Metody diagnozy depresji w okresie ciąży – część 1 – Zdrowie w ciąży – uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków

0
Rate this post

prof. dr hab. Marta Makara-Studzińska, Zakład Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Data publikacji: 06 lipiec 2017 depresja_16-min-7708753-5383953

Depresję bardzo trudno jest zdiagnozować, dopóki nie manifestują się nasilone objawy. Niestety nie ma nadal opracowanych testów laboratoryjnych, czy też badań obrazowych, które pomogłyby w rozpoznaniu depresji, stąd też rzadko się ją stwierdza.

Niby każdy orientacyjnie wie, z czym wiąże się nastrój depresyjny, ale nie każdy ma świadomość szczegółowych wskazówek diagnostycznych służących diagnozowaniu zaburzeń afektywnych. Jakie kryteria diagnostyczne muszą być spełnione, by rozpoznać depresję? Podstawowe objawy depresji to: obniżenie nastroju występujące niemal codziennie przez większą część dnia, stwierdzane zarówno subiektywnie, jak i przez otoczenie; wyraźne zmniejszenie zainteresowań niemal wszystkimi czynnościami oraz związanego z tym uczucia przyjemności, występujące niemal codziennie (dostrzega to zarówno osoba chora, jak i jej otoczenie); bezsenność lub nadmierna senność, występująca niemal codziennie; podniecenie lub spowolnienie ruchowe, występujące niemal każdego dnia; nieprzemijające uczucie zmęczenia lub utrata energii; poczucie własnej bezwartościowości; zmniejszenie sprawności myślenia, niemożność skupienia uwagi lub podjęcia decyzji; nawracające myśli o śmierci.

Depresja objawia się między innymi smutkiem. Często też mówimy, że mamy depresję po jakimś wydarzeniu. Jednak smutek i depresja to nie to samo. Depresja jest poważnym zaburzeniem, podczas gdy smutek to naturalna reakcja na negatywne wydarzenia. Jak odróżnić chwilowy spadek samopoczucia od epizodu depresyjnego albo innych zaburzeń depresyjnych, np. dystymii , depresji reaktywnej albo sezonowych zaburzeń afektywnych? Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Depresja różni się od smutku czasem trwania. Smutek zazwyczaj przechodzi w kilka dni, maksymalnie tygodni. Depresja w odróżnieniu od smutku najczęściej obniża nastrój bez widocznego powodu. Smutek natomiast pojawia się po jakimś wydarzeniu –utracie pracy, kłótni z najbliższą osobą, zalaniu mieszkania. Przy depresji życie chorego nie musi być obiektywnie takie złe. Najczęściej wygląda na to, że osoby z depresją smucą się bez powodu, nie potrafią jednak same tego zmienić. Objawy depresji to, oprócz smutku: obniżenie samooceny, umniejszanie swoich zasług i pozytywnych cech, pesymizm, obwinianie się, uczucie, że nie ma w życiu niczego pozytywnego.

Depresja to nie tylko smutek. Fizyczne objawy depresji obejmują: bezsenność, zmiany apetytu, bóle brzucha, bóle pleców, bóle w klatce piersiowej, bóle głowy, zmęczenie, zwiększoną potliwość, problemy z trawieniem.

Fot.: © Fotolia.com