Objawy depresyjne w ciąży – Zdrowie w ciąży – uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków

0
Rate this post

prof. dr hab. Marta Makara-Studzińska, Zakład Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Data publikacji: 04 kwiecień 2017

Jakie objawy powinny budzić niepokój i pozwalają podejrzewać zaburzenia depresyjne u kobiety w okresie ciąży? Aktualnie depresję w okresie ciąży rozpoznaje się na podstawie ogólnych kryteriów diagnostycznych dla zaburzeń depresyjnych.

Jednak rozpoznanie zaburzenia depresyjnego w ciąży może być trudne między innym z powodu nakładania się fizjologicznych objawów występujących w ciąży z objawami depresji. Zacznijmy może od objawów choroby. Po czym poznać, że to depresja, a nie atak chandry?

Objawy depresji w ciąży

Pierwszym objawem „z ciała” mogą być zaburzenia snu. Jeszcze nie dopuszczamy do świadomości, że coś się z nami dzieje, ale o 4 nad ranem wybudzamy się i nie możemy z powrotem zasnąć. Albo nie możemy zasnąć wieczorem, choć czujemy się bardzo, bardzo zmęczeni. Albo przesypiamy pół dnia – czyli przesypiamy problemy, taka ucieczka w sen. Może się też pojawić fizyczne zmęczenie: jesteśmy bez przerwy zmęczeni, ciężko zmęczeni – choć z aktywnością fizyczną nie ma to nic wspólnego.

Dla chorego na depresję najgorsze są poranki: budzi się i ciężar zbliżającego się dnia wydaje mu się przytłaczający. Zwykle pod wieczór samopoczucie trochę się poprawia. Tracimy energię i radość życia. Stopniowo pojawia się anhedonia, czyli całkowity brak radości z czegokolwiek. Coś, co jeszcze niedawno sprawiało przyjemność, teraz już nie cieszy. Osoby chore na depresję skarżą się, że ich ciało jest puste, są zawieszone w próżni. Czują się, jakby oglądały swoje życie jak na filmie. Zmienia się ich życie seksualne: zanikają potrzeby w tym zakresie. Nie mają chęci w jakikolwiek sposób zbliżyć się do drugiego człowieka. Spada ich aktywność w każdej dziedzinie życia – przestaje interesować, co się dzieje z dziećmi, mężem, żoną, rodzicami, przyjaciółmi. Przestaje interesować nawet własne ciało, często zaniedbuje się higienę. Osoba w depresji często nie ma ochoty nawet na prysznic. W depresji pojawia się irracjonalny lęk, odczuwa go aż trzy czwarte chorych. Nie wiemy, czego się boimy, ale lęk wciąż nam towarzyszy. Raz silniej, raz słabiej, ale wciąż tam jest – budzimy się z nim i zasypiamy, choć czasem się zdarza, że atakuje nas napadowo lub wiąże się z różnymi natrętnymi myślami lub fobiami.

W ciąży fizjologicznie może występować wiele objawów typowych dla depresji, np. osłabienie apetytu, zmęczenie, obniżenie libido. Z kolei objawy takich chorób jak: anemia, cukrzyca ciężarnych, niedoczynność tarczycy bywają zbliżone do objawów zespołu depresyjnego , co może utrudniać rozpoznanie podczas ciąży. Objawy, których pojawienie się może nasunąć podejrzenie depresji to: anhedonia, poczucie winy, pesymistyczne widzenie przyszłości, myśli samobójcze.

Tendencje samobójcze u kobiet ciężarnych nie są rzadkim zjawiskiem. Jednak ryzyko samouszkodzeń i zachowań samobójczych jest u nich relatywnie niewielkie. Objawy depresji w okresie ciąży i po porodzie są podobne do objawów depresji, które występują w innych okresach życia.

Jeżeli 2–3 opisanych poniżej objawów występuje u Ciebie i utrzymuje się dłużej niż 1-2 tygodnie, koniecznie zgłoś się do profesjonalisty- psychiatry, psychologa klinicznego, psychoterapeuty:

 • wyraźnie nasilający się brak pewności siebie, trudności z podejmowaniem decyzji
 • znaczne osłabienie energii życiowej, bierność, trudności w wykonywaniu codziennych czynności
 • potrzeba izolowania się i unikania kontaktów towarzyskich albo uciekanie w rutynę
 • nastrój przygnębienia, długotrwałe uczucie „bycia w dołku”, negatywne myśli, poczucie beznadziejności
 • niezdolność do przeżywania radości
 • napięcie psychiczne, niezdolność do odprężenia, drażliwość
 • poczucie bezwartościowości lub bezpodstawne obwinianie się
 • złe fizyczne samopoczucie, bolesność ciała (piersi, pleców, głowy, brzucha) bez wyraźnej somatycznej przyczyny
 • uczucie wyczerpania
 • kłopoty ze snem, wczesne budzenie się
 • pogorszenie koncentracji i pamięci
 • nawracające myśli o śmierci lub myśli samobójcze

Piśmiennictwo:

 • Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych, ICD-10; Wydanie 2008.
 • Cierpiałkowska L.: Psychopatologia. Warszawa: Scholar, 2007.

Fot.: © Fotolia.com