Zmiany psychiczne zachodzące u kobiet w ciąży – Zdrowie w ciąży – uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków

0
Rate this post

prof. dr hab. Marta Makara-Studzińska, Zakład Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Data publikacji: 21 czerwiec 2017 depresja_13-min-6415799-7464162

Ciąża i poród wywołują silne przeżycia emocjonalne i nierzadko zwiększone napięcie psychiczne i lęk. To ciągłe napięcie związane jest z przeżywaniem przez ciężarne przeciwstawnych uczuć: szczęścia i strachu; oczekiwania i niepewności; wiary i wątpliwości; ufności i niedowierzania.

Oczywiście wpływ na przemiany psychiki u ciężarnej ma całe jej otoczenie. Opieka i ciepło, jakie daje jej mąż, zapewniają bezpieczeństwo, spokój i pewność. Wsparcie rodziców i przyjaciół jest nie mniej ważne. Kobiety o ustabilizowanej sytuacji finansowo – zawodowej macierzyństwo również odbierają z radością i spokojem. Kobiety porzucone przez swoich partnerów odczuwają zdecydowanie większy lęk przed przyszłością swojego dziecka. Konieczność zapewnienia mu odpowiednich warunków życia, wychowania i wykształcenia stanowi dla samotnej matki kolosalne wyzwanie. Pokusić się można o wskazanie pewnych różnic w psychice ciężarnej w zależności od wieku przyszłej mamy.

Psychika młodych mam

Młode dziewczęta zachodząc w ciążę (często nieplanowaną) wyraźnie odczuwają lęk i strach przed sytuacją, w jakiej się znalazły. Z jednej strony bowiem są na etapie zdobywania wiedzy i kształcenia się, z drugiej zaś mają stać się odpowiedzialnymi matkami poświęcającymi cały swój czas dziecku. Nie są one przystosowane do takiej roli, stąd niejednokrotnie można stwierdzić u tych matek objawy depresji, zniechęcenia i braku radości z życia. Po przeciwnym biegunie znajdują się kobiety nierzadko po trzydziestce, które mają one stabilną sytuację zawodowo – finansową, są dojrzałe i gotowe do macierzyństwa, na ogół również są już w co najmniej kilkuletnich, stabilnych związkach.

Bardzo rzadko pojawiają się u nich stany lękowe lub zaburzenia depresyjne. Zmiany psychiczne, czyli emocjonalne w ciąży związane są z trymestrami.

Efekt psychologiczny ciąży

Trymestr pierwszy – w miarę dojrzewania płodu, kobieta dojrzewa również świadomość stanu, w jakim się znalazła. Powoli akceptuję nową życiową rolę. Nierzadko początkowe uczucia mogą być negatywne, związane z obawą o przyszłość i z lękiem przed utratą wczesnej ciąży. Podstawą wszelkich zmian zachodzących w psychice ciężarnej jest poczucie zmiany własnego „ja”. Kobieta zaczyna powoli akceptować nową sytuację. Przestaje to już być tylko i wyłącznie akceptacja emocjonalna, staje się również świadoma i w pełni naturalna.

W drugim trymestrze rozwija się powoli i systematycznie świadomość konieczności zadbania o rozwijające się w ciele ciężarnej nowe życie. W tym okresie matka po raz pierwszy dzięki obrazom USG może zobaczyć twarz swojego dziecka, może posłuchać bicia jego serca, a także poczuć jego ruchy. Drugi trymestr ciąży jest na ogół bardzo dobrze znoszony przez wszystkie ciężarne. Dość często w tym okresie dochodzi do wzrostu nastroju. Pojawiają się momenty euforii i radości. Można również zaobserwować wzrost aktywności psychicznej w przeżywaniu codziennych wydarzeń. Podobnie jak w pierwszym trymestrze, bardzo ważne jest wsparcie emocjonalne partnera.

Trzeci trymestr – w tym okresie ponownie pojawiają się reakcje lękowe. Nasila się uczucie strachu. Tym razem jednak jest to związane z obawą przed porodem. Kobieta boi się czekającego ją bólu. Zaczyna powoli przeglądać dostępne informacje dotyczące siły bólu w trakcie porodu oraz możliwości jego łagodzenia. Wpada w błędne koło. Zasypywana niezliczonymi informacjami czujne się nierzadko samotna i przerażona. Po raz kolejny wsparcie partnera okazuję się być najistotniejsze. Dodatkowo, niektóre kobiety ponownie odczuwają niepewność dotyczącą czekających je wyrzeczeń i obowiązków. Ciężarne martwią się również o stan zdrowia dziecka. Mogą pojawić się lęki przed ewentualnymi powikłaniami w trakcie porodu.

Jeśli kobieta ma potrzebę spędzania czasu z partnerem, potrzebę bliskości, rozmawiania z nim o swoich potrzebach, oczekiwaniach, to powoli, mężczyzna także przygotowuje się do nowej sytuacji – powstającej rodziny. Ciąża i narodziny dziecka to jest taki test więzi małżonków.

Fot.: © Fotolia.com