Trudności zajścia w ciążę – idę do psychologa – Zdrowie w ciąży – uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków

0
Rate this post

prof. dr hab. Marta Makara-Studzińska, Zakład Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Data publikacji: 19 maj 2017

Ciało i psychika są ze sobą ściśle związane. Wszelkie trudności natury psychologicznej wpływają na fizjologię organizmu i odwrotnie. Dlatego też warto zadbać o swoje zdrowie na każdym jego poziomie. Problemowi niepłodności towarzyszy ogromny stres, którego roli nie można bagatelizować.

Długotrwałe staranie się o dziecko

Bardzo wiele czynników działa stresogennie zarówno na kobietę, jak i na mężczyznę. Długotrwałe starania o dziecko prowokują niejako do rozrachunku z przeszłością. Dotyczy to szczególnie kobiet. To one wówczas przypominają sobie wszelkie przebyte infekcje, zabiegi ginekologiczne, przypadkowe kontakty seksualne, itp.

Zwykle obwiniają siebie za nieudane próby poczęcia, bez względu na to, co wykazują wyniki badań płodności jej i partnera. W kobiecie, która przez dłuższy czas nie może zajść w ciążę rodzi się mnóstwo lęków i wątpliwości, dotyczących własnej kobiecości, płodności, ale również seksualności, poczucia satysfakcji i samorealizacji. Dla kobiety płodność jest ściśle powiązana z definicją sukcesu czy spełnienia. Dlatego też problem z płodnością staje się dla niej jednoznacznym sygnałem, że jest niepełnowartościowa, co wzmacniane jest dodatkowo przez presję otoczenia.

Błędne koło poczucia winy

W efekcie kobieta zaczyna myśleć o sobie coraz bardziej negatywnie, co jeszcze bardziej utrudnia poczęcie. Badania pokazują, że kobiety borykające się z problemem niepłodności są tak zestresowane i mają równie silne objawy depresji, jak kobiety cierpiące na raka i zarażone wirusem HIV. Stres wpływa negatywnie nie tylko na kondycję psychiczną kobiety, ale również na fizjologię. Za gospodarkę hormonami płciowymi odpowiada część mózgu zwana podwzgórzem.

Ten sam rejon odpowiedzialny jest także za reakcje organizmu na stres. Silny i/lub długotrwały stres powoduje produkcję dużych ilości hormonu kortyzolu, który z kolei hamuje produkcję hormonów płciowych (estrogenów i progesteronu), odpowiedzialnych za owulację oraz za cały cykl miesiączkowy. Kortyzol pobudza również przysadkę mózgową do produkcji prolaktyny, która powoduje spadek pożądania i ochoty na podejmowanie kontaktów seksualnych. Procesy chemiczne, jakie zachodzą w ciele kobiety w wyniku długotrwałego stresu oddziałują również m.in. na układ immunologiczny, który z kolei ma wpływ na stan śluzu szyjki macicy.

Niepłodność u mężczyzn

Podobnie jak w przypadku kobiety, u mężczyzny także stres ma niebagatelny wpływ na płodność. Co więcej – statystycznie niepłodność męska ma najczęściej podłoże właśnie psychogenne. Nieudane próby poczęcia są przez mężczyznę interpretowane jako synonim „bycia nie w pełni mężczyzną”, niemożność wywiązania się z roli. Na to nakłada się przeświadczenie, że partnerka jest rozczarowana, zawiedziona, rozżalona. Podobnie jak u kobiet, stres negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu mężczyzny. Wspomniany już kortyzol obniża poziom testosteronu – hormonu płciowego odpowiedzialnego m.in. za produkcję plemników oraz za libido.

Stres ma zatem olbrzymi wpływ na jakość męskiego nasienia – na ilość plemników, ich ruchliwość oraz żywotność. A im mniej prawidłowych plemników, tym mniejsze szanse na zapłodnienie. Kiedy stawiamy sobie pytanie -czy istnieje blokada psychiczna, uniemożliwiająca poczęcie? Odpowiedz brzmi tak! Jest nią błędne koło stresu, przeplatanego z nieudanymi próbami poczęcia, z którego niezwykle ciężko się wydostać.

Dlatego warto poszukać pomocy u specjalisty – psychoterapeuty, psychologa klinicznego, gdyż rezultaty mogą być naprawdę zaskakujące. Badania mówią, że tylko 40% par starających się o dziecko deklaruje potrzebę kontaktu z psychologiem. Specjaliści alarmują, że profesjonalnej pomocy wymaga aż 90% par, które bezskutecznie walczą o potomstwo.

Niepłodność czy nawet tymczasowe kłopoty z zajściem w ciążę mocno wpływają na społeczne funkcjonowanie. Osoby, które bezowocnie starają się o dziecko powinny być więc otoczone fachową opieką psychologiczną.

Piśmiennictwo:

  • Jonderko G., (red.), Podręczna encyklopedia zdrowia, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2002.
  • Marta Makara-Studzinska:Grazyna Iwanowicz-Palus (red.) Psychologia w położnictwie i ginekologii PZWL, Warszawa 2009.

Fot.: © Fotolia.com