Co to jest premia psychologa

0
Rate this post

Nieco ponad dwa lata po rozpoczęciu pandemii, której skutki uboczne wywołały skutki uboczne dla zdrowia psychicznego ludzi, rząd odrzuca premię dla psychologa.

W 2021 r. przeznaczono wiele premii, aby ułatwić ludziom i firmom w trudnej sytuacji (premie uzdrowiskowe, premie urlopowe, premie na skutery itp.) i równie liczne będą premie przewidziane w nowej ustawie budżetowej na 2022 r. (bonusy ekologiczne i zachęty samochodowe, premie telewizyjne, premie kulturalne i karta nauczyciela itp.).

Ale w takim razie dlaczego premia psychologa nie została uwzględniona w tym ostatnim?

Przede wszystkim propozycja została wysunięta z senatorami Elisą Pirro (M5s), Anną Marią Parente (Italia Viva), Paolą Boldrini (Pd), Loredana De Pretis (Leu), Raffaellą Marin (Lega) i Marią Teresą Bellucci (Fratelli d). Włochy).

Dokładniej, rozróżniono dwa rodzaje premii do zrealizowania: „premię na start” przeznaczoną dla osób, u których zdiagnozowano zaburzenia psychiczne, ale w przeszłości nie było ich stać na leczenie (15 milionów euro) oraz „ bonus wsparcia ”przeznaczony dla wszystkich tych, których nie stać na ścieżkę psychoterapeutyczną (35 mln euro do podziału według ISEE).

W związku z tym nowelizacja wzywała do utworzenia „Funduszu Zdrowia Psychicznego”, który mógłby udzielać wsparcia psychologicznego ludziom niezależnie od stanu ekonomicznego każdego z nich.Dlaczego nie wprowadzono go w nowej ustawie budżetowej 2022?

  • Motywem podawanym przez rząd jest to, że choć w lipcu 2021 r. środki na wsparcie psychologiczne przeznaczono na mocy dekretu Sostegni bis, to Ministerstwo Zdrowia nigdy nie wdrożyło rozporządzeń wykonawczych.
  • W związku z tym w momencie podejmowania decyzji o zatwierdzeniu lub odmowie przyznania premii w praktyce nie wypłacono euro.

Dlatego też, nawet gdyby premia przyniosła pozytywne rezultaty, nadal istniałoby wiele przeszkód na drodze do skutecznego podziału dwuletnich 150 euro wśród wszystkich obywateli, którzy z niej skorzystali. Właśnie dlatego, że, jak wspomniano powyżej, ekonomiczne podstawy premii nie były wystarczająco solidne.

Trzeba jednak przyznać, że premia, choć nie idealna, stanowiła przynajmniej ważny początek, który, jeśli zostanie wdrożony, może coś poruszyć w oczach całej społeczności. W rzeczywistości nie jest to tylko kwestia czysto ekonomiczna.

Poza gospodarką jest też sfera społeczna

Nie jest niespodzianką, że blokada powodowała dyskomfort i szkody psychiczne i psychiczne, zwłaszcza u młodszych, zmuszanych do taty. Nie dziwi też 66% próśb o pomoc psychologiczną w ostatnich dwóch latach, zakłada się, że większość z nich ma związek z pandemią.

Niemniej jednak tylko 3,2% Narodowego Funduszu Zdrowia przeznaczono na zdrowie psychiczne.

Dzieje się tak, ponieważ ta ostatnia nigdy nie była uważana za priorytet w naszym kraju. Tak się też nie stało, uważając to za efekt uboczny samej pandemii, powodujący depresję, lęk i zespół stresu pourazowego.

  • poza-gospodarka-jest-tez-sfera-spolecznaNiestety Włochy, podobnie jak większość krajów północnej części świata, zinternalizowały liczne stereotypy dotyczące problemów ze zdrowiem psychicznym, bardzo często przekształcane w realne konstrukty społeczne.
  • Wśród nich istnieje systematyczne rozróżnienie, które wprowadza się między zdrowiem fizycznym a zdrowiem psychicznym, a zatem znaczenie, jakie dla społeczeństwa ma to pierwsze niż drugie.

Myślenie, że osoby ze złamaną ręką mają większe zrozumienie i współczucie niż osoby cierpiące na depresję tylko dlatego, że jest to wyraźnie widoczne z zewnątrz, jest przykładem tego rozróżnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj