Gimnazjum jest częścią pierwszego cyklu kształcenia, podzielonego na dwie następujące po sobie i obowiązkowe ścieżki szkolne: pięcioletnią szkołę podstawową i trzyletnie gimnazjum.
Gimnazjum poprzez dyscypliny
- stymuluje rozwój umiejętności samodzielnej nauki i interakcji społecznych
organizuje i poszerza wiedzę i umiejętności, także poprzez alfabetyzację i pogłębione - studia w zakresie technologii informacyjnych, także w odniesieniu do tradycji kulturowej oraz społecznej, kulturowej i naukowej ewolucji współczesnej rzeczywistości
- stopniowo rozwija kompetencje i umiejętność wyboru odpowiadające uzdolnieniom i zawodom uczniów
- zapewnia odpowiednie narzędzia do kontynuacji działań edukacyjnych i szkoleniowych,
wprowadza naukę drugiego języka Unii Europejskiej pomaga ukierunkować się na - późniejszy wybór kształcenia i szkolenia (Ustawa 53 z 2003 r.).Dekret Prezydenta RP 89 z 2009 roku regulował reorganizację I cyklu (i przedszkola).
Dekret Prezydenta RP 122 z 2009 r. uregulował koordynację zasad oceniania uczniów.
NapisyUczęszczanie do gimnazjum jest obowiązkowe dla wszystkich włoskich i zagranicznych uczniów, którzy ukończyli szkołę podstawową.Pierwszy cykl kształcenia kończy się egzaminem państwowym, którego zdanie stanowi dostęp do drugiego cyklu kształcenia.
Godziny operacji
Tygodniowy rozkład zajęć w gimnazjum, zorganizowanych według przedmiotu, wynosi 30 godzin (art. 5 dekretu prezydenckiego 89 z 2009 r.).
W zależności od dostępności miejsc i aktywowanych usług można zorganizować zajęcia rozszerzone. Pracują po 36 godzin tygodniowo na zajęciach zdrowiewciazy.pl dydaktycznych i dydaktycznych z obowiązkiem dwóch lub trzech powrotów po południu, ze stołówką lub bez.
Na prośbę większości rodzin wydłużony czas może zostać wydłużony do 40 godzin.
Klasy
Pierwsze klasy gimnazjum składają się zwykle z minimum 18 uczniów, a maksymalnie 27 (ale mogą osiągnąć 28, jeśli są odpoczynki). Jeśli jako pierwsza zostanie utworzona tylko jedna klasa, uczniowie mogą mieć 30 lat.
W szkołach położonych na małych wyspach, w gminach górskich oraz na terenach zamieszkałych przez mniejszości językowe istnieje możliwość utworzenia klas liczących co najmniej 10 uczniów.
W tych samych obszarach, jeśli nie zostaną osiągnięte liczby tworzące odrębne klasy I, II i III, możliwe jest uruchomienie zajęć ze studentami różnych lat studiów, które jednak nie mogą pomieścić więcej niż 18 studentów.
Klasy gimnazjalne przyjmujące uczniów z niepełnosprawnościami składają się zwykle z nie więcej niż 20 uczniów, jeśli uczniowie niepełnosprawni znajdują się w trudnej sytuacji. (art. 5 Dekretu Prezydenta RP 81 z 2009 r.).
Dyscypliny nauki
Rozporządzenie ministerialne 254 z 2012 r. określiło kierunki studiów dla uczniów gimnazjów, obowiązujące od roku szkolnego 2013-2014:
- Włoski
- Język angielski i drugi język wspólnoty
- Historia
- Geografia
- Matematyka
- Nauki ścisłe
- Muzyka
- Sztuka i wizerunek
- Wychowanie fizyczne
- Technologia.
Do tych dyscyplin dodaje się nauczanie o obywatelstwie i konstytucji (wprowadzone ustawą 169 z 2008 r.).
Dodatkowo dla uczniów, którzy z niego korzystają, przewidziana jest nauka religii katolickiej w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Uczniowie, którzy z niego nie korzystają, mogą zdecydować się na naukę innego przedmiotu, wspomaganą naukę indywidualną lub mogą poprosić o odroczenie wjazdu lub wcześniejszego zakończenia nauki.Dekret Prezydenta RP 89 z 2009 r. (art. 5) określił również godziny nauczania dla każdej dyscypliny lub grupy dyscyplin, zarówno dla zajęć zwykłych, jak i rozszerzonych.