W tym artykule przedstawią kilka podstawowych wskazówek

0
Rate this post

Joana Moura, autorka bloga JoCooking MindfulEating & Lifestyle i pediatra Joana Appleton Figueira napisali książkę, w której udzielą wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania dla niemowląt – Comer Bem, Crescer Saudável.

Wybór zdrowej diety dla dzieci najlepiej zaczyna się od zbilansowanych wyborów w czasie ciąży, możliwości karmienia piersią, starannego zróżnicowania pokarmów oraz przyjęcia zbilansowanej diety przez rodzinę, wspólnie z dzieckiem. Jednak każda chwila jest dobra na poprawę i nie warto patrzeć wstecz z poczuciem winy, gdyby podróż tutaj była mniej idealna.

WSKAZÓWKI OD JOANAS NA ZDROWY POCZĄTEK ŻYCIA:

1. Mleko z piersi

Najlepszym początkiem zdrowego życia jest karmienie piersią. Idealnie będzie to wyłączność do szóstego miesiąca życia i utrzymywana przez co najmniej 12 miesięcy. Chociaż jest to naturalny proces, jego początek nie zawsze jest łatwy, a naszą najlepszą wskazówką jest wczesne zwrócenie się o pomoc.

Wsparcie ze strony doradcy lub konsultanta ds. karmienia piersią może być najważniejszą decyzją rodziców dotyczącą zdrowia dziecka. W niemożności utrzymania wyłącznego karmienia piersią warto pamiętać, że trochę mleka jest lepsze niż brak mleka matki, a nawet jeśli suplement jest konieczny, matka może kontynuować karmienie piersią.

2. Szanuj dziecko

Wprowadzanie innych pokarmów do diety dziecka musi odbywać się z poszanowaniem jego rozwoju. Nigdy nie powinno się tego robić przed 4 miesiącem i nie powinno przekraczać 6 miesięcy. Dokładna data będzie zależeć od powrotu matki do pracy i poszanowania sygnałów dziecka.

Stałe pokarmy można wprowadzić, zastępując bardziej tradycyjną formę owsianki i przecierów, techniką Baby Led Weaning (BLW), która jest wykonywana z jedzeniem w kawałkach. Możesz to również zrobić poprzez połączenie tych dwóch, aby przetestować, która technika najlepiej pasuje do Twojego dziecka.

W technice wprowadzania pokarmów BLW to dziecko samodzielnie kieruje rytmem wprowadzania pokarmów stałych.

Jest to technika, która wspiera samodzielność dziecka, szanując jego rytm i wybory podczas posiłków. Ma doskonałe wyniki w uczeniu się dzieci i chłonności pokarmów, dzięki czemu ich wprowadzenie jest naturalnym i udanym procesem.

Jeśli wybierzesz tę mniej konwencjonalną ścieżkę w Portugalii (ale która zyskuje coraz więcej zwolenników wśród naszych rodzin), między 6 a 9 miesiącem, bądź świadomy oznak, że dziecko jest gotowe do wprowadzenia pokarmu i rozpocznij to nowe odkrycie.

Odstawienie dziecka od piersi jest jednym ze sposobów szanowania dziecka

Rodzice mogą nauczyć się karmić dziecko bardziej tradycyjną dietą opartą na puree, z poszanowaniem zasady współodpowiedzialności: rodzice określają, co oferują, a kiedy oferują dziecku jedzenie, dziecko decyduje, czy i ile jeść.

  • I podobnie jak karmienie piersią, Baby Led Weaning zachowuje pewne zalety, nawet jeśli nie jest stosowane wyłącznie, więc nasza wskazówka jest skierowana do rodziców, którzy szukają więcej informacji na temat tej metody.
  • Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w naszej książce „Dobre odżywianie, zdrowy rozwój.

odstawienie-dziecka-od-piersi-jest-jednym-ze-sposobow-szanowania-dzieckaNie wprowadzaj cukru

Rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia to nie rozpoczynać cukru przed 12 miesiącem i ograniczać jego spożycie aż do dorosłości. Spożywanie cukru powoduje przyzwyczajenie, ze względu na jego smak lub wpływ na organizm. Nie ma potrzeby oferowania słodkich pokarmów ani napojów dzieciom w każdym wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj