Maciej Zygo, MONAR Lublin Data publikacji: 11 styczeń 2014
Łatwa dostępność do wziewnych środków odurzających bierze się z następujących powodów: większość z nich jest legalna i w związku z tym pozostaje w ciągłej sprzedaży; cena ich jest relatywnie niska w stosunku do innych substancji odurzających. Wiele produktów, w które zaopatrzone jest każde gospodarstwo domowe zawiera rozpuszczalniki mogące służyć jako środki odurzające; wachlarz stosowanych substancji jest bardzo szeroki – od benzyny i gazu turystycznego, poprzez kleje i rozpuszczalniki, farby i lakiery, do dezodorantów i środków piorących.
Oprócz wysokiego ryzyka uzależnienia psychicznego lotne środki odurzające mogą powodować w niektórych przypadkach uzależnienie fizyczne, którego wyrazem są objawy zespołu abstynencyjnego.
Rozpuszczalniki organiczne – sposoby przyjmowania
- Przeważnie są w postaci płynnej, a stosowanie ich przyjmuje najróżnorodniejsze formy.
- Często są one wylewane na szmatkę, chusteczkę i przykładane do nosa, a następnie wdychane.
- Mogą być również wdychane przez usta, co ponoć jest “wydajniejsze”.
- Najpopularniejszym sposobem przyjmowania wziewnych substancji odurzających jest wdychanie oparów z worka foliowego, tak aby obejmował on nos i usta lub po założeniu go na głowę.
Działanie wziewnych środków odurzających
Już po kilku głębokich wdechach – w ciągu kilkunastu sekund przedostają sie do układu krwionośnego – a następnie powodują gwałtowne uczucie euforii.
Większość ze stosowanych w ten sposób środków powoduje zburzenia świadomości, które charakteryzują się:
- euforią z tendencja do fantazjowania,
- omami i halucynacjami,
- zamglonym widzeniem,
- dzwonieniem w uszach i nadwrażliwością na światło.
Nieco później występują takie objawy, jak bóle głowy, niezborność ruchowa i spowolnienie oraz zamazanie mowy, odurzeniu towarzyszy przyspieszenie akcji serca i nieregularny oddech.
Mimo, ze doznania szczytowe trwają zaledwie od kilku do kilkunastu minut – niektóre z opisanych objawów mogą utrzymywać się nawet do godziny od inhalacji, a po ich ustąpieniu następuje zwykle senność, przygnębienie i znieruchomienie, w skrajnych wypadkach nawet stupor.
Oznaki używania wziewnych środków odurzających
- wyraźny zapach rozpuszczalników,
- zaburzenia mowy (mowa zamazana),
- zapalenie spojówek,
- nieporadność ruchowa,
- gadatliwość,
- nadwrażliwość na światło,
- kichanie i kaszel,
- ożywienie i podniecenie.
U osób, które inhalują środki wziewne regularnie i przez dłuższy czas mogą w okolicach nosa i ust występować krosty i wrzody, na wargach – pęknięcia.
Powikłania
- Fizykalne: anoreksja, nudności, toksyczne uszkodzenie nerek, wątroby, atrofia mięśni, zahamowanie czynności szpiku kostnego, polineuropatia, zaniki korowe mózgu.
- Psychiczne: zaburzenia depresyjne, apatia, obniżenie poziomu intelektualnego, zachowania agresywne, zaburzenia funkcjonowania społecznego.
Fot.: © He2 – Fotolia.com