Zatrucie nikotyną – Zdrowie w ciąży – uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków

0
Rate this post

dr hab. n. med. Ewa Rudnicka-Drożak, Zakład Kwalifikowanej Pomocy Medycznej z Pracownią Ratownictwa Medycznego, Uniwersytet Medyczny w Lublinie Data publikacji: 08 październik 2015 zatrucie-2256676-2184243

Ryzyko zatrucia nikotyną występuje nie tylko u palaczy papierosów, ale także u tych, którzy stosują nikotynową terapię zastępczą (gumy, drażetki plastry nikotynowe, inhalatory, oraz e – papierosy). Należy także pamiętać o osobach, które mają zawodowy kontakt z nikotyną – a więc pracujący przy produkcji i suszeniu tytoniu.

Nikotyna w ciele człowieka

Nikotyna może dostać się do organizmu człowieka przez skórę, drogę oddechową, pokarmową i dożylną. Zatrucie nikotyną rzadko bywa śmiertelne. Jednorazowa dawka toksyczna nikotyny dla osoby dorosłej i niepalącej wynosi około 4 – 8 mg. U nałogowych palaczy z uwagi na wytworzenie się zjawiska tolerancji w przebiegu uzależnienia jest zdecydowanie wyższa i uzależniona od wielu czynników. Dawka śmiertelna nikotyny to od 40 – 60 mg co stanowi około 0,5 mg /kg masy ciała. Papieros charakteryzuje się zawartością nikotyny w przedziale 9 – 30 mg, natomiast podczas palenia ulega wchłanianiu w płucach palacza od 0,5 do 2 mg tego alkaloidu.

W związku z powyższym u osoby niepalącej objawy zatrucia mogą pojawić się po wypaleniu zaledwie 2 papierosów. Niezależnie od faktu czy jest się palącym papierosy czy też nie dawkę śmiertelną stanowi wypalenie 20 papierosów jeden po drugim. Szczególnie niebezpieczną sytuację stwarza się wtedy gdy są stosowane równocześnie dwa lub więcej środki w nikotynowej terapii zastępczej np. gumy i plastry, lub gumy i e–papierosy.

Objawy zatrucia nikotyną

Zatrucie nikotyną obejmuje następujące objawy: ze strony przewodu pokarmowego nudności, wymioty, bóle brzucha, ślinotok; ponadto zwiększenie liczby oddechów, ze strony układu krążenia: tachykardię – powyżej 100 uderzeń serca na minutę, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi – hipotensję, ponadto bladość powłok, zwężenie źrenic, zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburzenia świadomości, dreszcze, drgawki. W przebiegu zatrucia do nasilenia zaburzeń rytmu serca, duszności, bezdechu, sinicy i w konsekwencji do utraty przytomności, wstrząsu, zgonu.

Pierwsza pomoc polega na odizolowania poszkodowanego od źródła nikotyny tzn. np. plastra, czy liquidu i bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Fot.:© Arman Zhenikeyev – Fotolia.com

Źródła:

  1. Majewska M. Zatrucie nikotyną – objawy i leczenie. Pierwsza pomoc przy zatruciu nikotyną poradnikzdrowie.pl dostę 20.08.2018
  2. Żołnierczuk  – Kieliszek D. Palenie tytoniu a zdrowie w Kulik T.B., Pacian A Zdrowie Publiczne PZWL Warszawa 2014