Niezwykle długie szyje są uważane za piękno idealne dla członkiń plemienia Kayan Lahwi, których wioski znajdują się w Birmie i Tajlandii. Już w wieku około pięciu lat dziewczynki otrzymują spiralę o wysokości około dziesięciu centymetrów.
Jest on owinięty wokół szyi, aby sztucznie go rozciągać.
- Co dwa do trzech lat spirala szyjna jest usuwana i zastępowana cięższym okazem z większą liczbą zwojów.
- W wieku 15 lat wokół szyi owija się spirala na ramię o długości od czterech do sześciu.
- Dodatkowo delikatna trzecia spirala, skręcona wokół zwojów spirali naramiennej, dopełnia naszyjnik.
Z czasem może powstać do 25 spiral, średnica spirali mosiężnych wynosi od 30 do 40 centymetrów. Ciężkie spirale sprawiają, że szyja Kayan Lahwi jest prawie nieruchoma – cierpienie z powodu ideału piękna, ponieważ w rzeczywistości ciężar masywnych metalowych spiral naciska na ramiona i obojczyki, tworząc tylko iluzję dłuższej szyi.Indonezja: Dłuta do zębów
Pilniki do zębów Bali
W niektórych indonezyjskich plemionach, takich jak Batak z Sumatry, kobiety z tego plemienia przeszły bolesny zabieg kosmetyczny: dłutowanie zębów. W tej procedurze przednie zęby kobiet są rzeźbione w mniejsze, spiczaste zęby – oznaka wyższego statusu społecznego.
Jednak ta bolesna procedura nie jest już wykonywana.
Piłowanie zębów jest nadal praktykowane na Bali, ale z różnych powodów. W hinduizmie balijskim piłowanie zębów (matatah) jest ściśle związane z wiarą w reinkarnację i różne wady człowieka, które znajdują się w przednich zębach. Podczas uroczystej ceremonii ksiądz spiłuje cztery siekacze i dwa kły, aby uregulować sześć ludzkich wad (sad ripu): zazdrość, głupota, gniew, porywczość, pożądanie i chciwość – u dziewczynek po rozpoczęciu menstruacji, u chłopców po okresie dojrzewania.
Indie: krążki do nosa
Niezwykłe ozdoby na nos mają długą tradycję wśród kobiet z plemienia Apatani. Zamiast uatrakcyjniać własny nos, ozdoby na nos Apatani pełnią dokładnie odwrotną funkcję: bambusowe zatyczki, które umieszcza się po obu stronach nosa, mają na celu zmniejszenie atrakcyjności kobiet.
Ale dlaczego?
Mówi się, że kobiety apatańskie były kiedyś uważane za najpiękniejsze kobiety w całych Indiach. Jednak ze względu na to piękno wioski Apatańczyków były zawsze plądrowane przez sąsiednie plemiona, które chciały ukraść kobietę Apatani i uczynić ją własną narzeczoną.
- Aby powstrzymać mężczyzn z innych plemion, nozdrza kobiet apatańskich przekłuwano dużymi, nieestetycznymi zatyczkami do nosa. Praktyka ta okazała się bardzo skuteczna i trwa do czasów współczesnych.
- Południowa Etiopia: Usta talerzowe
Różne plemiona nadal żyją w dolinie Omo w południowo-zachodniej Etiopii i zachowały swoje tradycje dzięki odległemu położeniu doliny. Jednym z najbardziej znanych plemion jest plemiona Mursi.
Kobiety Mursi noszą duże, ozdobne gliniane krążki w dolnej wardze, aby wyglądać piękniej i atrakcyjniej dla mężczyzn – im większy gliniany talerz kobiety, tym więcej szacunku mają mężczyźni i tym wyższa cena za pannę młodą. Kiedy dziewczynka osiąga dojrzałość płciową, zaczyna się wkładanie płytki wargowej.
Zazwyczaj wkłada się coraz większe płytki, stopniowo rozciągając dolną wargę, aż kobieta Mursi będzie mogła włożyć pełnowymiarową płytkę wargową. Talerz często dekoruje sama żona, aby pokazać potencjalnym mężom jej umiejętności i element jej osobowości.
Sudan Południowy: ozdobne blizny
Znakowanie skóry nożem, zwane również skaryfikacją, jest szczególnie popularne wśród plemienia Karo z Etiopii i plemienia Dinka z południowego Sudanu. W tej tradycji pewne wzory lub symboliczne znaki są wyryte na skórze. Wśród Dinków te ozdobne blizny wyznaczają twarze chłopców i dziewcząt jako rytuał przejścia od dzieciństwa do wieku młodzieńczego.
Dziewczęta zwykle noszą piękne wzory wyryte na skórze, podczas gdy chłopcy noszą trzy równoległe linie reprezentujące wejście w męskość. Podczas wertykulacji dzieciom surowo zabrania się płakania, ponieważ przyniosłoby to wstyd rodzinie. Trend piękna ozdobnych blizn można odnaleźć również w Papui Nowej Gwinei.