Seks w ciąży – Zdrowie w ciąży – uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków

0
Rate this post

Wiele kobiet w momencie zajścia w ciążę rezygnuje ze współżycia tłumacząc to strachem przed utratą ciąży lub skrzywdzeniem nienarodzonego dziecka. Nic równie błędnego. Oczywiście są pewne sytuacje położnicze, które dla dobra dziecka nie pozwalają na współżycie seksualne.

Przeciwskazania do współżycia w ciąży

Przeciwwskazaniami do współżycia w ciąży są: poronienie zagrażające, zagrażający poród przedwczesny, krwawienie z dróg rodnych, ciężka choroba matki, uraz miednicy, łożysko przodujące, niewydolność szyjki macicy, choroby przenoszone drogą płciową u partnera, przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego, nawracające infekcje dróg rodnych, poród przedwczesny w poprzedniej ciąży.

Korzyści z seksu w ciąży

Seks w ciąży niesie ze sobą wiele korzyści dla matki i dziecka o których należało by powiedzieć.

1) Wzmocnienie więzi i uczucia między partnerami – przyszłymi rodzicami. Współżycie daje kobiecie poczucie, że mimo zmiany sylwetki i dodatkowych kilogramów jest dla partnera dalej pociągająca i atrakcyjna. Również partner ma poczucie, że jest ważny dla kobiety, a nie był tylko ,,narzędziem’’ do spłodzenia dziecka i nie jest jej już dłużej potrzebny.

2) U kobiet w ciąży, zwłaszcza w drugim trymestrze, obserwuje się zwiększenie popędu seksualnego. Zaokrągla się brzuszek, ciemnieją otoczki i brodawki sutkowe, zwiększa się nawilżenie, przekrwienie i wrażliwość pochwy, wejście do pochwy staje się węższe. Piersi również stają się wrażliwsze na dotyk i zwykle kobiety chcą by partner pieścił je delikatniej. Kobieta osiąga szybciej orgazm, który często jest intensywniejszy niż przed ciążą. Te zmiany w organizmie kobiety sprawiają, że dla mężczyzny staje się ona atrakcyjniejsza, a w trakcie współżycia nasilają się również jego doznania seksualne.

3) Osiągnięcie orgazmu sprawia, że uwalniają się endorfiny czyli hormony szczęścia. Dzięki nim przyszła mama jest bardziej zrelaksowana i zadowolona, a szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.

4) W trakcie współżycia rozluźniają się mięśnie dna miednicy, co może być pomocne podczas porodu.

5) Należy pamiętać, że jeśli przebieg ciąży jest prawidłowy, w trakcie współżycia nie możemy zrobić krzywdy własnemu dziecku. Chronią go: szyjka macicy zamknięta czopem śluzowym, mięsień macicy, wody płodowe. Współżycie wprawia płód w kołysanie. Bardzo często po stosunku kobieta podaje zwiększoną ruchliwość płodu oraz delikatne skurcze macicy, które mogą się utrzymywać do 30 minut i nie są groźne dla dziecka. Skurcze macicy są związane z wydzielanymi w trakcie stosunku przez organizm kobiety hormonami.

6) W miarę przebiegu ciąży i powiększania obwodu brzucha konieczna jest zwykle modyfikacja pozycji seksualnych. Należy unikać pozycji, w których uciska się brzuch i w których kobieta leży płasko na plecach, ze względu na występowanie tzw. zespołu żyły głównej dolnej, czyli stanu kiedy powiększona macica uciska na duże naczynia i ogranicza dopływ krwi do mózgu, co prowadzi do pogorszenia samopoczucia a nawet omdlenia przyszłej mamy. W pozycji leżącej na plecach pogarszają się również przepływy maciczno-łożyskowe co wpływa niekorzystnie na płód. Najkorzystniejsze są pozycje, w których kobieta leży na boku, lub jest na górze.

7) Powszechnie uważa się, że stosunek seksualny z wytryskiem może wywołać poród. Owszem, zawarte w spermie prostaglandyny mogą przyczynić się do zmiękczenia szyjki macicy i wywołania skurczy porodowych, ale dopiero wtedy gdy w organizmie kobiety nastąpiły inne zmiany hormonalne, świadczące o przygotowaniu do porodu, co następuje zwykle po 36-38 tygodniu ciąży.

Jak widać seks w ciąży niesie ze sobą wiele korzyści, i o ile nie ma przeciwwskazań położniczych do współżycia i obu stronom sprawia on przyjemność, można uprawiać seks przez cały okres ciąży.

Fot.: © Fotolia.com