Pacjenci z problemem alkoholowym – Zdrowie w ciąży – uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków

0
Rate this post

Iwona Dąbrowska – Główny Specjalista ds. Uzależnień Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Urząd Miasta Lublin Data publikacji: 02 luty 2015

alkohol_problem-4662015-2930537

Od alkoholu uzależniają się różni ludzie, a prawie wszystkie ofiary uzależnienia od alkoholu okresowo demonstrują zachowania określone jako destruktywne i antyspołeczne.

Kto jest zagrożony alkoholizmem?

Do charakterystycznych cech u alkoholików, obok niedojrzałości emocjonalnej, należą też nadmierna zależność, mała odporność na frustrację, trudności w wyrażaniu uczuć, wysoki poziom niepokoju w relacjach międzyludzkich, poczucie izolacji, niska samoocena, bądź poczucie wielkości i poczucie winy.

Alkohol traktowany jest przez potencjalnych alkoholików jako środek ułatwiający im funkcjonowanie oraz łagodzący egzystencjalny ból istnienia.

Picie alkoholu nieuchronnie rodzi negatywne konsekwencje we wszystkich sferach funkcjonowania.

Kategorie problemów:

  • biologiczne – dziedziczeniu podlega biologiczne podłoże, na którym może rozwinąć się uzależnienie,
  • społeczne – problemy związane z alkoholem mają związek z obyczajowością i postawami społecznymi wobec picia alkoholu,
  • psychologiczne – mechanizmy, które warunkują zachowania człowieka są ściśle związane z jego cechami osobowości.

Alkohol jako lek na całe zło

Alkohol jest najskuteczniejszym, znanym pacjentowi, środkiem redukcji napięcia, w związku z czym odczuwa on potrzebę napicia się.Sytuacje wywołujące głód alkoholowy związane są ze stanami emocjonalnymi, np. smutek, lęk, żal, złość, euforia w sytuacjach osiągnięcia sukcesu, wygranej pieniężnej, narodzenia dziecka.Sytuacje, które dla innych osób są normalne odczuwane jako nieznacznie przykre przez osoby uzależnione odbierane są jako stany bolesne, trudne do wytrzymania, wymagające szybkiego ukojenia.

Trudności diagnostyczne

Diagnozowanie uzależnienia od alkoholu jest trudne i nie zawsze pierwsze spotkanie osoby dokonującej diagnozy pacjenta kończy się potwierdzeniem lub zaprzeczeniem faktu uzależnienia od alkoholu, gdyż pacjent nie mówi sam o objawach uzależnienia. Pacjent pytany wprost o objawy często zaprzecza im, czasami nie rozumie pytań lub podaje własną wersję. Pacjent podaje sprzeczne informacje.

Zachowania po spożyciu alkoholu

0,3