Zespol abstynencyjny zatrucie leczenie srodki uspokajajace i nasenne

0
Rate this post

Skuteczność terapeutyczna leków przeciwlękowych i uspokajających jest obecnie dobrze poznana, ale ich przydatność w łagodzeniu stresu i lęku jest prawdopodobnie również powodem, dla którego są tak często nadużywane. Nadużywane środki przeciwlękowe i uspokajające obejmują benzodiazepiny, barbiturany i inne leki przyjmowane jako induktory hipnozy.

Patofizjologia

Benzodiazepiny i barbiturany nasilają działanie kwasu gamma-aminomasłowego, działając na poziomie swoistych receptorów, które, jak się uważa, znajdują się obok receptorów kwasu gamma-aminomasłowego.

Dokładny mechanizm tego procesu wzmocnienia jest niejasny, ale może być związany z otwarciem kanałów chloru, co powoduje stan hiperpolaryzacji w neuronie postsynaptycznym, który hamuje pobudzenie komórkowe.

Skutki przewlekłe

Pacjenci przyjmujący duże dawki środków uspokajających często mają trudności z myśleniem, spowolnieniem mowy i rozumienia (z pewnym stopniem dyzartrii), utratą pamięci, zaburzeniami oceny sytuacji, zmniejszoną koncentracją uwagi i chwiejnością emocjonalną.

U wrażliwych pacjentów psychologiczne uzależnienie od leku może szybko się rozwinąć.

  • Poziom uzależnienia fizycznego jest związany z dawkowaniem i czasem stosowania; p. np. pentobarbital w dawkach 200 mg/dobę przyjmowany przez wiele miesięcy może nie wywoływać znaczącej tolerancji, ale 300 mg/dobę przez > 3 miesiące lub 500-600 mg/dobę przez 1 miesiąc może strona główna wywołać zespół odstawienia po odstawieniu leku.
  • Tolerancja i tachyfilaksja rozwijają się nieregularnie i niecałkowicie; w związku z tym znaczne zaburzenia behawioralne, nastroju i poznawcze mogą utrzymywać się nawet u nałogowych użytkowników, w zależności od dawki i działania farmakodynamicznego substancji.

Istnieje pewna tolerancja krzyżowa między alkoholem i lekami przeciwlękowymi oraz barbituranowymi i niebarbituranowymi środkami uspokajającymi, w tym benzodiazepinami. (Barbiturany i alkohol są uderzająco podobne pod względem objawów uzależnienia i odstawienia oraz przewlekłego zatrucia, które powodują.)
Ciąża

  1. Długotrwałe stosowanie barbituranów w czasie ciąży może spowodować odstawienie barbituranów u noworodka.
  2. Stosowanie benzodiazepin w okresie okołoporodowym może również powodować noworodkowy zespół odstawienia lub toksyczność (np. bezdech, hipotermia, hipotonia).
  3. Fenobarbital zwiększa ryzyko wad wrodzonych u płodu (1).
    Piśmiennictwo dotyczące patofizjologii

Veroniki AA, Cogo E, Rios P ​​i in.: Porównawcze bezpieczeństwo leków przeciwpadaczkowych podczas ciąży: przegląd systematyczny i metaanaliza sieciowa wad wrodzonych i wyników prenatalnych. BMC Med 15 (1): 95, 2017. doi: 10.1186 / s12916-017-0845-1.

Symptomatologia

Toksyczność lub przedawkowanie

Oznakami postępującego zatrucia środkami przeciwlękowymi i uspokajającymi są osłabienie odruchów powierzchownych, delikatny oczopląs boczny, łagodna obniżona czujność z silnym lub szybkim oczopląsem, ataksja, niezręczna mowa i niestabilność postawy.

Narastająca toksyczność może powodować oczopląs przy ruchach gałek ocznych, zwężenie źrenic, senność, wyraźną ataksję z upadkami, dezorientację, otępienie, depresję oddechową i ostatecznie śmierć. Przedawkowanie benzodiazepin rzadko powoduje niedociśnienie, a leki te nie powodują arytmii.

Abstynencja

Łagodny samoograniczający się zespół odstawienia może wystąpić, gdy terapeutyczne dawki leków przeciwlękowych i uspokajających zostaną zatrzymane lub zmniejszone poniżej poziomu krytycznego. Już po kilku tygodniach stosowania próby zaprzestania przyjmowania leku mogą zaostrzyć bezsenność i wywołać pobudzenie, koszmary senne, częste przebudzenia i stany napięcia we wczesnych godzinach porannych.

Toksyczność lub przedawkowanieOdstawienie benzodiazepin rzadko zagraża życiu.

Objawy mogą obejmować przyspieszony oddech, tachykardię, drżenie, hiperrefleksję, splątanie i drgawki. Początek może być stopniowy, ponieważ lek utrzymuje się w organizmie przez długi czas.

Odstawienie w najcięższej postaci może wystąpić u pacjentów stosujących szybko wchłaniające się leki, których stężenie we krwi gwałtownie spada (np. alprazolam, lorazepam, triazolam). Wielu nadużywających benzodiazepin było lub jest nadużywających alkoholu, a zespół opóźnionego odstawienia benzodiazepin może komplikować odstawienie alkoholu.