problemem są niezbędne środki ostrożności, które należy przedsięwziąć gdy mamy do czynienia z ciężarną w trakcie wykonywania aktywności fizycznej. Aktywności fizyczne należy natychmiast przerwać gdy u ciężarnej wystąpią zawroty głowy, zasłabnięcie, narastające bóle głowy, skrócony, nierówny oddech, arytmia serca, skurcze lub wzmożone napięcie macicy, krwawienie z dróg rodnych, odejście wód płodowych. Natychmiast w tych stanach należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym i/lub z pogotowiem ratunkowym lub Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym (SOR-em).

Obecnie uważa się, że bezpieczne tętno u ciężarnej jest do wartości 120 uderzeń na minutę. W trakcie aktywności fizycznej powinno się wyeliminować ćwiczenia mięśni prostych brzucha, a zwłaszcza ich napinanie izometryczne. Jest to związane z możliwością pogorszenia dopływu krwi do dziecka i zwiększenia nacisku na narządy wewnętrzne. Należy także unikać ćwiczeń w pozycji na stojąco trwających dłuższy czas. Mogą się wtedy u ciężarnej pojawić bóle stawów krzyżowo-biodrowych i/lub bóle spojenia łonowego. Niezmiernie ważne jest zaniechanie ćwiczeń w trakcie których dochodziłoby do wydmuchiwania powietrza z płuc do nosa przy zamkniętych ustach i zatkanych skrzydełkach nosa. Powoduje to zwiększenie ciśnienia krwi i ciśnienia wewnątrzbrzusznego co jest w ciąży bezwzględnie przeciwskazane.

Dobierając ćwiczenia należy także unikać pozycji kifotyzujących kręgosłup piersiowy, ponieważ zmiany spowodowane ciążą, a pod postacią powiększonych piersi oraz kompensacyjnie zwiększonej, pogłębionej lordozy lędźwiowej, prowadzą do zwiększenia zgięciowego ustawienia kręgosłupa. We wszystkich tych przypadkach, po ich wystąpieniu, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciężarną.

Fot.: © Fotolia.com