Pochodne amfetaminy metaamfetamina

0
Rate this post

Amfetamina (lub amfetamina)

Substancja syntetyczna (której nazwa użyteczna wywodzi się od odmiany nazwy chemicznej alfa-ametylofenetylamina) zdolna do zmiany systemów endogennych kontrolowanych przez noradrenalinę i dopaminę.

Tam. istnieje w postaci dwóch optycznie czynnych, identycznych z lustrzanym odbiciem izomerów (enancjomerów). Rozróżnia się enancjomer A D i L. Jedna z pochodnych A., metamfetamina, była szeroko stosowana podczas II wojny światowej w nazistowskich Niemczech w celu zwiększenia zdolności pilotów wojskowych do zachowania czujności.

Mechanizm akcji

  • Te dwa enancjomery działają inaczej: D hamuje głównie neuronalny wychwyt zwrotny dopaminy (szczególnie na poziomie korowym), podczas gdy L hamuje również wychwyt noradrenaliny.
  • Efekt ten powoduje wzrost synaptycznych poziomów dopaminy i noradrenaliny, a to indukuje endogenną syntezę peptydów CART (Cocaine and Amphetamine Regulated Transcript). Wydaje się, że te peptydy są odpowiedzialne za niektóre działania amfetaminy.

Efekty

Tam. powoduje podniecenie, przyspieszone bicie serca i ciśnienie, zmniejsza uczucie zmęczenia, głodu i pragnienia. Paradoksalnie łagodzi zaburzenia koncentracji uwagi i hiperkinezę u dzieci.

W ostrym a. może powodować śmierć w wyniku zdarzeń sercowo-naczyniowych bezpośrednio przez nią wywołanych lub w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego, jaki można wykonać pod jego działaniem. Inne szkodliwe skutki mogą wynikać ze zmniejszonego spożycia pokarmów i płynów. Dodatkowo można wywołać zachowania psychotyczne. W chronicznym roku akademickim określa uzależnienie.

efektyPochodne amfetaminy

Do najczęstszych pochodnych należą: anorektyka podobna do amfetaminy (➔); metamfetamina (znana również jako krak lub metamfetamina lub kryształ) i ecstasy, używane jako narkotyki (➔ halucynogen); metylofenidat i atomoksetyna, które mają wspólną część mechanizmu działania a., a także większość efektów farmakologicznych.

Te dwie cząsteczki są stosowane u dzieci z deficytem uwagi i hiperkinezą. Stosowanie tych pochodnych amfetaminy w takich patologiach jest w centrum debaty naukowej i kulturowej: oprócz skutków sercowo-naczyniowych istnieją obawy, że substancje te mogą zakłócać rozwój mózgów dzieci, powodując nieodwracalne uszkodzenia.

Duża liczba homologów amfetamin jest halucynogenna. Do chwili obecnej pochodne amfetaminy to m.in. MDA (3,4-metylenodioksyamfetamina) oraz metamfetaminy, takie jak MDMA (3,4metylenodioksymetamfetamina), szerzej znana jako Ecstasy, czy Shaboo/Ice. MDMA, znany w żargonie jako „narkotyk miłości”, został po raz pierwszy użyty w latach 60. do użytku rekreacyjnego.

  • Został odkryty w Merck Laboratories w Niemczech w 1912 roku, a następnie opatentowany jako anorektyk w 1914 roku. Przez kilkadziesiąt lat został zapomniany, a następnie w 1970 roku został ponownie odkryty przez niektórych psychiatrów z Los Angeles, którzy zaczęli go używać do celów klinicznych i badawczych.
  • MDMA wywołuje dużą potrzebę nawiązywania kontaktów towarzyskich i nawiązywania relacji międzyludzkich, potrzebę rozmowy i przebywania z innymi ludźmi. Związek ten uszkadza neurony serotoninergiczne mózgu i jego funkcje.

Metamfetamina jest N-metylem, homologiem amfetaminy i dzieli z nią mechanizm działania, ale ma większą aktywność centralną. Powszechna dyfuzja tej substancji i jej wielu pochodnych jest zasadniczo spowodowana względną łatwością produkcji w tajnych laboratoriach i niskim kosztem produktu.

Produkowany jest w postaci proszku, który następnie umieszczany jest w kapsułce lub częściej przekształcany w tabletki.

Nie pozwala to kupującemu prawie we wszystkich przypadkach być świadomym składu kupowanej i przyjmowanej substancji. W żargonie znany jest jako Adam, XTC, E, MD, a wśród marek, na ogół nadrukowanych na tabletach, znajdują się napisy (ADAM, CCCP, LOVE, EVA), postacie z komiksów, zwierzęta i nie tylko. Często miesza się go z heroiną, LSD i innymi amfetaminami.

Początek pierwszych efektów odnotowuje się po około 20-40 minutach od zażycia, a łączny czas ich trwania waha się od 4 do 8 godzin. Na poziomie psychologicznym występuje stan dobrego samopoczucia, euforia i przyjemność oraz żywe zainteresowanie tym, co w innych sytuacjach uznano by za trywialne.

Ten rodzaj doznań nazywa się entaktogenezą. Ponadto przyjmowanie substancji powoduje przełamanie zahamowań, ułatwiając komunikację i wyzwalając satysfakcjonującą harmonię z innymi (empatogeneza). Zmiana percepcji zmysłowych, która ulega znacznej intensyfikacji (ultrapercepcja zmysłów), jest spowodowana efektami halucynogennymi związanymi ze strukturalnym powinowactwem tego związku z meskaliną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj