Obrzęki kończyn dolnych w ciąży – jak sobie radzić codziennie – Zdrowie w ciąży – uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków

0
Rate this post

prof. nzw. dr hab. n. med. Piotr Majcher, Ośrodek Rehabilitacji Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie Data publikacji: 18 maj 2017 sport_18-min-9264719-8237959

Obrzęki kończyn dolnych są dość częste u kobiet w ciąży. Są najczęściej zlokalizowane wokół stawów skokowo-goleniowych i stóp. U kobiet stale leżących z powodu ciąży patologicznej mogą pojawić się nad kością krzyżową. Po wypoczynku i nocy znikają lub są znacznie ograniczone. Jeżeli zlokalizowane są na innych częściach ciała to mamy do czynienia z obrzękami patologicznymi.

Przyczyny obrzęków nóg

Przyczyn występowania obrzęków jest wiele, a ich charakter bywa złożony. U pacjentek z nadwagą, czyli wysokim BMI najczęściej dochodzi do powstawania obrzęków na kończynach dolnych. Inną przyczyną jest niedobiałczenie, wynikające ze złej diety stosowanej przez ciężarną. Zbyt duża przewaga pokarmów mącznych (makaronów, klusek, chleba, bułek) nad pokarmami bogatymi w białko, czyli mięsa (ryb, zwierząt) i warzyw strączkowych (fasoli, grochu, kukurydzy) powoduje zmniejszone dostarczanie białka, tak niezbędnego ciężarnej kobiecie. Obrzękom sprzyja dieta zawierająca znaczne ilości soli kuchennej, stąd zalecenia o ograniczeniu jej spożywania. Z czynników mechanicznych należy wymienić ucisk dużych naczyń krwionośnych w obrębie miednicy przez płód będący w brzuchu przyszłej matki.

W zakresie profilaktyki przeciwobrzękowej najważniejsza jest edukacja przyszłych matek. Polega ona na unikaniu przebywania w pomieszczeniach z wysoka temperaturą pokojową i na świeżym powietrzy w gorące dni lub w dużym nasłonecznieniu. W ogóle dla kobiet będących w ciąży niewskazane jest przebywanie na bezpośrednim słońcu, lepiej jest posiedzieć w cieniu. Bezwzględnie przeciwskazana jest sauna, gorące kąpiele czy jacuzzi. Należy ograniczyć przebywanie w pozycji stojącej, która zwiększa ciśnienie hydrostatyczne w naczyniach kończyn dolnych. Długotrwałe siedzenie jest także przeciwskazane, gdyż dochodzi do ucisku płodu będącego w brzuchu matki na naczynia krwionośne w miednicy kobiety. Konieczne jest w czasie ciąży noszenie przez przyszłą matkę luźnej, niekrępującej odzieży z surowców naturalnych (bawełna, len, jedwab, wełna). Bielizna ta nie może uciskać okolicy brzucha i pachwin kobiety.

Jak układać nogi przy obrzękach?

Przez cały czas przyszła matka powinna pamiętać o odpowiednik układaniu kończyn dolnych, w pozycjach ułatwiającym odpływ krwi i chłonki, a więc kończyny powinny być w lekkim zgięciu ponad poziomem posłania. Nie należy siadać ze spuszczonymi nogami, należy przyjąć pozycję półleżącą podpartą poduszkami, wałkami z kończynami dolnymi podniesionymi jak najbliżej poziomu serca.

W zakres terapii przeciwobrzękowej wchodzą ćwiczenia, drenaż manualny limfatyczny, kompresoterapii i metoda kinesiotapingu, czyli plastrowania dynamicznego.

Większość tych metod musi być wykonywana na zlecenie lekarza przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Jedynie po odpowiednim instruktażu ciężarna może wykonywać samodzielnie ćwiczenia. Ćwiczenia należy wykonywać w pozycjach ułatwiających drenaż, np.: w przypadku stóp z kończynami uniesionymi nad poziom podłożą. Ćwiczenia powinny polegać na aktywizacji dalszych części kończyn dolnych, czyli stóp i stawów skokowych. Wykonujemy krążenia, zgięcia grzbietowe i podeszwowe w stawach skokowych. Wykonujemy także ćwiczenia oddechowe torem przeponowym.

Obecnie bardzo popularne są aplikacje bawełnianych taśm o różnych kolorach nazywanych metodą kinesiotapingu. Naklejone plastry tworzą przestrzeń pod skórą ułatwiającą odpływ chłonki, usprawniając krążenie krwi i zmniejszając ucisk na mechanoreceptory. Przez to także zmniejszają odczucia bólowe z kończyn dolnych. Plastry są bawełniane, hipoalergiczne. Aplikowane na skórę utrzymują się do 3-5 dni, pomimo mycia wodą, co pozwala na ciągłe działanie drenażowe.

Fot.: © Fotolia.com