Wpływ palenia papierosów na nasz wygląd – Zdrowie w ciąży – uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków

0

dr hab. n. med. Ewa Rudnicka-Drożak, Zakład Kwalifikowanej Pomocy Medycznej z Pracownią Ratownictwa Medycznego, Uniwersytet Medyczny w Lublinie Data publikacji: 04 listopad 2015 dziewczyna_pali-3093976-7580656

Dym tytoniowy jak podają różne źródła zawierający ponad 4000 różnych substancji ma wpływ na występowanie szeregu patologii w organizmie człowieka. Nie należy zapominać o zdecydowanie negatywnym wpływie palenia papierosów na nasz wygląd co ma ścisły związek z toksycznym działaniem związków zawartych w dymie tytoniowym.

Wpływ palenia na skórę człowieka

Skóra człowieka pełni szereg istotnych funkcji niezbędnych do życia; między innymi: funkcję ochronną, odgrywa ważną rolę w procesach termoregulacji, gospodarki wodno – elektrolitowej, jest niezwykle ważnym organem czuciowym (czucie dotyku, bólu, temperatury itd.). Nie ma możliwości życia bez skóry – to nasz dom – dlatego należy dbać o jej kondycję i wygląd poprzez zdrowe odżywianie i ochronę jej przed szkodliwymi czynnikami. Należy także pamiętać że skóra pełni bardzo ważną rolę w postrzeganiu własnej osoby.

Osoby palące papierosy (szczególnie kobiety i młodzież) narażają swoją skórę na odwodnienie i wysuszenie, liczne przebarwienia, zmarszczki (głębokie wokół ust, na policzkach, „kurze łapki”) ziemisty kolor skóry. Ma to ścisły związek z niedotlenieniem skóry, coraz cieńszymi włóknami elastynowymi, uszkodzeniem bariery naskórkowej. Należy również pamiętać o niekorzystnym wpływie na skórę podwyższonego stężenia wolnych rodników u palaczy.Substancje chemiczne zawarte w dymie tytoniowym wpływają na niszczenie kolagenu i elastyny które stanowią „rusztowanie skóry”. Nie bez znaczenia jest u kobiet palących obserwowane obniżenie poziomu estrogenu – hormonu odpowiedzialnego między innymi za urodę. Procesy gojenia i naprawy charakteryzują wiele układów i narządów człowieka w tym także skóry.

Gojenie się ran u palaczy

Regeneracja i gojenie się ran dłużej przebiega u osób palących papierosy co ma ścisłą korelację z kondycją skóry i tkanki podskórnej oraz stanem ich ukrwienia (wpływ dymu tytoniowego na naczynia krwionośne). Palenie papierosów jak wykazują liczne badania sprzyja występowaniu leukoplakii , raka płaskonabłonkowego skóry i zwiększa ryzyko rozwoju łuszczycy.

Fot.:© ra2 studio – Fotolia.com

Źródło:

  1. Lis M. Wpływ palenia papierosów na skórę kobiety www.think.wsiz.rzeszow.pl dostęp 10.08.2018
  2. Żołnierczuk – Kieliszek D. Palenie tytoniu a zdrowie w Kulik T.B., Pacian A Zdrowie Publiczne PZWL Warszawa 2014