Nielegalne narkotyki podczas ciąży

0

Używanie nielegalnych narkotyków wzrosło w kilku krajach na całym świecie, a także w Brazylii.1,2,3 W Stanach Zjednoczonych 5% ciężarnych kobiet przyznało, że używało nielegalnego narkotyku, przy czym konopie indyjskie były najczęstszym zażywaniem, następnie kokaina.4 Zażywanie alkoholu i narkotyków przez kobiety w ciąży może skutkować znaczną zachorowalnością i śmiertelnością matek, płodów i noworodków.

Ogólnie rzecz biorąc, ciężarne uzależnione od narkotyków kobiety w ciąży rzadziej szukają opieki prenatalnej i częściej zarażają się wirusem HIV, zapaleniem wątroby i innymi zakażeniami przenoszonymi drogą płciową.4,5 Badania nad używaniem narkotyków powinny być częścią opieki położniczej.6 Strategia badawcza, szybka interwencja i skierowanie na leczenie jest idealnym podejściem7.

Główne ICD 10 to: F14 (zaburzenia spowodowane używaniem kokainy, F19 (zaburzenia spowodowane używaniem wielu narkotyków i innych substancji psychoaktywnych), T40.0 (opium), Z71.5 (poradnictwo i nadzór nad uzależnieniem) .

KONOPIE INDYJSKIE

Substancją czynną marihuany jest delta-9-tetrahydrokannabinol, substancja, która z łatwością przenika przez barierę łożyskową.8910 Stosowanie marihuany przez matki prowadzi do znacznego zmniejszenia, zarówno na początku, jak i w trakcie karmienia piersią11. , istnieje trudność w jego dokładnej identyfikacji, ponieważ istnieje duża przewaga pacjentów, którzy stosują go jednocześnie z innymi narkotykami, w tym alkoholem i papierosami8.

Zwiększone ryzyko różnych wad rozwojowych zostało zweryfikowane u kobiet, które stosowały marihuanę podczas opieki prenatalnej12. Była to jednak niewielka próbka i często stosowano jednocześnie kokainę i metamfetaminę. Inni autorzy nie zgłaszają wzrostu wad rozwojowych u płodów narażonych na konopie indyjskie8. Najczęstszym skutkiem związanym z narażeniem na konopie indyjskie w okresie życia płodowego jest spadek masy urodzeniowej13. Jeśli chodzi o późne skutki u dzieci, odnotowano zaburzenia poznawcze i emocjonalne.14,15,16

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj