Kobiety w ciąży a alkohol – Zdrowie w ciąży – uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków

0

Prof. dr hab. Marta Makara-Studzińska, Zakład Psychologii Stosowanej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie Data publikacji: 28 październik 2015 butelka_kobieta-6982906-1990826

Choroba alkoholowa nie omija kobiet. W Polsce alkohol spożywa około 90 % mężczyzn i 70 % kobiet. Przyjmuje się, że kobiety stanowią około 8 % liczby alkoholików. W ostatnich latach alkoholizm kobiet wskazuje tendencje wzrostową we wszystkich rozwiniętych krajach świata.

Wpływ alkoholu na kobiety jest bardziej szkodliwy

Kobiety szybciej niż mężczyźni uzależniają się od alkoholu. Organizm kobiety gorzej sobie radzi z alkoholem. Wyniki badań wykazały, że u kobiet przy tej samej ilości spożytego alkoholu, jego stężenie we krwi jest wyższe, niż u mężczyzn, a objawy zatrucia u kobiet są znaczniejsze, niż u płci przeciwnej. Z badań naukowych i praktyki klinicznej wynika, że szkodliwe jest picie alkoholu w ciąży w każdych ilościach. Negatywny wpływ na dziecko może mieć już jednorazowa, niewielka ilość wypitego alkoholu w ciąży. Alkohol wypity przez matkę dostaje się do organizmu dziecka. Cząsteczki alkoholu przenikają przez łożysko, wpływając negatywnie na płód. Pół godziny po wypiciu alkoholu przez matkę jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki.

 Najważniejsze skutki picia alkoholu w ciąży to:

  •  poronienie lub przedwczesny poród,
  • niska waga urodzeniowa dziecka,
  •  uszkodzenia mózgu (w każdym trymestrze ciąży),
  •  zespół ADHD,
  •  opóźnienie wzrostu,
  •  wady serca,
  •  wady nerek,
  •  problemy z widzeniem i ze słyszeniem,
  •  wystąpienie alkoholowego zespołu płodowego (FAS)

Lampka wina może nie zaszkodzi?

Wypicie lampki wina nie wpływa korzystnie na samopoczucie kobiet w ciąży. Opinia, że czerwone wino może dobroczynnie wpływać na samopoczucie przyszłych matek jest błędna, ponieważ nawet niewielka ilość alkoholu może prowadzić do uszkodzenia płodu. Alkohol przyjmowany w czasie ciąży może spowodować skurcz naczyń pępowinowych, zaburzając przepływ składników odżywczych i tlenu do płodu, zwiększając ryzyko jego niedotlenienia i niedożywienia.

Kiedy mama pije cierpi dziecko

Dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży częściej rodzą się przedwcześnie, z wadami rozwojowymi (głównie wadami twarzoczaszki i serca), a u noworodków obserwuje się objawy abstynencji alkoholowej. Alkohol wypijany przez matkę przenika do płodu w takim samym stężeniu, jakie występuje we krwi matki. Jednak ze względu na to, że dziecko ma słabo jeszcze wykształcone enzymy eliminujące alkohol z krwi, skutki jego obecności są przez nie odczuwane dwa razy dłużej niż przez matkę. Największe niebezpieczeństwo czyha na dziecko w pierwszych trzech miesiącach ciąży, kiedy formują się jego narządy. W tym czasie wszelkie szkodliwe czynniki zewnętrzne – chemiczne, bakteryjne, promieniotwórcze – mogą dziecku zaszkodzić najbardziej.

Fot.:©aleutie – Fotloia.com

Źródło:

  1. T. Kulisiewicz, Uzależnienie alkoholowe, PZWL, Warszawa 1982.