Czego należy unikać w ciąży – nikotyna

0
Rate this post

W Polsce około 30% populacji pali papierosy. Chociaż negatywne skutki palenia papierosów przez kobiety w ciąży zostały w rzeczywistości bardzo dobrze udokumentowane, w naszym kraju rodzi się rocznie około stu tysięcy niemowląt, które przez całe życie płodowe są narażone na szkodliwe działanie czystej nikotyny. Co do 50% pozostałych ciężarnych kobiet narażonych jest na bierne wdychanie dymu papierosowego.

Wpływ nikotyny na mamę i dziecko

Nikotyna, gazowy tlenek węgla, cyjanki, a także tiocyjanki, węglowodory i kadm to po prostu kilka elementów dymu papierosowego, które negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie człowieka. Zarówno aktywna, jak i mimowolna inhalacja przez mamę podnoszą poziom tlenku węgla i czystej nikotyny we krwi obu organizmów. Gazowy tlenek węgla powoduje niedotlenienie płodu i może spowodować przedwczesne oddzielenie łożyska. Ponadto u palaczy znacznie bardziej typowe są łożysko przednie, utrata nienarodzonych dzieci i przedwczesne pękanie warstw błony. Zachorowalność, a także śmiertelność u dzieci jest większa, zwłaszcza ryzyko rozwoju chorób serca.

Istnieje związek między różnorodnością palonych papierosów a zmniejszoną masą ciała noworodka. U młodocianych pań, które palą najmniej, tj. od 1 do 5 papierosów dziennie, masa ciała spada o ok. 11% i dzieje się tak również u 61% niemowląt urodzonych z paleniem papierosów w ciąży.

  • Materiały pochodzące z dymu tytoniowego zawarte we krwi płodu od pierwszych tygodni życia mają na nią negatywny wpływ, powodując zaburzenia w układzie sercowo-naczyniowym.
  • Dym papierosowy obniża odporność nienarodzonego dziecka, zwiększając w ten sposób ryzyko infekcji wewnątrzmacicznej.

Jedną z najbardziej znaczących reperkusji jest wewnątrzmaciczna śmiertelność dziecka, a także zwiększone zagrożenie Zespołem Nagłej Śmierci Niemowląt (SIDS). Dzieci matek palących papierosy mają 2 razy większe ryzyko zgonu.

W późniejszym życiu dziecka stwierdzono, że było to związane z nieprawidłowym postępem psychicznym, nieodpowiednimi wynikami w nauce, zachowaniami przestępczymi, zwiększonym zagrożeniem zespołem deficytu uwagi (ADHD), a także przypadkiem przetrwałej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Dodatkowo istnieje związek pomiędzy występowaniem astmy oskrzelowej a stanami wrażliwymi u dziecka oraz paleniem papierosów.

Oczekująca matka musi być podtrzymywana

Ważne jest, aby podtrzymać kobietę, która nie pali lub celowo zrezygnowała z palenia papierosów ze względu na macierzyństwo. Osoby z otoczenia natychmiastowego (partner, rodzina), które codziennie palą papierosy, powinny starać się nie palić, gdy spotykają kobietę w ciąży. Przyszłe mamy powinny również zapobiegać paleniu papierosów w dozwolonych miejscach (np. w biurze, w miejscach publicznych, barach, restauracjach itp.), aby ograniczyć narażenie na niebezpieczne skutki dymu tytoniowego.

Wśród pań, które paliły papierosy przed poczęciem, jednak rzuciły nałóg w czasie ciąży, warto zastanowić się nad poczuciem powrotu do starych praktyk. U palących kobiet zlokalizowana jest m.in. zwiększona regularność bezowulacyjnych cykli miesięcznych, zwiększone zagrożenie obrzękiem jajowodów i jajników, uwidocznienie wcześniejszej menopauzy oraz osteoporozy.

  1. Palenie papierosów przez matki naraża swoje dzieci na bierne palenie, co skutkuje częstszym występowaniem dzieci z różnego rodzaju schorzeniami oddechowymi.
  2. Młody palacz papierosów zwiększa zagrożenie wytworzeniem w przyszłości komórek raka płuc.
  3. Rozpoznanie zagrożeń zdrowotnych i zdrowotnych związanych z paleniem papierosów dla kobiety, ale także dla jej ikry, musi skłonić ją do zaprzestania ich używania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj