Czego nalezy unikac w ciazy nikotyna

0
Rate this post

W czasie ciąży wszystko, co jesz, pijesz lub wdychasz (na przykład palenie) może mieć konsekwencje dla matki i dziecka, które nosi.Należy bezwzględnie unikać alkoholu i tytoniu, a dobrą praktyką jest powstrzymanie się od używania leków lub produktów ziołowych (na receptę lub bez).

Jeśli nie zostały wyraźnie zalecone lub zatwierdzone przez ginekologa.

W niektórych przypadkach, na przykład jeśli chodzi o tytoń, alkohol i narkotyki, może być bardzo trudno spróbować przestać brać te substancje ze względu na uzależnienie, jakie ze sobą niosą, ale istnieje kilka sposobów, aby pomóc sobie na ścieżce.

W tym artykule wyjaśnimy:

 • wpływ szkodliwych substancji na płód,
 • wpływ na matkę,
 • jak uzyskać pomoc.

Zmiana stylu życiaWiększość kobiet musi w jakiś sposób zmienić swój styl życia w czasie ciąży.W niektórych przypadkach może to być proste, może wystarczy

 • zmienić nawyki ćwiczeń,
 • odpoczywaj więcej
 • lub jedz zdrowiej.

W innych przypadkach musimy jednak pozbyć się szkodliwych nawyków, takich jak alkohol czy palenie. Te zmiany, prawdziwe wyrzeczenia, nawet jeśli dokonywane w dobrym celu, bardzo pomagają w bezpieczniejszej ciąży, zmniejszając ryzyko powikłań.

REKLAMA

Dbanie o siebie w czasie ciąży oznacza również opiekę nad dzieckiem.

Naprawdę można uniknąć wielu problemów, rezygnując ze wszystkich szkodliwych nawyków, takich jak palenie, alkohol czy narkotyki.Zbliżenie na guzek niemowlęcy, przed którym matka łamie papierosa na pół.

Jeśli przyszła mama pali, naraża dziecko na działanie szkodliwych chemikaliów, takich jak:

 • węgiel,
 • nikotyna,
 • tlenek węgla.

Nikotyna ma działanie zwężające naczynia krwionośne (tzn. zwęża naczynia krwionośne) i łożysko nie jest wyjątkiem (łożysko jest organem zapewniającym wymianę składników odżywczych i tlenu z krążenia matki do krążenia płodu); w rezultacie ilość składników odżywczych dostępnych dla płodu jest zmniejszona, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem problemów z rozwojem płodu i koniecznością interwencji medycznej wymaganej po urodzeniu.

Tlenek węgla (dwutlenek węgla) również zmniejsza ilość tlenu odbieranego przez płód.Kobiety, które palą w czasie ciąży, są również bardziej narażone na następujące problemy:

 • ciąża pozamaciczna,
 • krwawienie z pochwy,
 • oderwanie łożyska,
 • przedwczesny poród,
 • dziecko z niską masą urodzeniową.

Palenie jest szkodliwe dla dziecka nawet po porodzie, bierna ekspozycja zwiększa ryzyko wystąpienia astmy i zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS).

Im mniej matka pali, tym mniejsze ryzyko ponosi dziecko.

Zmniejszenie liczby papierosów lub rzucenie palenia w czasie ciąży jest już niezwykle pozytywne, jednak rzucenie przed zajściem w ciążę jest najlepszą opcją zarówno dla matki, jak i dziecka. W każdym razie, jeśli zrezygnujesz ze złego nawyku przed lub w czasie ciąży, prawdopodobnie nigdy go nie odzyskasz, a zdrowie całej rodziny na tym skorzysta.

Jeśli palisz i próbowałeś rzucić palenie bez powodzenia, poproś o pomoc swojego lekarza.

Jeśli dużo palisz, gumy do żucia lub plastry mogą pomóc, ale substytuty nikotyny również niosą ze sobą pewne ryzyko: powinny być stosowane tylko wtedy, gdy inne rodzaje terapii, takie jak psychoterapia, nie zadziałały i jeśli korzyści są większe niż ryzyko. z ich użytkowania.

 • Jeśli palisz i próbowałeś rzucić palenie bez powodzenia, poproś o pomoc swojego lekarza.Prawdopodobnie będziesz musiał poprosić męża lub partnera i innych członków rodziny o rzucenie palenia; w ten sposób znajdzie się ktoś, kto może wesprzeć wysiłek rzucenia z tobą. Nawet jeśli nie palisz, bierne palenie w czasie ciąży może być równie szkodliwe.
  Alkohol
 • Alkohol wypity przez zdrowiewciazy ciężarną matkę szybko dociera do płodu. Stężenie alkoholu w krążeniu jest takie samo zarówno u matki, jak i u dziecka, ale o ile u dorosłych alkohol jest metabolizowany przez wątrobę, u dziecka narząd nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty: innymi słowy, alkohol jest znacznie bardziej niebezpieczny. zarówno dla płodu, jak i dla dorosłego.

Im więcej przyszła mama pije, tym więcej krzywdy wyrządza dziecku.

Nie wiadomo dokładnie, jaka jest minimalna ilość alkoholu, która może zaszkodzić dziecku: piwo, łyk likieru, koktajl lub kieliszek wina zawierają w przybliżeniu taką samą ilość alkoholu, ale w rzeczywistości wszystkie napoje alkoholowe są potencjalnie niebezpieczne, dlatego najlepiej jest całkowicie unikać alkoholu w czasie ciąży.

Spożywanie alkoholu w dowolnym momencie ciąży może powodować problemy: alkohol zwiększa ryzyko poronień i przedwczesnych porodów, a nadużywanie alkoholu jest jedną z głównych przyczyn upośledzenia umysłowego u dzieci.Nadmierne spożycie może powodować płodowy zespół alkoholowy: dzieci narażone na alkohol przed urodzeniem cierpią na szereg poważnych problemów