Tajlandia: „Szyje żyrafy”

0
Rate this post

Niezwykle długie szyje są uważane za piękno idealne dla członkiń plemienia Kayan Lahwi, których wioski znajdują się w Birmie i Tajlandii. Już w wieku około pięciu lat dziewczynki otrzymują spiralę o wysokości około dziesięciu centymetrów.

Jest on owinięty wokół szyi, aby sztucznie go rozciągać.

  • Co dwa do trzech lat spirala szyjna jest usuwana i zastępowana cięższym okazem z większą liczbą zwojów.
  • W wieku 15 lat wokół szyi owija się spirala na ramię o długości od czterech do sześciu.
  • Dodatkowo delikatna trzecia spirala, skręcona wokół zwojów spirali naramiennej, dopełnia naszyjnik.

Z czasem może powstać do 25 spiral, średnica spirali mosiężnych wynosi od 30 do 40 centymetrów. Ciężkie spirale sprawiają, że szyja Kayan Lahwi jest prawie nieruchoma – cierpienie z powodu ideału piękna, ponieważ w rzeczywistości ciężar masywnych metalowych spiral naciska na ramiona i obojczyki, tworząc tylko iluzję dłuższej szyi.Indonezja: Dłuta do zębów

Pilniki do zębów Bali

W niektórych indonezyjskich plemionach, takich jak Batak z Sumatry, kobiety z tego plemienia przeszły bolesny zabieg kosmetyczny: dłutowanie zębów. W tej procedurze przednie zęby kobiet są rzeźbione w mniejsze, spiczaste zęby – oznaka wyższego statusu społecznego.

Jednak ta bolesna procedura nie jest już wykonywana.

Piłowanie zębów jest nadal praktykowane na Bali, ale z różnych powodów. W hinduizmie balijskim piłowanie zębów (matatah) jest ściśle związane z wiarą w reinkarnację i różne wady człowieka, które znajdują się w przednich zębach. Podczas uroczystej ceremonii ksiądz spiłuje cztery siekacze i dwa kły, aby uregulować sześć ludzkich wad (sad ripu): zazdrość, głupota, gniew, porywczość, pożądanie i chciwość – u dziewczynek po rozpoczęciu menstruacji, u chłopców po okresie dojrzewania.

Indie: krążki do nosa

Niezwykłe ozdoby na nos mają długą tradycję wśród kobiet z plemienia Apatani. Zamiast uatrakcyjniać własny nos, ozdoby na nos Apatani pełnią dokładnie odwrotną funkcję: bambusowe zatyczki, które umieszcza się po obu stronach nosa, mają na celu zmniejszenie atrakcyjności kobiet.

Ale dlaczego?

Mówi się, że kobiety apatańskie były kiedyś uważane za najpiękniejsze kobiety w całych Indiach. Jednak ze względu na to piękno wioski Apatańczyków były zawsze plądrowane przez sąsiednie plemiona, które chciały ukraść kobietę Apatani i uczynić ją własną narzeczoną.

  • Aby powstrzymać mężczyzn z innych plemion, nozdrza kobiet apatańskich przekłuwano dużymi, nieestetycznymi zatyczkami do nosa. Praktyka ta okazała się bardzo skuteczna i trwa do czasów współczesnych.
  • Południowa Etiopia: Usta talerzowe

Różne plemiona nadal żyją w dolinie Omo w południowo-zachodniej Etiopii i zachowały swoje tradycje dzięki odległemu położeniu doliny. Jednym z najbardziej znanych plemion jest plemiona Mursi.

Kobiety Mursi noszą duże, ozdobne gliniane krążki w dolnej wardze, aby wyglądać piękniej i atrakcyjniej dla mężczyzn – im większy gliniany talerz kobiety, tym więcej szacunku mają mężczyźni i tym wyższa cena za pannę młodą. Kiedy dziewczynka osiąga dojrzałość płciową, zaczyna się wkładanie płytki wargowej.

indie-krazki-do-nosaZazwyczaj wkłada się coraz większe płytki, stopniowo rozciągając dolną wargę, aż kobieta Mursi będzie mogła włożyć pełnowymiarową płytkę wargową. Talerz często dekoruje sama żona, aby pokazać potencjalnym mężom jej umiejętności i element jej osobowości.

Sudan Południowy: ozdobne blizny

Znakowanie skóry nożem, zwane również skaryfikacją, jest szczególnie popularne wśród plemienia Karo z Etiopii i plemienia Dinka z południowego Sudanu. W tej tradycji pewne wzory lub symboliczne znaki są wyryte na skórze. Wśród Dinków te ozdobne blizny wyznaczają twarze chłopców i dziewcząt jako rytuał przejścia od dzieciństwa do wieku młodzieńczego.

Dziewczęta zwykle noszą piękne wzory wyryte na skórze, podczas gdy chłopcy noszą trzy równoległe linie reprezentujące wejście w męskość. Podczas wertykulacji dzieciom surowo zabrania się płakania, ponieważ przyniosłoby to wstyd rodzinie. Trend piękna ozdobnych blizn można odnaleźć również w Papui Nowej Gwinei.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj