Badania naukowe i praktyka kliniczna: jakie są priorytety, aby zapewnić wszystkim lepsze zdrowie?

0
Rate this post

Streszczenie:

  • STYL ŻYCIA I ZAPOBIEGANIE CHOROBOM PRZEWLEKŁYM
  • ZAPOBIEGANIE ZACZYNA SIĘ W MACIERZYCIU, NAWET NAJPIERW.
  • INTENSYWNA HODOWLA I ZANIECZYSZCZENIE
  • ZNACZENIE INWESTOWANIA W NAUKĘ PREWENCYJNĄ, EDUKACJĘ I MEDYCYNĘ

Udział:

Kliknij, aby wydrukować (Otwiera się w nowym oknie) Kliknij, aby udostępnić na Twitterze (Otwiera się w nowym oknie) Kliknij, aby udostępnić na Facebooku (Otwiera się w nowym oknie) Kliknij, aby udostępnić na WhatsApp (Tak, otwiera się w nowym oknie) Kliknij, aby udostępnić w Telegramie (Otwiera w nowym oknie) Kliknij tutaj, aby wysłać artykuł do znajomego.

Otwiera się w nowym oknie

Prof. Fontana wraz z innymi międzynarodowymi ekspertami bada, jak styl życia, profilaktyka i edukacja mają kluczowe znaczenie dla wspierania zdrowia ludzkości i planety.

  • Szkody środowiskowe, zmiany klimatyczne i zanieczyszczenia mają poważny wpływ na zdrowie planety i ludzkości. Przewlekłe choroby związane ze stylem życia i starzeniem się oraz infekcje, takie jak Covid-19 w ostatnich latach, dodatkowo szkodzą zdrowiu ludzkiemu.
  • Są to jedne z głównych wyzwań stojących przed społeczeństwem i nawet jeśli średnia długość życia znacznie się wydłużyła, często nie towarzyszy jej zdrowa długowieczność.
    STYL ŻYCIA I ZAPOBIEGANIE CHOROBOM PRZEWLEKŁYM
  • Dzięki niezwykłym odkryciom medycznym i naukowym oraz interwencjom w zakresie zdrowia publicznego średnia długość życia wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 150 lat.

Niestety, najnowsze dane wskazują, że trend ten ulega odwróceniu w młodszych grupach populacji, przede wszystkim ze względu na wzrost liczby chorób układu krążenia, cukrzycy i chorób onkologicznych, często związanych ze stanem otyłości. Wszystkim tym przewlekłym chorobom, pojawiającym się w młodym wieku i pogłębianym przez nieprawidłowy tryb życia, towarzyszą głębokie zmiany fizjologiczne, metaboliczne i mosuplementularne, które utrudniają ich leczenie.

Co więcej, podejście medyczne przyjęte w większości krajów zachodnich opiera się na leczeniu choroby, tzw. „sick-care”, ale nie okazuje się skuteczne i wykonalne w dłuższej perspektywie, także ze względu na wysokie koszty. związane z podejściami chirurgicznymi i farmakologicznie przedłużające się od lat.

Nawet w krajach rozwijających się wzrost liczby chorób niezakaźnych obciąża ograniczone zasoby medyczne i ekonomiczne, powodując coraz większą przepaść między bogatymi i najbiedniejszymi grupami ludności oraz sprawiając, że dostęp do opieki medycznej jest nierówny.

Według WHO co najmniej 80%

Przypadków chorób układu krążenia i cukrzycy oraz 40% przypadków raka można by zapobiec. Liczne badania zarówno na modelach zwierzęcych, jak i na ludziach potwierdzają, że ograniczenie kalorii przy optymalnej podaży składników odżywczych zapewnia ochronę przed otyłością, cukrzycą, rakiem, chorobami układu krążenia, uszkodzeniem mózgu i słabością.

Ograniczenie przyrostu masy ciała w wieku dorosłym poprzez regularną aktywność fizyczną i zdrową dietę bogatą w składniki odżywcze, takie jak dieta śródziemnomorska, jest kluczem do tej drogi. Ponadto unikanie palenia i nadmiernego spożywania alkoholu, stymulowanie funkcji poznawczych, zmniejszanie stresu oraz poprawa czasu i jakości snu to kolejne kluczowe aspekty zapobiegania szkodliwym zmianom fizjologicznym, metabolicznym i mosuplementularnym.

wedlug-who-co-najmniej-80Dostęp do opieki powinien być prawem każdego człowieka, ale cel ten można osiągnąć tylko wtedy, gdy zainwestuje się środki we wspieranie podejścia zapobiegawczego, a nie tylko leczenia już istniejących chorób.

ZAPOBIEGANIE ZACZYNA SIĘ W MACIERZYCIU, NAWET NAJPIERW.

Epigenetyczna teoria rozwoju choroby reprezentuje kolejny aspekt, w którym dzisiejsze podejście medyczne ma ograniczony sukces. W rzeczywistości czynniki środowiskowe, takie jak odżywianie, aktywność fizyczna oraz zdrowie psychiczne i metaboliczne w okresie przed poczęciem, wpływają na czynniki ryzyka, które mogą wpływać na dziecko w wieku dorosłym, modulując ekspresję genów w sposób, który może być przekazywany dalej. dla przyszłych pokoleń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj