Wybór palenia staje się uzależnieniem

0
Rate this post

Profilaktyka pierwotna, aw szczególności walka z paleniem, nie jest opcją dodatkową, ale podstawą stabilności systemów opieki zdrowotnej i zdrowia Europejczyków.

To kluczowy fragment przesłania, które Minister Zdrowia Roberto Speranza chciał pozostawić na otwarciu spotkania „TYTOŃ, ZDROWIE I ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ. Strategie dla Europy wolnej od dymu tytoniowego”, zorganizowany przez Fundację Umberto Veronesi we współpracy z Europejską Organizacją Onkologiczną (ECO) w dniu 20 maja na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie.

„Jeżeli jest podstawowa lekcja

Jaka wypłynęła z tak dramatycznych miesięcy – mówił minister – to jest ona właśnie taka: polityka zdrowotna, opieka zdrowotna, nie mogą być rozpatrywane tylko jako sprawa ogólnokrajowa, temat do delegowania na lokalne wydarzenie terytorialne a dokładnie do zamknięcia i rozwiązania w ramach państwa.

  • Coraz więcej rozumiemy i dla każdego staje się coraz bardziej oczywiste, że polityka zdrowotna jest wielką kwestią międzynarodową i jako taka należy się nią oczywiście zająć”.
  • W wydarzeniu wykorzystano wkład naukowy Bocconi University CERGAS (Centrum Badawcze Zarządzania Zdrowiem i Opieką Społeczną), pod patronatem Gminy Mediolan. Wzięli w nim udział eksperci i protagoniści ze świata nauki i instytucji. Oto niektóre z głównych fragmentów dyskusji.

Letizia Moratti, Wiceprzewodnicząca i Radna ds. Opieki Społecznej Regionu Lombardii, podkreśliła: „Wpływ palenia na system opieki zdrowotnej nie jest bez znaczenia. Musimy również pracować nad systemem badań przesiewowych, aby przewidywać diagnozę raka płuc”.

Lamberto Bertolè, radny gminy Mediolan ds. opieki społecznej i zdrowia, wskazał palcem na pułapki nikotyny: „Wybór palenia nie jest wyborem wolności. Należy promować kulturę prewencji ”.

Dolors Montserrat, poseł do Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej ds.

Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) i były hiszpański minister zdrowia powiedział bardzo jasno: „W tym europejskim prawodawstwie uczyniliśmy walkę z rakiem jedną z naszych najlepszych priorytetów poprzez utworzenie specjalnego komitetu onkologicznego ze wszystkimi grupami politycznymi.

Europejski plan walki z rakiem, zatwierdzony przez Parlament w lutym, stanowi bezprecedensowy historyczny krok, zmianę paradygmatu w europejskiej polityce zdrowotnej z większymi zasobami, nowymi narzędziami i odnowioną chęcią położenia kresu rakowi”.

Można to zrobić

Podkreślił Joachim Schutz, kierownik oddziału sekcji epidemiologii środowiskowej i stylu życia IARC, Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem WHO: „W 2022 r. w Europie tytoń nadal pozostaje główną przyczyną raka.

mozna-to-zrobicA wraz z ogólnym starzeniem się populacji europejskiej, liczba chorych na raka od palenia tytoniu stale rośnie. Do 2040 r. będziemy mieć 5,2 mln nowych diagnoz raka w Europie każdego roku. Wzrost o ponad milion w ciągu 20 lat.

Rzucenie palenia ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia tej liczby, a gwałtowny spadek zachorowań na raka związanego z paleniem w niektórych krajach wyraźnie pokazuje, co można zrobić.

A potem: profilaktyka pierwotna (robienie wszystkiego, co możliwe, aby ludzie nie zaczynali palić i pomaganie tym, którzy chcą przestać strząsać nikotynę)” zajmuje dużo czasu. Dlatego konieczne jest natychmiastowe działanie ».

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj