Jak wychować dziecko, które mówi NIE alkoholowi! – Zdrowie w ciąży – uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków

0

Iwona Dąbrowska – Główny Specjalista ds. Uzależnień Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Urząd Miasta Lublin Data publikacji: 02 luty 2015

alkohol_powiedz_nie-4836644-3175871

Wzorce przyzwalających rodzicielskich zachowań zwykle zaczynają występować na długo przed tym, nim młody człowiek sięgnie po alkohol.

Jak chronić dziecko przed uzależnieniem?

Jeśli rodzice zrozumieją, czym jest przyzwalanie, to wtedy rozpoznają związane z tym uczucia, przekonania i zachowania dzieci w ich najwcześniejszym stadium, otwarcie przyznają się do popełnianych błędów a następnie zaniechają ich, to znajdą się na dobrej drodze do uchronienia swoich dzieci przed destrukcyjnymi wzorcami, które mogą doprowadzić je do problemów z alkoholem oraz do uzależnień.

Nieprzystosowani rodzice to nieprzestosowane dzieci

Pozytywną alternatywą postaw jest kształtowanie umiejętności życiowych. Nieprzystosowane zachowania dzieci wywołują nieprzystosowane reakcje rodziców. Rodzice zmuszeni są akceptować niedopuszczalne zachowania.W końcu ich dzieci przejmują kontrolę i robią co chcą. Z kolei rodzice cierpią z powodu poczucia winy, wstydu, lęku i utraty szacunku do samych siebie.W konsekwencji stają się niezdolni do prawidłowego postrzegania rzeczywistości. Zmiany zachowań wydają im się naturalne.

Jeżeli alkohol stanie się faktem rodziców pytania nabierają formy – kto jest winien?

Rodzice mają tendencję do szukania winowajcy, próbując zrzucić odpowiedzialność na innych, a zazwyczaj obwiniają szkołę, innych rodziców, rówieśników (moje, właścicieli sklepów, barów, media, policję, idoli).Gdy rodzice będą sumiennie wypełniać swoje obowiązki wychowawcze oraz będą stwarzać rodzinną atmosferę, to ich dzieci będą mogły rozwijać niezbędne umiejętności życiowe, które ułatwią im mówienie NIE alkoholowi.

Trudno przyznać się do błędów

Rodzice często popełniają błędy i muszą stawić czoła problemom. Muszą przyznawać się do własnych błędów, mówić o istnieniu problemów, unikać obwiniania dzieci za błędy rodziców oraz być chętnymi do przyjęcia pomocy od własnych dzieci. Kiedy rodzice będą radzić sobie z problemami i błędami, to wtedy dzieci nauczą się jak pokonywać trudności w codziennym życiu.Dzieci potrzebują takich wzorców. Kiedy same popełnią błędy lub będą miały problem z alkoholem i wpadną w kłopoty, to wtedy będą wiedziały, że mogą liczyć na pomoc i zrozumienie rodziców.

Jak nauczyć dzieci asertywności?

Umiejętności odmawiania są niezbędne, jeżeli dziecko ma rozwinąć zdolność mówienia NIE alkoholowi. Uczenie dziecka jedynie zdawkowych odpowiedzi nie wystarcza. Nieskuteczne style mówienia NIE są zwykle, albo zbyt pasywne, albo przesadnie agresywne. Rodzice muszą pomóc dzieciom w przyswajaniu asertywności na długo przed tym, jak inne osoby zaczną wywierać presję na ich dziecku w sprawie picia alkoholu.

Zasadnym jest wspomnieć, że dzieci zaczynają pić alkohol naśladując swoich rodziców. Rodzic sam musi stworzyć skuteczny wzór umiejętności odmawiania, rewidując swoje własne tendencje do pasywnego lub agresywnego stylu mówienia NIE.

Fot.: © Sabphoto – Fotolia.com