Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego – Zdrowie w ciąży – uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków

0

Według Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu ból to nieprzyjemne doznanie zmysłowe i emocjonalne związane z uszkodzeniem tkanek, albo opisywanym w kategoriach takiego uszkodzenia.

Specyficzny ból porodowy

Ból porodowy jest specyficznym bólem. Ma przerywany rytm występowania. Jest ściśle powiązany z pojawieniem się czynności skurczowej i rozwieraniem szyjki macicy. Bardzo szybko narasta do dużego natężenia i częstotliwości, jednak w przerwie między skurczowej jest on znikomy. Ponad to każda rodząca odbiera ból porodowy na swój indywidualny sposób, ponieważ każdy człowiek ma inny próg odczuwania bólu. Dla jednej z nich będzie to ból całkiem znośny, dla kolejnej nie do zniesienia. Ból porodowy nie jest sygnałem ostrzegawczym dla organizmu rodzącej. Jest on wynikiem ogromnego wysiłku, dlatego bardzo istotne jest, aby ból został potraktowany jako sygnał niosący informację, że niedługo pojawi się na świecie kolejny członek rodziny.

Sposoby łagodzenia bólu porodowego

Kobiety od zawsze szukały sposobów, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe podczas porodu. Używane były w tym celu przeróżne środki, których skuteczności łatwo się domyślić. Był to np. rosół z koguta, wódka, stosowały okłady z kobylego łajna, a także sproszkowane odchody wróbla. Można więc wywnioskować, że były w stanie dużo poświęcić, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe.

W dzisiejszych czasach mamy szeroki wachlarz skutecznych metod do radzenia sobie z bólem porodowym. Metody te zostały podzielone na metody farmakologiczne i niefarmakologiczne.

Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego

Metody niefarmakologiczne są metodami z pierwszego wyboru i powinny być stosowane przed podaniem rodzącej leków. Pierwszą metodą jest psychoprofilaktyka, czyli odpowiednie przygotowanie ciężarnej do odbycia porodu. Każda kobieta odczuwa silny lęk przed wydarzeniami na sali porodowej. Jest on związany głównie z obawą przed bólem, ale także troską o rodzące się dziecko. Sama myśl o bólu porodowym wzbudza lęk, który znajduje się u podłoża nadmiernych, a nie fizjologicznych doznań bólowych. Gdy kobieta się boi, napina dodatkowo całe ciało, co powoduje, że ból jest dotkliwszy Ważne jest uwrażliwienie rodzącej, czyli pozbycie się oporów stawianych przez jej ciało i ułatwienie dziecku przejścia przez kanał rodny. Dlatego tak ważne jest przygotowanie do porodu w szkole rodzenia. Kobieta, która jest świadoma co się dzieje z jej ciałem będzie mniej spięta i zestresowana, a co za tym idzie zmniejszy dolegliwości bólowe.

Relaks na bół porodowy

Kolejnym naturalnym sposobem radzenia sobie z bólem porodowym jest relaks. Świadome odprężenie jest ważnym elementem przyczyniającym się do kontrolowania i eliminowania bólu porodowego siłą umysłu. Jest doskonałym sposobem na pozbycie się stresu, zmęczenia, znużenia fizycznego i psychicznego. Pozwala zapanować nad swoimi mięśniami w czasie porodu, oszczędza energię i siły rodzącej, zmniejsza napięcie psychofizyczne, poprawia wentylację, zmniejsza ból.

Naukę relaksacji powinno się rozpocząć przynajmniej w połowie trwania ciąży. Wyćwiczenie relaksacji najłatwiej osiągnąć przez uświadomienie sobie obecności mięśni, co najłatwiej uzyskać napinając i rozluźniając kolejne grupy mięśniowe (relaksacja progresywna).Ciężarna napina maksymalnie, aż do uczucia bólu, mięśnie kończyn górnych a następnie rozluźnia je. W dalszej kolejności napina i rozluźnia mięśnie: klatki piersiowej, głowy, twarzy, pośladków i krocza. Napięciu mięśni powinno towarzyszyć zatrzymanie oddechu na ok 3-4 sek. Ważna jest umiejętność wyczucia różnicy miedzy napięciem a rozluźnieniem mięśni- wskazana obecność osoby towarzyszącej, która mogłaby to zweryfikować.

Po seansie ciężarna powinna zostać jeszcze w pozycji relaksacyjnej przez ok 15-20 min. Zaleca się wykonywanie relaksacji każdego dnia np. podczas popołudniowego wypoczynku.

Oddychanie torem przeponowym

Bardzo popularną metodą jest oddychanie torem przeponowym podczas porodu. Skurcz macicy wywołuje u rodzącej krótki, nieregularny i wstrzymywany oddech. Jest to przyczyną silnego napięcia mięśni, a co za tym idzie wzmożonych dolegliwości bólowych. Wyuczona wcześniej metoda wydłużania i zatrzymywania oddechu zmniejsza napięcie ciała, rozluźnia mięśnie ścian brzucha, przez co osłabia ból. Nauka świadomego oddychania ma na celu przygotowanie ciężarnej do aktywnego porodu. Aby zapobiec nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu oddechowego, należy wykonywać ćwiczenia oddechowe. Ćwiczenie oddychania przeponowego polega na wykonywaniu ruchów unoszących brzuch ku przodowi i cofających go. Wypychanie brzucha powinno odbywać się z równoczesnym wciąganiem powietrza, a jego opadanie z wypuszczeniem. Ważne jest także zatrzymanie na kilka sekund oddechu, a później powolne wydmuchiwanie powietrza przez usta. W trakcie takiego oddychania nie angażujemy mięśni klatki piersiowej.

Prawidłowo wykonany oddech torem przeponowym powinien być zgodny z następującymi zasadami: długość fazy wdechu do długości wydechu wyraża stosunek 1:2,wdech i wydech wykonuje się nosem, wdech powinien być czynny i energiczny a wydech spokojny i bierny.

W początkowej fazie okresu rozwierania się szyjki macicy (do 5 cm) oddech powinien być powolny, spokojny i długi. Wraz z postępem akcji porodowej wdechy i wydechy powinny być coraz szybsze i krótsze, przy czym rytm oddechowy powinien wrócić w odwrotnej kolejności do punktu wyjścia. W końcowej fazie pierwszego okresu porodu intensywność ruchów przepony łączy się z falą skurczową. Na szczycie skurczu ruchy przepony są krótkie i urywane. Oddech rodzącej staje się powierzchowny i wykonywany dość szybko- dmuchanie, dyszenie, ziajanie.

Muzykoterapia jako sposób na bół

Kolejną z wykorzystywanych metod jest muzykoterapia. Jest to forma psychoterapii, wykorzystująca muzykę i jej elementy jako środki stymulacji oraz ekspresji emocjonalnej w procesie diagnozy i leczenia. Na Sali Porodowej stanowi ważny element w stworzeniu przyjaznej atmosfery. Odwraca uwagę rodzącej od bólu, dostarcza muzycznego bodźca do rytmicznego oddychania, uruchamia pozytywną wyobraźnię wizualną, stwarza warunki do głębokiego relaksu, zmienia nastrój, skupia uwagę na pozytywnych myślach, doznaniach. Ważne, aby kobieta już w czasie ciąży znalazła najbardziej odpowiadającą muzykę. Muzyka podczas porodu powinna być dobrana zgodnie z preferencjami rodzącej.

Aromatoterapia przy porodzie

Mało powszechną, a przydatną metodą łagodzenia bólu porodowego jest aromaterapia. Wykorzystuje się w niej aromaty roślin w postaci olejków eterycznych stosowanych w inhalacjach oraz przez skórę. Stosujemy wyłącznie naturalne i czyste substancje roślinne, które nie wywołują działań ubocznych. Działanie olejków eterycznych opiera się na przenikaniu przez jamę nosową do organizmu i pobudzaniu części mózgu odpowiedzialnej za regulację ośrodków nerwowych i hormonalnych.

Olejki na Sali Porodowej wzmagają aktywność rodzącej. Użycie jednocześnie 3 olejków: lawenda, melisa, drzewo sandałowe działa uspokajająco i poprawia komfort psychiczny. Wspomagający na układa oddechowy jest olejek z eukaliptusa. Idealne na Sali Porodowej są lampki zapachowe lub aromatyczne świece, które napawają przyjemną wonią całe pomieszczenie. Aromaterapię można również wykorzystać przy zastosowaniu immersji wodnej, w postaci kąpieli relaksującej- dodając do ciepłej wody 10-15 kropli mieszanki aromatycznej.

Metody niefarmakologiczne są bezpieczniejsze od środków farmakologicznych, dlatego ich użycie powinno poprzedzać sięgnięcie po farmakologię. Metody farmakologiczne powinny zostać zastosowane dopiero w momencie, gdy opisane metody nie przynoszą rezultatu.

Fot.: © Cello Armstrong – Fotolia.com