DEPRESJA DZIECIĘCA – NIECHCIANA FIRMA

0
4.4/5 - (24 votes)

Jest wiele dzieci, które coraz częściej doświadczają objawów smutku i dewaluacji.
Abyś zwrócił szczególną uwagę na swoje dziecko, zespół psychologów klinicznych Mindkiddo – członków rodziny i dzieci z Warsztatu Psychologicznego, udzieli Ci kilku wskazówek, dzięki którym możesz (ponownie) poznać depresję dziecięcą:

  • Twoje dziecko przez większość czasu wydaje się smutne: ma nieobecny wyraz twarzy, poważną twarz, łatwy płacz, lub ucieka się do ciągłych wyrazów samooceny („Nie jestem w niczym dobry”; „Potrafię” zrób to”).
  • Zaburzenia psychosomatyczne: mówi, że odczuwa ból, który nie ma żadnego fizycznego/medycznego/biologicznego wyjaśnienia, taki jak ciągłe bóle głowy lub bóle brzucha, wydaje się mieć trudności z oddychaniem, egzemę lub alergie skórne, ogólne infekcje, wymioty, zawroty głowy.
  • Regresja behawioralna: dziecko powraca do zachowań infantylnych na swój wiek, których nie przejawiało od dawna, takich jak chęć wspólnego spania, niejedzenia samemu, czy moczenie łóżka.
  • Przyjmowanie dziwnych zachowań: zachowań autodestrukcyjnych, w których sam się krzywdzi, czy heteroagresji, takich jak rozbijanie przedmiotów (jakby wyładowywał na nich swoje głębokie niezadowolenie i smutek), czy utrata zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały mu wielką przyjemność.
  • Zmiany w diecie: utrata apetytu lub nagły wzrost spożycia niektórych pokarmów.
  • Zmiany we śnie: dziecko z chwili na chwilę zaczyna budzić się w nocy z napadami płaczu, ma więcej koszmarów nocnych, które nie pozwalają mu prawidłowo odpocząć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj