Dziecko niechciane psychologia

0
Rate this post

Konsekwencje porzucenia ojca lub matki Artykuł zrecenzowany przez Komitet Przewodników Psychologów

Porzucenie jednego z rodziców jest dla dziecka trudne do zrozumienia. Jak może rozwijać się jako osoba bez cierpienia na każdym etapie swojego życia?

LIP 2019 Ostatnia modyfikacja: 7 października 2021

  • Psychologia dziecięca
  • REKLAMA
  • Konsekwencje porzucenia ojca lub matki

Porzucenie przez ojca lub matkę powoduje dla niektórych prawdziwy uraz emocjonalny, z którym przez lata trudno sobie poradzić: podczas gdy innym udaje się rozkwitać i rozwijać się jako osoba pomimo tej nieobecności, inni niosą ze sobą konsekwencje.

Wskaźniki rezygnacji są nadal bardzo wysokie, szczególnie w niektórych krajach, na przykład w Ameryce Łacińskiej. Dla niektórych wynika to z problemów społecznych, takich jak bezrobocie i ubóstwo.

Dla innych najważniejszym czynnikiem jest kultura: w niektórych przypadkach porzucenie ojca jest uważane za względnie normalne, ponieważ istnieje silny związek między niechcianymi ciążami, zwłaszcza wśród nastolatków, a porzuceniem ojca, na przykład.

Różne formy porzucenia

Tak jak istnieje wiele sposobów towarzyszenia dziecku, tak też istnieje kilka sposobów, aby pozwolić mu odejść.

Rodzic nieobecny w zasadzie to ten, kto pozostawia drugiego fizycznie i psychicznie samotnego w wychowaniu swojego dziecka. Nie bierze pod uwagę wkładu finansowego, prac domowych i nie jest zainteresowany dzieckiem.

Różne formy porzuceniaSą też rodzice, którzy porzucają emocjonalnie, ale nie fizycznie. Na przykład uważają, że dzieci są obowiązkiem matki. Są tam, ale nie wierzą, że są odpowiedzialni za wychowywanie dzieci. Nie rozmawiają z nimi, nie spędzają z nimi czasu i nie mają pojęcia, jak układa się ich życie. Płacą blog tylko rachunki i nie kontaktują się z dziećmi.

Są też tacy, którzy nie poddają się emocjonalnie, ale fizycznie. Tworzą inną rodzinę lub są daleko. Jednak starają się być świadomi i być na bieżąco z tym, co dzieje się z ich dziećmi. Nigdy nie mogą spędzać z nimi tyle czasu, ile by chciały, ale wciąż mają swoje dzieci w swoich myślach i sercach.

Konsekwencje porzucenia

Każdy rodzaj porzucenia generuje konsekwencje, które również będą zależeć od charakteru dziecka i mądrości rodzica, który pozostaje. Ta ostatnia jest niezbędna do wyjaśnienia sytuacji bez wiktymizacji i nauczenia dorastania bez uzależnienia od uczucia nieobecnej osoby.

  1. W przypadku całkowicie nieobecnego rodzica dziecko może cierpieć, gdy dorośnie, ponieważ ma tendencję do kwestionowania swojego życia, ponieważ nie czuje się kochane itp. Uczucia mogą być głębokie i trudne do zaakceptowania.
  2. Jeśli postać ojca lub matki zostanie przez kogoś częściowo zastąpiona, efekt jest oczywiście mniejszy i dziecko może łatwiej tę lukę wypełnić.
  3. Brak ojca lub matki ustępując miejsca relacji matka-dziecko lub ojciec-dziecko może, dla niektórych, stworzyć poważne uzależnienie dla dziecka. Będzie mu więc trudno odkrywać, poszerzać swoje horyzonty i ufać swoim umiejętnościom.

Może to ostatecznie prowadzić do poczucia wykluczenia. Nie jest dobrze, aby pozostały rodzic stał się jednocześnie „ojcem i matką”. Niektóre porzucone dzieci mają trudności z przystosowaniem się do świata i rzeczywistości. Mogą również rozwinąć strach przed głębokim przywiązaniem.