Polacy w służbie Europy, wywiad Radia Emilia RomagnaAktualności Pennabilli Computing Museum gościło wystawę na temat kryptografii dzięki współpracy między regionami partnerskimi Wielkopolski i Emilia-Romania.
Posłuchaj wywiadu Radia Emilia Romagna z prof. Renzo Baldoni
Profesorze Baldoni, historię człowieka od tysięcy lat przecina walka między tymi, którzy wymyślają coraz bardziej wyrafinowane metody przekazywania tajnych wiadomości, a tymi, którzy robią wszystko, aby odszyfrować kody, czyli odkryć ich ukryte znaczenie. W tym zderzeniu biorą udział matematyka, językoznawstwo, łamigłówki, statystyka, elektronika, informatyka, fizyka kwantowa.
- Czego w tym sensie uczyła wystawa zorganizowana w Pennabilli przez Województwo Wielkopolskie we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie?
- Czy krok od rozszyfrowania niemieckiej maszyny kryptograficznej Enigmy do komputera był naprawdę krótki?
- Czy to prawda, że jednym z najważniejszych technologicznych skutków walki między wynalazcami a rozwiązywaczami strona główna kodu był sam komputer?
Kierowane przez nią muzeum, odwiedzane co roku przez tysiące studentów, narodziło się pod sztandarem Galileo Galilei, według którego księga wszechświata napisana jest matematycznym językiem. Czy zatem to matematyka kryje ostateczną tajemnicę formy i przestrzeni, tajemnicę wszechświata?
- Mówiąc o tajemnicy, do niedawna kryptografia, także dzięki zimnej wojnie, była postrzegana jako broń służąca wojsku i bezpieczeństwu głównych narodów.
- Dziś jednak ogromna liczba wiadomości przesyłana jest różnymi kanałami, od tradycyjnej poczty po telefon, radio, faks, Internet i szybkie linie transmisji danych; często są to cenne i poufne informacje, które należy chronić przed ciekawskimi uszami i oczami.
Ochrona prywatności stała się kluczowa: czy możesz nam wyjaśnić, dlaczego tylko szyfrowanie może ją skutecznie zapewnić?
Ostatnie pytanie, profesorze Baldoni. Ciekawe muzeum takie jak twoje w małym miasteczku takim jak Pennabilli: dlaczego rachunek różniczkowy i matematyka wylądowały w tej starożytnej wiosce w Apeninach?
Komisja Europejska zamroziła fundusze, gdy Polska nie zastosowała się do wydanych w zeszłym roku przez Cgue orzeczeń dotyczących zniesienia Izby Dyscyplinarnej. Stawką jest 58 mld euro tanich dotacji i pożyczek z Europejskiego Funduszu Naprawy. A teraz do kryzysu związanego z Covidem dołączył kryzys ukraińskich uchodźców w tym kraju
Polska jest w rozsypce
- Wstrząśnięty napływem uchodźców ukraińskich do województw mazowieckiego (163 610 złożonych), śląskiego (94 480), małopolskiego (85 400) i wielkopolskiego (78 720);
- na łasce wyczerpującego starcia między Warszawą a Brukselą i trzymany w napięciu ostatnim ciosem ogona, który prezydent Andrzej Duda wymierzył na palcach przeciwko sojusznikom Prawa i Sprawiedliwości w celu odzyskania pozornej autonomii.
Wiemy: każdy powrót na scenę międzynarodową, w obecności wielkich mocarstw iw cieniu europejskich gwiazd, które wyróżniają się produkcją i stosunkami dyplomatycznymi, oznacza cenę do zapłacenia.
- Polacy to zrozumieli, więc zanim uznają się za równych partnerom europejskim przy stole decyzyjnym i negocjacyjnym, muszą rozwiązać pewne różnice u siebie.
- Do Polski przybyło prawie 2,7 mln uchodźców z Ukrainy, ponad 810 tys. uzyskało Pesel (jedenastocyfrowy kod odpowiadający naszemu kodowi podatkowemu), a do polskich szkół trafiło 178 tys. ukraińskich uczniów, z czego 75% to uczniowie szkół podstawowych 18,3% dotyczy dzieci w wieku przedszkolnym.
Rząd podjął kroki w celu zarządzania kwestią migrantów poprzez politykę, której celem jest udostępnienie systemu opieki zdrowotnej i sieci podstawowej opieki zdrowotnej, sektora usług publicznych i rynku pracy.