Czy muszę stosować kremy przeciwsłoneczne w zimnych porach roku?

0
Rate this post

Zobacz siedem produktów, które pomogą Ci zadbać o piękno skóry na mrozie

Zdjęcie: Unsplash

Zimno przybyło z radości wielu i smutku innych. Podczas gdy latem skóra staje się bardziej przetłuszczona, na zimnie jest inaczej: zwykle staje się bardziej sucha i odwodniona, co prowadzi nas do kilku pytań, między innymi: czy wszystko jest w porządku z moją rutyną kosmetyczną?

Dlaczego skóra lśniąca i jedwabista latem nagle zaczyna się łuszczyć? Czy powinienem nadal używać kremu przeciwsłonecznego? Stworzyliśmy zespół ekspertów, aby odpowiedzieć na te i inne pytania, aby Ty i Twoja skóra nie odczuli skutków niskich temperatur.

Czy skóra wysycha na mrozie?

Tak, to jest absolutnie normalne. „Naszą skórę tworzy bariera wody i oleju. Kiedy jest zmieniany przez jakiś czynnik, taki jak sucha i zimna pogoda, następuje zmniejszenie produkcji lipidów z tej bariery, a tym samym komórki naskórka (najbardziej powierzchowna warstwa skóry) tracą zdolność zatrzymywania woda.

Rezultatem jest sucha skóra, która „ciągnie”” – wyjaśnia dr. Paola Pomerantzeff, członek Brazylijskiego Towarzystwa Dermatologicznego (SBD) i Brazylijskiego Towarzystwa Chirurgii Dermatologicznej (SBCD). Ponadto istnieje problem fizjologiczny wyjaśniony w badaniu („Zmiany produktów degradacji filagryny i tekstury powierzchni korneocytów w zależności od pory roku”) opublikowanym w British Journal of Dermatology: komórki skóry dosłownie kurczą się z zimna i uszkadzają białko zwane filagryną, które pomaga w naturalnym nawilżeniu.

Dodatkowo skórze szkodzą gorące i długie kąpiele, ponieważ gorąca woda powoduje intensywne usuwanie naturalnego oleju z tkaniny, zmniejszając płaszcz hydrolipidowy, który zatrzymuje wilgoć i chroni skórę.

Dobrą strategią na uniknięcie tego wysuszenia

„Kanapka nawilżająca to wyrażenie, które odnosi się do procesu nakładania warstw produktów na wilgotną skórę, aby zatrzymać wodę w skórze i zapobiec przeznaskórkowej utracie wody. Jest przeznaczony głównie do poprawy nawilżenia skóry” – wyjaśnia Ludmila Bonelli, cosmiatra, specjalista dermato-kosmetyk i dyrektor naukowy Be Belle. „Technika ta może być ciekawa i bardzo przydatna w przypadku skór suchych, odżywionych lub odwodnionych” – kończy specjalista.

dobra-strategia-na-unikniecie-tego-wysuszenia„Nałożenie serum i kremu nawilżającego na wilgotną skórę pozwala składnikom tych preparatów (takim jak kwas hialuronowy) zatrzymać wodę znajdującą się na powierzchni skóry i dłużej utrzymać nawilżenie skóry. Nakładając produkty w określony sposób, zaczynając od substancji utrzymujących wilgoć (takich jak kwas hialuronowy czy gliceryna), a kończąc na produktach bardziej okluzyjnych (takich jak masło shea i niektóre oleje), w skórze zatrzymuje się więcej wody.

Tak. doradcy zawsze zalecają: krem ​​przeciwsłoneczny codziennie, deszcz, połysk. Dermatolog dr. Daniel Cassiano, członek Brazylijskiego Towarzystwa Dermatologicznego, podkreśla: „Powinniśmy wyrobić sobie nawyk regularnego stosowania kremów przeciwsłonecznych: to najważniejszy krem ​​przeciwstarzeniowy”.

  1. Dzieje się tak, ponieważ ochrona produktu zapobiega uszkodzeniom kolagenu.
  2. Ale ponowne nałożenie ma również kluczowe znaczenie (co dwie godziny w bezpośrednim narażeniu, co cztery godziny w pomieszczeniach).
  3. „Nawet w pochmurne dni 70% promieniowania ultrafioletowego przechodzi przez chmury i dociera do naszej skóry” – wyjaśnia dr. Paula.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj