Jak radzić sobie z depresją

0
Rate this post

Depresja jest jedną z najczęstszych chorób na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że w ciągu najbliższych 20 lat depresja zajmie drugie miejsce w rankingu najbardziej kosztownych i śmiertelnych chorób. Jedna na pięć osób w pewnym momencie swojego życia będzie cierpieć na depresję. Zwykle jest to chwilowe złe samopoczucie związane z negatywnym wydarzeniem – takim jak śmierć bliskiej osoby, rozwód, chory członek rodziny – które stopniowo się poprawia.

Jednak choroba ta może mieć ogromny wpływ na życie człowieka, ponieważ około 3% do 4% mężczyzn i 7% do 8% kobiet cierpi na umiarkowaną lub ciężką depresję. Znajomość objawów, wiedza o tym, kto może Ci pomóc i jakie metody leczenia są dostępne, umożliwią Ci radzenie sobie z depresją i szybką interwencję. W depresji objawy smutku i niemożności znalezienia przyjemności i radości w życiu są bardziej ekstremalne i długotrwałe.

Inne objawy to:

  • Uczucia rozpaczy, drażliwości, niepokoju, zmartwienia i ciągłej potrzeby płaczu;
    Niezdolność do radzenia sobie z normalnymi codziennymi wydarzeniami;
    Utrata apetytu, utrata masy ciała lub bezsenność.
    W skrajnych przypadkach osoba z depresją może nawet myśleć o skrzywdzeniu siebie lub innych.
  • Ta choroba może pojawiać się stopniowo, bez łatwego natychmiastowego zrozumienia jej wpływu. Opiekunowie, ze względu na wymagania swojej roli, mogą być bardziej podatni na depresję.
  • Jeśli rozpoznasz u siebie niektóre z tych objawów, możesz mieć depresję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj