Jak pomóc nieletniej matce? Poradnik dla rodziców

0
Rate this post

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce prawie 20 tys. nastolatków rocznie rodzi dzieci. Są to niezamierzone ciąże, a młode mamy muszą radzić sobie z licznymi trudnościami, a także z piętnem społecznym. Kiedy dziewczyna dowiaduje się o swojej ciąży, myśl o rozmowie z mamą i tatą zwykle ją przeraża.

Nieletnia matka – szok!

Naprawdę czuje się winna, że ​​ich zawiodła, a także waha się przed reperkusjami i karami. Nie wszystkie mamy i tatusiowie poradzą sobie z taką zmianą w życiu rodzinnym. Ciąża mojej córki różni się od przewidywanego scenariusza. Jednak po pierwszym szoku wielu rodziców utrzymuje córkę.

Niemniej jednak ważne jest, aby jak najszybciej określić ciążę, ponieważ dziewczęta, które ukrywają ciążę, najprawdopodobniej nie zwracają się do doradcę, co może zaszkodzić ich zdrowiu, a także dobremu samopoczuciu ich dziecka. Ciężarna młoda osoba dorosła rzadko spotyka się z ginekologiem we wczesnym okresie ciąży.

Zazwyczaj macierzyństwo małoletniego jest obecnie zaawansowane. To nie jest dobre, gdyż z przyczyn fizycznych jest to zagrożone macierzyństwo, które często kończy się przedwczesnym porodem przez cesarskie cięcie. doradcy dodatkowo wspominają niepokojący fakt, że dla małoletniej mamy jest to dodatkowo jej pierwsza wizyta u ginekologa.

Zgodnie z polskim ustawodawstwem, kobieta, która urodziła dziecko przed ukończeniem 18 roku życia, nie ma nad dzieckiem żadnej pełnoletniej władzy. Takie prawo nie przysługuje matce, która urodziła, z prawnego punktu widzenia, ponieważ ona sama nadal pozostaje pod władzą rodzicielską swoich matek i ojców.

Więc kto w tym przypadku staje się opiekunem młodzieńca?

W wyniku orzeczenia sądu zazwyczaj opiekunem zostaje jedna z matek i tatusiów nieletniego. Jeżeli żadne z nich nie jest w stanie ani nie jest gotowe, dziecko jest reprezentowane przez opiekuna wyznaczonego przez sąd opiekuńczy.

Mała mamusia nie może reprezentować swojego dziecka, ponieważ nie ma pełnej zdolności prawnej. Oznacza to, że nie jest ona uprawniona do samodzielnego składania jakichkolwiek prawnie wiążących oświadczeń, m.in. przyznanie uznania ojcostwa dziecka.

Zgodnie z oświadczeniem Kapłana Pracy, mała mama może po prostu ubiegać się o świadczenia (przydział rodzinny, przydział pomocy społecznej, zasiłek na dziecko), ale każdy wniosek musi być poparty aprobatą mamy i taty lub innego przedstawiciela ustawowego . Możliwe jest również zgłoszenie urodzenia dziecka przez samą małą.

  • Mamy i tatusiowie lub bliscy małej mamusi, którzy chcą zajmować się dzieckiem, muszą zgłosić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który udziela informacji, a także wydaje opinię na temat zdolności kandydata/potencjalnych do realizacji takich funkcja.
  • Członkowie rodziny zastępczej, których sąd opracowuje dla dziecka, otrzymują pomoc ekonomiczną, aby częściowo pokryć koszty utrzymania każdego dziecka należącego do niego.

Niemniej jednak małoletnia mama może uzyskać władzę rodzicielską w trybie rozporządzenia dopiero po osiągnięciu pełnoletności. Jednocześnie sąd umorzy postępowanie opiekuńcze oraz zwolni opiekuna dziecka z dotychczasowych obowiązków.

Spodziewając się uczennicy

Edukacja dotycząca praw i obowiązków w aspekcie prawnym jest bardzo ważna zarówno dla małej mamy, jak i jej rodziców. W przeszłości przyszli studenci byli przymusowo delegowani z instytucji, a także przenoszeni do placówek dla dorosłych. Zrobiono to, aby zapobiec rzekomej demoralizacji innych uczniów. Dziś takie zachowanie monitoringu instytucji jest niedopuszczalne.

Nauka i nauka w naszym kraju jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia. Placówka jest zobowiązana do udzielenia uczniowi w ciąży urlopu oraz innej pomocy niezbędnej do ukończenia nauki, w miarę możliwości bez powodowania opóźnień w ukończeniu tematów. Oznacza to, że po urodzeniu dziecka może bez problemów kontynuować naukę i naukę w tej samej szkole.

Młoda matka również zasługuje na przeniesienie do szkoły wieczorowej lub zaocznej.

Ta opcja jest zwykle wybierana przez panie, którym w opiece nad dziećmi pomagają funkcjonujące mamy i tatusiowie. Jeśli uczennica nie jest w stanie uczęszczać do college’u, może otrzymać indywidualne czesne. Następnie do jej domu przychodzą wybrani instruktorzy.

Ciąża nie jest powodem do wyjątku z nauki szkolnej. Nauczyciele i nauczyciele placówek zwykle pracują jako arbitrzy między uczennicą a jej mamami i tatusiami. Są również zobowiązani do poinformowania odpowiednich władz, jeśli kobieta ma mniej niż 15 lat (stosunek płciowy z osobą poniżej 15 roku życia jest przestępstwem). Niewiele mówi się o nastoletnich ojcach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj